Peruwiańska kuchnia znów święci triumfy na świecie. Lima decyduje o swojej przyszłości na najbliższe lata. Peru wciąż ma szanse na Mundial. Twierdza Kuelap zagrożona! Najważniejsze wydarzenia marca relacjonuje dla nas Daniel Oyola García.
5 marca – Peruwiański kucharz otrzymuje nagrodę światowej rangi
Peruwiański kucharz i przedsiębiorca Gastón Acurio został wyróżniony przez prestiżowy szwedzki magazyn kulinarny „White Guide”, który co roku typuje najlepszych kucharzy świata. Acurio otrzymał nagrodę z rąk księcia Karola Filipa za swój wkład w rozwój „nowej kuchni andyjskiej” („comida novoandina”). Laureat napisał później na facebooku: „W Peru są tysiące osób, które zasługują na tę nagrodę (…) Szwecja i kraje nordyckie nie wyróżniły dzisiaj jednego kucharza, wyróżniły Peru”.
8 marca – Prezydent Humala jedzie do Wenezueli na pogrzeb Hugo Cháveza
Ollanta Humala udał się do Caracas, by oddać ostatni hołd zmarłemu 5 marca Chavezowi. ”Przybyliśmy do Wenezueli z moją żoną Nadine, jako przedstawiciele rządu oraz społeczeństwa Peru, by wyrazić naszą solidarność z komendantem i przyjacielem Hugo Chavezem oraz całym społeczeństwem Wenezueli” – powiedział Humala, po czym dodał, że Chavez był „przykładem do naśladowania dla świata”. W Wenezueli Humala spotkał się min. z prezydentami Argentyny, Urugwaju, Boliwii i Brazylii.
14 marca – Anticuchos doñi Grimanesy to jedna z najlepiej strzeżonych tajemnic na świecie
Amerykański tygodnik „Time” opublikował listę „24 najlepiej strzeżonych tajemnic na świecie”. Znalazły się na niej anticuchos, czyli kawałki serc wołowych z sosem winegret, papryką słodką i chili, pieczone na grillu w formie małych szaszłyków, przyrządzane przez Grimanesę Vargas. Ta peruwiańska kucharka sprzedawała anticuchos na jednej z ulic Miraflores, limeńskiej dzielnicy. Klienci doceniali ich wyjątkową recepturę i przygotowanie, więc do stanowiska doñi Grimanesy ustawiały się coraz dłuższe kolejki. Po 40 latach gotowania na ulicy, pod koniec 2011 roku dała się przekonać do otworzenia niewielkiej restauracji. Mieszkańcy stolicy przychodzą tu chętnie, mimo że często trzeba poczekać na wolny stolik. Anticuchos serwuje się z ziemniakami i gotowaną kolbą kukurydzy „choclo”. Szaszłyki z wołowych serc to popularne peruwiańskie danie, które najczęściej sprzedaje się na ulicy.
Grimanesa Vargas w peruwiańskim programie kulinarnym:
Jeśli wybierasz się do Limy warto tu zajrzeć.
Listę tajemnic opublikowaną przez „Time” znajdziesz tu.
17 marca – Mieszkańcy Limy decydują w głosowaniu czy odwołać burmistrza i radnych
Po raz pierwszy w historii Limy doszło do takiego głosowania. Grupa przedstawicieli różnych partii politycznych – min. Amerykańskiego Rewolucyjnego Sojuszu Ludowego (APRA) byłego prezydenta Alana Garcii i Siły Ludowej (partia Keiko Fujimori) – doprowadziły do zorganizowania referendum odwoławczego. Dotyczyło ono burmistrz Limy Susany Villarán z Decentralistycznej Partii Społeczna Siła oraz 39 radnych.
Spot na „TAK” (40 razy powiedz „TAK”):
Na czele grupy nawołującej do głosowania na „TAK” („odwołać”) stanął Marco Tulio Gutiérrez, ale jak się wkrótce okazało, inicjatywa wyszła od poprzedniego burmistrza stolicy Luisa Castañedy Lossio. Zarzucał on Villarán bezzasadne wstrzymanie wszelkich prac zapoczątkowanych za jego rządów, jak na przykład rozbudowa publicznego transportu w mieście „Metro 2”. Głosujący na „tak” są zdania, że Villarán nie potrafi skutecznie rządzić stolicą, a błędne decyzje doprowadziły do chaosu – w miejskich inwestycjach i komunikacji. Wypomina jej się nieudane projekty – modernizacja plaży „La Herradura”, kiedy nawieziono 5 tysięcy m² piasku, które przez noc zmyła woda; budowa tunelu pod rzeką Rimac wstrzymana na skutek zawalenia się muru; śmierć czterech osób w czasie akcji przeniesienie targu hurtowników „Mercado Mayoritario” w inne miejsce (zmianę lokalizacji targu planowano bezskutecznie od wielu lat).
Pani burmistrz, wywodząca się centrolewicowej partii w ostatnich dwóch latach podejmowała działania, które sporej części mieszkańców stolicy wydały się kontrowersyjne. Wzięła ona udział w paradzie równości, zainicjowała akcję umieszczania naklejek w miejscach publicznych np. restauracjach „tu respektujemy równouprawnienie płci i rożnych orientacji seksualnych”, chciała utworzyć w stolicy „dzielnicę czerwonych latarni”.
Spot na „NIE”
Ostatecznie opcję „NIE” poparło nieco ponad 51% głosujących mieszkańców Limy. Susana Villarán utrzymała więc stanowisko, ale odwołano aż 22 radnych.
21 marca – Peru wygrywa z Chile i odzyskuje szanse na Mundial w Brazylii
Rozgrywany na Stadionie Narodowym w Limie mecz reprezentacji Peru i Chile, był dla gospodarzy spotkaniem ostatniej szansy. Od niego bowiem zależało, czy Peru będzie jeszcze miało szansę wystąpić na przyszłorocznym Mundialu w Brazylii. Emocje sięgały zenitu, prawie do ostatniej chwili utrzymywał się remis. W końcu, na niespełna pięć minut przed końcem decydującego gola strzelił Jefferson Farfán, grający na co dzień w niemieckim klubie Schalke 04 Gelsenkirchen. Peru z 11 punktami znajduje się obecnie na siódmej pozycji z państw Ameryki Południowej, podczas gdy Chile z 12 jest o miejsce wyżej.
Decydujący fragment meczu:
28 marca – Silne deszcze powodują zawalenie się ściany Twierdzy Kuélap
Potężne opady w departamencie Amazonas, na północy Peru doprowadziły do zawalenia się ściany o wielkości 10 na 15 metrów, stanowiącej część Twierdzy Kuelap. Konstrukcja ta jest dziełem kultury Chachapoyas. Wybudowano ją na wysokości 3 tysięcy m.n.p.m. około 1000 roku. Obecnie prowadzone są prace, które mają zabezpieczyć pozostałe części budowli.