Zajmowała się przy tym najbardziej dochodowym biznesem, jakim jest produkcja i handel narkotykami. Wojna domowa w Kolumbii pochłonęła w tym czasie 220 000 zabitych i 7 milionów ludzi, zmuszonych do opuszczenia swoich domów.
Więcej zdjęć znajdziesz tutaj.
We wrześniu 2016 r. w przepięknej Cartagenie, położonej na wybrzeżu morza Karaibskiego, prezydent Juan Manuel Santos podpisał z dowództwem FARC układ pokojowy. Zgodnie z jego zapisami miało dojść najpierw do referendum a po nim przez kolejne sześć miesięcy do kompletnego rozbrojenia wszystkich oddziałów, przeprowadzonych pod kontrolą ONZ.
Dla rezygnujących z tej przestępczej działalności, przewidziana została amnestia, z wyjątkiem tych z dowódców, którzy dopuścili się zbrodni. Traktat przewidywał dla nich kary od 5 do 8 lat więzienia. Kary te zostały jednak zaostrzone, ze względu na sprzeciw mieszkańców Kolumbii, wyrażony w referendum dnia 2 października 2016 roku.
W grudniu FARC założył nowy ruch nazywając go „Głosy Pokoju i Pojednania”, który wg planów powinien z czasem przerodzić się w legalnie działającą partię polityczną. Część dowódców nie zaakceptowała postanowień traktatu. Tak jak i posłowie opozycji, oburzeni zlekceważeniem wyników referendum, opuścili salę obrad.
Postanowienia traktatu są jednak realizowane i 6 300 bojowników opuszcza miejsce swoich kryjówek i składa broń. Kolumbia przeszła drogę dużej transformacji i gospodarczej a także politycznej. Jej władze nawiązujące do tradycyjnych i konserwatywnych wartości doprowadziły w ostatnim dziesięcioleciu do dużego wzrostu poczucia bezpieczeństwa mieszkańców.
W kraju tym zachodzą zupełnie odwrotne procesy w porównaniu do pogrążonej w politycznym i gospodarczym chaosie Wenezueli, gdzie po próbie wprowadzenia socjalistyczno – komunistycznych wzorców na modłę kubańska, dochodzi do buntów głodowych i wysokiej przestępczości.
Dominik Tarczyński jest autorem bardzo ciekawego filmu „Kolumbia świadectwo dla świata”, pokazującego w jaki sposób kraj ten zmieniał się przez ostatnie lata, pod wpływem przemyślanych działań rządzących. Można zobaczyć go tutaj: Kolumbia świadectwo dla świata
źródło: BBC, El Pais