Do Oslo dotarli przedstawiciele kolumbijskiego rządu oraz FARC. Jutro zacznie się pierwsza runda negocjacji pokojowych, które mają na celu zakończenie trwającego od pół wieku konfliktu.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Norwegii nie udziela zbyt wielu informacji na temat mających się odbyć spotkań – czasu przybycia negocjatorów, miejsca rozmów, prawdopodobnego terminu ich zakończenia. Rzecznik kolumbijskiego rządu potwierdził jednak, że grupa kierowana przez adwokata, byłego wiceprezydenta Humberto de la Calle wylądowała już w Oslo. Oprócz niego w rozmowach wezmą udział: szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego Sergio Jaramillo, były minister środowiska Frank Pearl oraz przedstawiciele: przedsiębiorców – Luis Carlos Villegas, wojska – emerytowany generał Jorge Mora, policji – Oskar Naranjo. De la Calle zanim wsiadł do samolotu w Bogocie, powiedział że rusza w tę ważną misję z „umiarkowanym optymizmem”.
Podróż przedstawicieli Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii owiana była tajemnicą. Kolumbijskie Radio Caracol, którego reporterzy znajdują się w Oslo potwierdzili, że negocjatorzy z FARC również dotarli na miejsce. Przylecieli z Hawany. W skład zespołu weszli: Iván Márquez – numer dwa w kolumbijskiej guerilli oraz komendanci Rodrigo Granda, Andrés París y Marco Calarcá.
Największe zainteresowanie mediów wzbudziła kwestia czy do Norwegii przybędzie również Tanja Nijmeijer – piękna Holenderka, która dziesięć lat temu porzuciła swoją ojczyznę i rozpoczęła życie rewolucjonistki w szeregach FARC. Zrobiło się o niej głośno w 2007 roku, kiedy na jaw wyszły fragmenty jej pamiętników, w których poddawała krytyce stosunki panujące w guerilli pomiędzy dowódcami a podwładnymi (głównie chodziło o kobiety). Groziło jej za to podobno rozstrzelanie. Jak widać przeżyła i zaszła wysoko w hierarchii Rewolucyjnych Sił Zbrojnych. Do Oslo co prawda nie pojechała, ale ma wziąć udział w negocjacjach w Hawanie.
Jutrzejsze spotkanie odbędzie się przy zamkniętych drzwiach w hotelu na przedmieściach Oslo. Po południu na konferencji prasowej zostaną przedstawione główne postanowienia. Pierwsza runda rozmów odbywa się w Norwegii, druga będzie miała miejsce na Kubie. Na czas negocjacji władze Kolumbii nie zawiesiły działań zbrojnych, ani nie wyznaczyły żadnej zdemilitaryzowanej strefy w kraju, jak to bywało poprzednio. Negocjatorom z ramienia FARC zapewniono nietykalność, nie dotyczy ich obowiązujący w stosunku do członków FARC międzynarodowy nakaz aresztowania.