Dolar to waluta Stanów Zjednoczonych, najsilniejszego państwa świata. Mało jednak kto zdaje sobie sprawę z tego, że tak wysoko rozwinięta kultura anglosaska, przejęła nazwę i symbol swojego pieniądza od już wcześniej istniejącego w Hispanoameryce środka płatniczego.
W XVI wieku okryto w Czechach, koło Jachymowa, duże pokłady srebra, które stały się podstawą nowej światowej monety zwanej u nas talarem a w Hiszpanii dollaro. Po odkrycia złóż złota i srebra za oceanem, dollaro stało się głównym środkiem płatniczym w całej Hispanoameryce. Wszelkie operacje w dollaro oznaczono symbolem 8. Aby jednak nie dochodziło do pomyłek że chodzi o 8 dollaro, zaczęto ten symbol stylizować, aż w końcu przyjął on formę znaną nam obecnie: $.
W momencie, kiedy wyzwolone z dominacji brytyjskiej Stany Ameryki, podjęły decyzję porzucenia symbolu epoki kolonialnej, jaką był funt brytyjski, nową walutą stał się właśnie dollar, którego pierwsza wersja z XVIII wieku jest dokładną kopią hiszpańskiego dollaro, miał nawet tę samą zawartość srebra. Dziś, kiedy cała Ameryka Łacińska przyjmuje północnoamerykańskie wzorce gospodarcze, polityczne i kulturalne, warto przypomnieć sobie, że symbol potęgi USA, jej waluta dolar, ma swój latynoski rodowód.
Źródło: Mikołajczyk, Monety stare i nowe, Arkady, Warszawa 1988
wielkie dzięki za ten tekst, teraz wiem, że dollar wywodzi się z Czech:)
pozdrawiam serdecznie całą redakcję
Jurek G.