Raport z Limy (marzec 2012)
Peru stanie się częścią jednego z najsilniejszych bloków gospodarczych w Ameryce Łacińskiej. Machu Picchu naprawdę nazywało się inaczej. W „Rapocie z Limy” nasz peruwiański korespondent streszcza najważniejsze wydarzenia minionego miesiąca.
1.03 – Wejście w życie traktatu o wolnym handlu pomiędzy Peru i Japonią
Zgodnie z podpisaną właśnie umową o wolnej wymianie handlowej pomiędzy Peru i Japonią (TLC) w przeciągu najbliższych dziesięciu lat mają być zniesione cła na 99% towarów, które podlegają wymianie handlowej pomiędzy tymi krajami. W Peru mieszka około 90 tysięcy Japończyków, jest to drugie największe skupisko przedstawicieli tej nacji w Ameryce Łacińskiej, po Brazylii i jedno z największych na świecie. Japończycy zaczęli przybywać do Peru pod koniec XIX wieku, kiedy kraj ten potrzebował rąk do pracy na hacjendach. Niecałe sto lat później w 1990 roku na całą dekadę prezydentem został Japończyk Alberto Fujimori, a w ubiegłym roku mało brakowało by najwyższe stanowisko w państwie zajęła jego córka Keiko.
5.03 – Powstaje Sojusz Pacyfiku
Prezydenci Meksyku, Kolumbii, Peru i Chile spotkali się na wideokonferencji by zatwierdzić utworzenie Sojuszu Pacyfiku (Alianza del Pacífico). Status państw – obserwatorów otrzymały Panama i Kostaryka. Ostateczny dokument ma być podpisany w połowie tego roku. Tak w ubiegłym roku o tym sojuszu wypowiadał się ówczesny prezydent Peru Alan García: „Nasze cztery państwa (…) reprezentują 200 milionów mieszkańców oraz 55% wartości eksportu w całej Ameryce Łacińskiej. To nie jest integracja romantyczna ani poetycka, to jest integracja realistyczna (…).” Sojusz zakłada integrację, która w przyszłości pozwoli na wolny przepływ dóbr, usług, kapitału i ludzi. Będzie to przeciwwaga dla istniejącego od początku lat 90-tych najsilniejszego bloku gospodarczego w regionie MERCOSUR (Argentyna, Brazylia, Paragwaj i Urugwaj). Wielu komentatorów zwraca uwagę, że Ameryka Łacińska dzieli się na dwie części – państw skupionych wokół wybrzeża Pacyfiku i Atlantyku.
7.03 – Dwóch Peruwiańczyków na liście najbogatszych
W rankingu Forbsa najbogatszych ludzi na świecie na miejscu 578 i 634 znalazło się dwóch Peruwiańczyków: Eduardo Hochschild y Carlos Rodríguez Pastor. Już trzeci rok z rzędu pierwsze miejsce zajął Meksykanin Carlos Slim, właściciel udziałów w América Móvil. Drugie miejsce zajął Bill Gates.
19.03 – Peru wycofuje pozwolenie dla okrętów brytyjskich
Na 22 marca zaplanowana była wizyta protokolarna okrętów brytyjskich pochodzących z Falklandów/Malwinów w Peru. Minister Spraw Zagranicznych Peru Rafael Roncagliolo ogłosił, że nie dojdzie ona do skutku. Stało się to po przesłaniu przez prezydenta Peru Ollanta Humalę listu do prezydent Cristiny Kirchner, w którym solidaryzuje się on z Argentyną i popiera jej roszczenia do Malwinów.
20.03 – Rajd Dakar 2013 wystartuje z Peru
Przyszłoroczny Rajd Dakar rozpocznie się w Limie. Jego trasa będzie przebiegała przez Pisco, Nasca, Arequipę i Aricę. Następnie zawodnicy przejadą przez Andy do Argentyny. Meta będzie w Santiago, stolicy Chile. Będzie to już piąty Dakar z rzędu, zorganizowany w Ameryce Południowej.
20.03 – Machu Picchu to naprawdę Patallaqta
Hiszpańska historyk, badaczka kultury Inków Mari Carmen Martín Rubio odkryła, że prawdziwa nazwa twierdzy Machu Picchu to Patallaqta. „Pata” oznacza w języku keczua „schodek”, a „llaqta” – miasto, wioska. Rubio dowodzi, że nazwa Machu Picchu, tłumaczona jako „stara góra” została nadana już po podboju Peru przez Hiszpanów. Góra w języku keczua to bowiem „orqo”. Słowo „picchu” wzięło się prawdopodobnie od hiszpańskiego określenia szczytu „pico”.
Historyk doszła do takich wniosków po lekturze XXXII rozdziału dzieła „la Suma y Narración de los Incas”, kroniki z 1551 roku opisującej pierwsze lata konkwisty. Jest tam wzmianka o tym, że jeden z największych inkaskich władców Pachacutek wyraził wolę, że chce zostać po śmierci pochowany w jednym ze swoich domów w Patallaqta. Te ustalenia potwierdzają historycy peruwiańscy, którzy przyznają że w Machu Picchu można znaleźć ślady „bardzo ważnego pochówku”.
Autor: Daniel Oyola García