Jak najłatwiej dostać się na Machu Picchu? W jaki sposób kupić bilet na pociąg i bilet wstępu do sanktuarium? Jakie są ceny w roku 2013? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi.
Kiedyś można było kupić bilet wstępu na Machu Picchu bezpośrednio w Cusco lub Aguas Calientes dzień przed wizytą lub nawet tego samego dnia. Żeby wejść na szczyt Huaynapicchu trzeba było dostać się do sanktuarium jednym z pierwszych autobusów i spieszyć się do rejestracji, aby załapać się na jeden z 400 biletów uprawniających do wejścia na tę górę w danym dniu. Jakiś czas temu, zgodnie z rekomendacją UNESCO władze Cusco wprowadziły ograniczenia, Machu Picchu może dziennie odwiedzić maksymalnie 2,500 osób. Dlatego konieczne jest wcześniejsze wykupienie biletu, najlepiej przez Internet. Limit dziennych wejść na Huayna Picchu nie uległ zmianie (400 osób), ale dużym ułatwieniem jest, że rezerwacji możemy dokonać już przy zakupie biletu na Machu Picchu.
Do inkaskiego sanktuarium Machu Picchu można dostać się:
- Pociągiem
Najłatwiej i najwygodniej można dostać się do Machu Picchu pociągiem. Kilka razy dziennie odjeżdżają pociągi ze znajdującej się obok Cusco stacji Poroy (czas przejazdu 3 – 4 godziny) oraz z Ollantaytambo (czas przejazdu około 2 godziny) do położonej u stóp inkaskiej twierdzy miejscowości Aguas Calientes. Można więc albo wybrać podróż bezpośrednio z Cusco do Aguas Calientes albo dojechać autobusem do Ollantaytambo (czas podróży około 1,5 godziny) i stamtąd kontynuować podróż pociągiem. Duża część turystów decyduje się na zwiedzanie pierwszego dnia Świętej Doliny, kończy tour w Ollantaytambo i wieczornym pociągiem udaje się do Aguas Calientes. Spędza tam noc w hotelu i drugiego dnia z samego rana wchodzi na Machu Picchu. Wydaje się to dobrym rozwiązaniem, bo rano można oglądać inkaską twierdzę nie zalaną jeszcze przez tysiące turystów którzy przybędą tu wkrótce kolejnymi pociągami.
Aguas Calientes jest przyjemną małą miejscowością, oferującą wiele miejsc na nocleg. Znajdują się tu również gorące źródła, w których przyjemnie jest się zrelaksować po wizycie w Machu Picchu.
Ceny pociągów są zróżnicowane w zależności od typu. Na tej trasie kursują tanie pociągi oraz pociągi ekskluzywne oferujące posiłek i program artystyczny w cenie przejazdu. Podróż w jedną stronę z Cusco do Aguas Calientes kosztuje od 68 (pociąg „expedition”) do prawie 400 dolarów (pociąg „Hiram Bingham”), z Ollantaytambo do Aguas Calientes od ponad 50 („expedition”) do ponad 100 dolarów („vistadome”).
Bilet na pociąg może nam zarezerwować i wykupić agencja turystyczna w Peru, ale możemy również zrobić to sami przez Internet. Na stronie perurail znajdują się również wszystkie ceny i rozkłady jazdy pociągów: http://www.perurail.com/en/
Najlepiej dokonać zakupu biletu na pociąg z dużym wyprzedzeniem. Jeśli wybierasz się w podróż między czerwcem, a wrześniem, najlepiej dokonać zakupu przynajmniej dwa miesiące wcześniej. Przy wejściu na peron sprawdzany jest bilet oraz paszport. Nie powinno się zabierać dużych plecaków i walizek, a raczej bagaż podręczny (duży bagaż można zostawić w przechowalni hotelowej w Cusco lub Ollantaytambo).
Z Aguas Calientes można dojść na piechotę do wejścia do Machu Picchu (około godziny wędrówki pod stromą górę) lub wjechać autobusem (18,5 dolarów w obie strony). Przystanek autobusowy znajduje się niedaleko dworca. Przy przystanku można kupić bilet.
- Piechotą pokonując Inca Trail (Camino Inca)
Liczne agencje turystyczne w Cusco oferują Inca Trail. Klasyczny Inca Trail to wędrówka trwająca 4 dni i 3 noce, w trakcie której pokonuje się dystans około 45 kilometrów. Trasa pokonywana kiedyś przez Inków biegnie przez malowniczą dolinę rzeki Urubamba oraz otaczające ją góry. Większość szlaku znajduje się na wysokości 2 tysięcy metrów, ale dochodzi się również do punktu znajdującego się ponad 4 tys m.n.pm. Przed rozpoczęciem Inka Trail konieczna jest więc odpowiednia aklimatyzacja. Wędrówka rozpoczyna się 82 kilometry od Cuzco i kończy w inkaskim mieście Machu Picchu. Noclegi mają miejsce w namiotach. Agencje turystyczne zapewniają namioty, tragarzy oraz trzy posiłki dziennie. Miejsca na Inca Trail są ograniczone, dlatego najlepiej dokonać rezerwacji z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.
Na stronie jednej z agencji http://www.quechuasexpeditions.com/ możesz sprawdzić dostępność miejsc na Inca Trail w danym dniu. Aktualizują listę każdego dnia. Inca Trail kosztuje 400 – 500 dolarów.
Inca trail w lutym zawsze jest zamknięty. Agencje proponują również alternatywne Inca Trail, na które nie ma limitów miejsc.
- Piechotą torami pociągu
Jeśli nie odpowiadają ci powyższe sposoby dotarcia do Machu Picchu, nie masz pieniędzy lub interesują cię rozwiązania nietypowe, możesz przeczytać w jaki sposób my dotarliśmy po raz pierwszy do Machu Picchu: https://latinoamerica.pl/piechota-na-machu-picchu/
Wędrówka torami jest jednak nielegalna i wiąże się z pewnym ryzykiem. Na trasie znajdują się tunele – są one jednak dość krótkie i szybko można je przebiec.
Obejrzyj film z naszej wędrówki torami pociągu:
Gdzie kupić bilet wstępu do Machu Picchu:
W związku z wprowadzonymi limitami dziennych wejść, najlepiej kupić elektroniczny bilet wstępu z wyprzedzeniem przez Internet: http://www.machupicchu.gob.pe/
Kupując bilet zaznaczamy czy chcemy zwiedzić tylko inkaskie ruiny Machu Picchu, czy interesuje nas również wejście na szczyt Huayna Picchu (opcja wyboru jednej z dwóch godzin wejścia 7 lub 10 rano) lub Machu Picchu Montaña.
Wejście na szczyt Huayna Picchu trwa około 40 – 60 minut, jest to strome podejście pod górę. Ze szczytu widać całe sanktuarium. Jest to widok warty wysiłku. Warto zarezerwować wejście z drugą grupą (o 10.00). Wtedy możemy rano zwiedzić Machu Picchu bez tłumu turystów, którzy przybędą tu pociągami z Cusco w kolejnych godzinach.
Czasem pojawiają się problemy z zakupem biletów przez Internet. Można wtedy nabyć bilet w biurze informacji turystycznej w Cusco/ Av. De la Cultura Nº238. Czynne od poniedziałku do soboty w godzinach 7.00 – 18.30. Obecnie przez Internet można kupić jedynie bilety wstępu dla dorosłych. Dla uczniów (8 – 18 lat) i studentów (konieczna karta ISIC) jest 50% zniżki na bilet, ale niestety w tym wypadku trzeba bilet nabyć w biurze w Cusco lub zrobić to z Polski przez peruwiańską agencję turystyczną. Dzieci do 7 lat wchodzą do Machu Picchu za darmo.
Płatności przez Internet można dokonać wyłącznie kartą VISA. Czasem zacina się angielska wersja strony, należy wtedy dokonać rezerwacji korzystając z hiszpańskiej wersji strony.
Jak kupić bilet przez Internet?:
- Wchodzimy na stronę http://www.machupicchu.gob.pe/
- W okienkach po lewej stronie wybieramy – „Machu Picchu”, a poniżej opcję zwiedzania.
- „Paso 1” – Wybieramy datę i liczbę osób (na stronie pojawia się informacja ile wolnych miejsc zostało na dany dzień)
- „Paso 2” – Wprowadzamy swoje dane
- „Paso 3” – Akceptujemy warunki i klikamy „generar reserva”. Pokaże nam się wtedy numer rezerwacji. Trzeba go zapisać. Rezerwacja będzie ważna przez kolejne 6 godzin. W tym czasie trzeba dokonać płatności.
- Wchodzimy w zakładkę „Pagos” – dokonujemy płatności poprzez podanie numeru naszej karty VISA
- Wchodzimy w zakładkę „Check -in”, wpisujemy numer rezerwacji i drukujemy bilet. Z tym biletem i paszportem będziemy mogli wejść do inkaskiej twierdzy Machu Picchu.
Ceny na rok 2013 są następujące:
Park Archeologiczny Machupicchu
- Dorośli 128 soli/ około 49 usd
Park Archeologiczny Machupicchu + góra Huaynapicchu
- Dorośli 152 soli/ około 58 usd
Park Archeologiczny Machupicchu + góra Machu Picchu Montaña
- Dorośli 142 sole/ około 54 usd
Park Archeologiczny Machupicchu + Muzeum „Manuel Chavez Ballon”
- Dorośli 150 soli/ około 57 usd
Najbardziej popularną opcją jest zwiedzenie Parku Archeologicznego Machupicchu oraz wejście na górę Huaynapicchu. Widok z Huaynapicchu jest taki:
Odwiedziliśmy Machu Picchu wielokrotnie. Jeśli masz więcej pytań, napisz do nas, postaramy się pomóc.
PRZED ODJAZDEM SPRAWDŹ U NAS POGODĘ W PERU TUTAJ …
Chodzenie torami jest nielegalne? Skad taka informacja? Pytalem o to straznikow pilnujacych wejscia na Camino del Inca i mowili, ze mozna sobie isc. Nie bylo zadnego problemu… Mnostwo miejscowych rowniez tak chodzi.
Wydaje mi sie, ze jednak jest to calkowicie legalne. Trzeba tylko zachowac nieco ostroznosci.
Startuje sie z 82 kilometra (trzeba jechac tam z Ollantaytambo). Do przejscia 28 kilometrow. Mila wycieczka 🙂
Miejscowi, którzy idą do swoich wiosek, może mogą iść, ale ogólnie jest to nielegalne. Gdyby doszło do wypadku, gdyby ktoś wpadł pod pociąg lokalne władze miałyby problemy, że oficjalnie pozwalają na takie spacery. Oczywiście nie jest to jakoś restrykcyjnie pilnowane. W interesie Cusco, jest żeby ludzie płacili za pociąg lub by agencje zarabiały na Inka Trail.
W Peru nie ma rzezy ktore sa nielegalne a juz na pewno nikt nie troszczy sie o niczyje bezpieczenstwo…tak ze jezeli ktos wpadnie pod pociag to nawet lepiej bo media peruwianskie beda mialy material z niecodziennego zajscia…na pewno zadnych problemow nie mialy by lokalne wladze – w Peru zabijaja, okradaja gwalca turystow i zadna wladza czy to lokalna czy centralna nie ma najmniejszych problemow…W interesie Cusco na pewno nie jest by ludzie placili za jakis pociag, ktory do nich nie nalezy, jest wlasnoscia Peru Rail, kotre w 50% jest wlasnoscia OEH…takze nie wiem skad tem pomysl
Peru zależy na tym by mieć dobrą renomę na świecie. Jest to kraj nastawiony na turystów, poziom ich bezpieczeństwa jest wyższy niż w wielu krajach Ameryki Łacińskiej. Jest to moim zdaniem bardzo przyjazny turystom kraj! Nikomu na pewno nie zależy na tym, żeby ktokolwiek wpadał pod pociąg, co za bzdura. Rząd Peru prowadzi akcje promujące kraj na arenie międzynarodowej, zachęcające turytów do przyjazdu. Peru reaguje również na wszystkie nieprawdziwe doniesienia, jak na przykład ostatnia informacja podana przez amerykańskie media, jakoby turyści z USA mieli zaginąć w selwie, z tego względu właśnie, że zależy rządowi (i lokalnym władzom również) na rozwoju turystyki. Turystyka to praca i pieniądze, nie tylko dla Perurail.
Dziękuję za wszystkie cenne wskazówki, myślę że okażą się bardzo użyteczne w czasie naszego lipcowego wyjazdu do Peru. Chciałbym dowiedzieć się jeszcze trzech rzeczy:
a) bilet na Machu Picchu kosztuje 50 $, ze zniżką ISIC cena jest niższa o polowe. Przy pomocy której z agencji byłbym w stanie kupic bilet ze znizką?
b) gdyby pierwsza z opcji nie wypaliła, jakie jest prawdopodobieństwo że będę w stanie kupić bilet w Cuzco na 2 dni przed wejściem na Machu Picchu? (planujemy znaleźć się tam 13 lipca, 15 chcemy dostać się do ruin)
c) orientacyjnie, ile czasu należy zarezerwować na Święta Dolinę?
Pozdrawiam i z góry dziękuję 🙂
Witam,
bilet można zarezerwować przez jakąkolwiek sensowną agencję w Cusco. Mogę podać np http://www.quechuasexpeditions.com/
Patrząc na dostępności na stronie z dnia na dzień, wydaje się że nie powinno być problemu z zakupem w Cusco 2 dni przed biletu wstępu na Machu Picchu. Problem będzie za to z biletem z opcja Huaynapicchu, gdzie są większe limity.Trzeba pamiętać że środek lipca to szczyt sezonu.
Na Świętą Dolinę wystarczy 1 dzień, choć oczywiście można poświęcić jej więcej czasu 🙂
Pozdrawiam.
Witam.
Mam kilka pytań:
1. Czy przed bramą MP da się zostawić gdzieś duży plecak? Niestety ale będę jechała prosto z lotniska na pociąg w Poroy i potem z tym plecakiem do MP, a wiem, że dużych plecaków nie można zabierać.
2. Czy ten wymóg bycia na peronie w Poroy 30 min przed odjazdem jest zawsze? Co jak będe 10 min przed? Macie może jakąś wiedze w tym temacie.
3. Nie mam karty VISA, jak mogę zakupić bilet na MP?
Będę wdzięczna za odpowiedzi.
Przed wejściem na Machu Picchu jest możliwość zostawienia plecaków.
Jeśli będziesz 10 minut przed odjazdem raczej też się nic nie powinno stać.
Możesz kupić bilet za pośrednictwem lokalnej agencji turystycznej lub na miejscu (w Cusco lub Aguac Calientes), ale tego samego dnia może być trudno.
Najłatwiej chyba w swoim banku wyrobić sobie kartę wiza.
Cześć, moim zdaniem powinniście uaktualnić informacje, żeby nie wprowadzać innych ludzi w błąd. Przejście torami może jest nielegalne, ale teraz można bez problemu przejść tą trasę (2,5h z Hydroelektrica do Aguas Calientes) obok torów. Jest elegancja szeroka ścieżka i nie przechodzi się też przez ŻADNE tunele.. Bo jest normalna ścieżka dla pieszych. Sama się obawiałam tej drogi po przeczytaniu tutaj zamieszczonych info, ale na miejscu okazało się że masa ludzi tam chodzi.. i jest to w 100% bezpieczne. Przeszłam tę trasę w sobotę, 21.06.14 Pozdrawiam 🙂