34. edycja najbardziej morderczego rajdu na świecie zakończyła się dziś w Limie. Rajd Dakar odbywała się w dniach od 1 stycznia do 15 stycznia 2012 r. po raz czwarty na bezdrożach Argentyny i Chile. Trasa rajdu po raz pierwszy wiodła przez Peru.
Na starcie stawiło się 178 motocyklistów, 30 kierowców quadów, 161 kierowców samochodów i 74 kierowców ciężarówek. W rajdzie wystartowało trzech polskich kierowców, w tym po raz pierwszy były skoczek narciarski Adam Małysz, trzech quadzistów, trzech motocyklistów oraz trzy polskie załogi ciężarówek. Z powodu nieprzepisowych pojazdów z rajdu usuniętych zostało 7 kierowców quadów, w tym trzech Polaków.
Przez 3 ostanie lata (2009-2011) rajd rozpoczynał się i kończył w Buenos Aires, zaś w tym roku początek trasy jest w Mar del Plata a jej koniec w Limie.
Rajd rozpoczął się 1 stycznia w Argentynie, w miejscowości Mar del Plata u wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. Zawodnicy mieli do pokonania pięć różnorodnych etapów rozłożonych w czasie siedmiu dni. Początkowo biegnące przez słynne białe wydmy Fiambala i kamieniste kaniony, a następnie wzdłuż Andów odcinki specjalne, zakończyła górska przeprawa do Chile.
W Copiaco, w Chile zawodnicy mieli jednodniowy odpoczynek, po którym rozpoczęła się druga, również siedmiodniowa część rajdu. Kolejne pięć etapów rozpoczęła wspinaczka na szlak biegnący górskimi trasami w Andach. Następnie zawodnicy jechali odcinkami między pasmem górskim, a oceanem Spokojnym w kierunku północnym, wyjeżdżając prosto w serce pustyni Atakama.
Ostatnie cztery etapu rajdu rozegrane zostały po raz pierwszy na terenie Peru. Trasa wiodła głownie przez pustynie, a także pasmo wydm. Po zakończeniu tego etapu, uczestnicy skierowali się do Limy, gdzie była meta rajdu. Uroczysta ceremonia zakończenia Dakaru 2012 oraz koronacja zwycięzców odbyła się dziś w Limie na Plaza de Armas.
Trasa rajdu liczyła 9000 km.
Wyniki rajdu Dakar 2012
Dziesiąte zwycięstwo w rywalizacji samochodów odniósł francuski kierowca Stephane Peterhansel. Wśród motocyklistów zwycięstwo dowiózł do końca Cyril Despres. Wśród Polaków Krzysztof Hołowczyc finiszował na miejscu dziesiątym, a Adam Małysz na 38. Motocyklista Jacek Czachor był trzynasty.
Historia rajdu
Historia rajdu Dakar sięga roku 1977, kiedy to Francuz Thierry Sabine zgubił się na pustyni w Libii podczas rajdu Abidżan-Nicea. Urzeczony pustynią uznał, że miejsce to jest idealne do rozgrywania rajdów. Pierwotnie trasa rajdu wiodła z Paryża we Francji do Dakaru w Senegalu z przeprawą promową przez Morze Śródziemne, jednak ze względu na różne czynniki, w tym zawirowania polityczne, rajd zmieniał lokalizację zarówno startu jaki i mety. Ostatni raz rajd Paryż – Dakar odbył się w 2001. W kolejnych latach start rajdu miał miejsce w miastach takich jak Grenada (Hiszpania), Marsylia (Francja), Lizbona (Portugalia) czy Barcelona (Hiszpania). Meta była przeważnie w Dakarze, choć zdarzały się wyjątki, np. w 1992 roku finisz miał miejsce w Kapsztadzie (RPA), w 2000 w Kairze (Egipt) a 2003 w Szarm el-Szejk (Egipt).