Z Meksyku wywodzi się pojęcie „machismo”. W niektórych miejscach tego kraju dostęp kobiet do służby zdrowia oraz innych podstawowych świadczeń jest na niższym poziomie niż w najbiedniejszych częściach Afryki czy Azji. Przemoc jest na porządku dziennym.
To kilka faktów podanych przez Fundację Trust Law, która przeanalizowała sytuację kobiet w 19 największych gospodarkach świata. Za najlepszy kraj (1 miejsce) dla pań uznała Kanadę, za najgorszy Indie. Z państw Ameryki Łacińskiej w rankingu znajdują się Meksyk (15 miejsce), Brazylia (11 miejsce) oraz Argentyna (9).
Przede wszystkim zwraca się uwagę na olbrzymią skalę przemocy wobec kobiet w Meksyku. W 2011 w samym Ciudad Juarez zabito bezkarnie 300 kobiet. Problem morderstw w tym przygranicznym mieście, będącym jednocześnie najniebezpieczniejszym miastem na świecie, dokonywanych na kobietach został zbadany kilka lat temu przez polskich dziennikarzy, którzy nakręcili wstrząsający dokument „Miasto zbrodni” (emitowany niedawno w TVN Style). Skala zabójstw jest oczywiście również związana z wojną narkotykową i ogólną falą przemocy w ostatnich latach. Twórcy rankingu podkreślają jednak, że wiele kobiet jest bitych i wykorzystywanych seksualnie przez swoich partnerów.
Za kilka dni w Meksyku rozpocznie się szczyt państw G20.
Pełen ranking:
- Kanada
- Niemcy
- Wielka Brytania
- Australia
- Francja
- Stany Zjednoczone
- Japonia
- Włochy
- Argentyna
- Korea Południowa
- Brazylia
- Turcja
- Rosja
- Chiny
- Meksyk
- Afryka Południowa
- Indonezja
- Arabia Saudyjska
- Indie