Konferencja zostanie zorganizowana w dniach 26 -27 marca 2013 roku, na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Będzie ona kolejną z serii Ogólnopolskich Konferencji organizowanych przez Koło Naukowe Stosunków Międzynarodowych WNS UŚ. Nasz portal LatinoAmerica.pl objął patronat medialny nad konferencją.
Bardziej szczegółowy program konferencji pojawi się w tym miejscu 10 marca 2013 roku.
Strona internetowa konferencji: http://brazil2013wns.us.edu.pl/
Wstępny program konferencji:
26 marca (wtorek)
– panel: polityka wewnętrzna i gospodarka
dr Joanna Gocłowska-Bolek (CESLA)
Dyrektorka CESLA UW. Absolwentka Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego (studia magisterskie i doktoranckie), Centrum Studiów Latynoamerykańskich UW, Prawa Integracji Europejskiej na Wydziale Prawa UKSW oraz Studiów Ochrony Własności Intelektualnej na Wydziale Prawa i Administracji UW (studia podyplomowe). Specjalizuje się w kwestiach rozwoju gospodarczego krajów latynoamerykańskich oraz integracji gospodarczej Ameryki Łacińskiej. Od 2001 r. związana zawodowo z CESLA UW, od marca 2006 r. zatrudniona na stanowisku adiunkta (fot. CESLA)
O Brazylii powiedziała nam tak:
„Brazylia przez dziesięciolecia była określana jako: „kraj przyszłości, jakim pozostanie na zawsze”. Maksyma ta przywoływała pewną sprzeczność: z jednej strony olbrzymi potencjał gospodarczy największego państwa Ameryki Łacińskiej, z drugiej deprecjonujące przeświadczenie, że swoich możliwości nigdy nie wykorzysta. Tymczasem obecnie Brazylia staje się graczem globalnym, niekwestionowaną potęgą na rynkach międzynarodowych. Postęp zawdzięcza przede wszystkim bogactwom naturalnym, których komercjalizacja wymusza poszukiwanie – i to poszukiwanie skuteczne – wysoko innowacyjnych rozwiązań, w tym również innowacji w zakresie polityki społecznej. To właśnie innowacyjność gospodarki jest coraz ważniejszym bogactwem Brazylii, stając się istotnym źródłem przewagi konkurencyjnej w gospodarce światowej.”
temat wystąpienia: Gospodarka Brazylii jako laboratorium innowacyjności. Szanse i zagrożenia
oraz
– koncert muzyki brazylijskiej w wykonaniu
muzyka, który gra na kontrabasie, gitarze basowej i elektrycznej. Urodził się w Pernambuco w Brazylii. Studiował na Akademii Muzycznej Universidade Federal de Paraiba i był basistą w Symphony Orchestra of Paraiba. Grał z wieloma sławami muzyki latynoamerykańskiej, m.in. z Jovino Santos Neto.
Więcej zdjęć i informacji na oficjalnej stronie artysty: www.guilguimaraes.strefa.pl
27 marca (środa)
– panel: historia i społeczeństwo
dr Julia Dziwoki (Akademia Jana Długosza w Częstochowie)
Ukończyła Papieską Akademię Teologiczną w Krakowie (dzisiejszy Uniwersytet Papieski Jana Pawła II). Tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie historii uzyskała w 1999 roku na Wydziale Kościelnych Nauk Społecznych i Historycznych Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Podjęła studia podyplomowe w zakresie informatyki archiwalnej na Uniwersytecie M. Kopernika w Toruniu. Jest członkiem Komisji Historycznej Polskiej Akademii Nauk, a także Międzynarodowej Rady Archiwalnej i Stowarzyszenia Archiwistów Polskich. W Akademii Jana Długosza od 2003 roku pracuje jako adiunkt w Zakładzie Metodologii Historii i Archiwistyki. Więcej informacji na e-encyklopedia (fot: e-encyklopedia).
temat wystąpienia: Ślązacy wśród pierwszych duszpasterzy emigracji polskiej w Brazylii
Marcin Plewka (Portal LatinoAmerica.pl)
Podróżnik i dziennikarz, który uważa, że oczy człowieka zostały stworzone po to, by patrzeć na zachód słońca, a nie w ekran komputera. Z wykształcenia ekonomista i marketingowiec. Kiedyś w dawnych czasach, których dziś nikt już prawie nie pamięta, szef marketingu dużego koncernu. Obecnie pracuje jako pilot i przewodnik miejski po Warszawie i Krakowie. Zakochany w Ameryce Łacińskiej po same uszy. W ludziach, krajobrazach, kulturze i kuchni. Prowadzi wyprawy do krain Azteków, Majów czy Inków. Uwielbia budzić się na plażach wysp Indian Kuna Yala w Panamie, wspinać na wulkany wyspy Ometepe w Nikaragui, czy wczuwać się w rytm ulicznych tańców w czasie karnawału w Oruro w Boliwii. Współtwórca portalu LatinoAmerica.pl
temat wystąpienia: Brazylijskie fawele i szwadrony śmierci – mity i fakty + ogólne wrażenia z licznych podróży
Stanisława Ablewicz (Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle)
Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Jaśle, animatorka działań kulturalnych na rzecz lokalnego środowiska, prowadząca Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej, członek zarządu Stowarzyszenia Rozwoju Kultury Ludowej Ziemi Jasielskiej. Interesuje się komunikacją społeczną jako podstawą dobrych relacji i współpracy pomiędzy ludźmi oraz wykorzystywaniem Internetu i nowoczesnych technologii informatycznych. Pozyskująca środki do zadań projektowych, koordynator programów dla dzieci i młodzieży.
Izabela Tomaszewska (Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle)
archiwista i bibliotekoznawca w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jaśle, współtworząca Zespół Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej, animatorka aktywizacji kobiet wiejskich i zdrowego trybu życia poprzez sport. Ilustratorka bajek dla dzieci oraz twórca plakatów informacyjnych.
temat wystąpienia: Ślady Piasta pod Piniorami
– spotkanie z ekspertem
Bartłomiej Rabij (Radio Brazylia)
Lat 37. Pochodzi z Zabrza, od wielu lat mieszka w Gdańsku i Warszawie. Dziennikarz. Szef redakcji telewizji sportowej Sportklub i twórca projektu internetowego Radio Brazylia. Były współpracownik największej telewizji Brazylii Globosat. Przez prawie sześć lat jedyny w Polsce komentator rozgrywek piłkarskich z Brazylii. Autor tekstów poświęconych temu krajowi publikowanych na łamach „Gościa Niedzielnego”, „Newsweeka”, „Zwierciadła”, „Tylko Piłki” i innych (fot. B.Rabij).
temat wystąpienia: Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w 2014, strata czy zysk? Czy mundial przyniesie Brazylii realne korzyści? Na ile wpłynie na zmiany społeczno-gospodarcze kraju? + wieczorne spotkanie z gościem specjalnym – temat: O Brazylii bez stereotypów
Patronami honorowymi naszej konferencji są:
Jego Ekscelencja Ambasador Brazylii w Polsce
Jorge Geraldo Kadri
Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Śląskiego
prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś
Patronem medialny konferencji jest:
Portal LatinoAmerica.pl