Co się wydarzyło w Peru w lutym? Najważniejsze wiadomości z minionego miesiąca streszcza nasz korespondent z Limy Daniel Oyola García.
1.02 – Ulewne deszcze na wybrzeżu i w górach: W ostatnich dniach stycznia zaczęły się potężne opady na dużej części terytorium kraju. Zazwyczaj letnie miesiące – styczeń, luty i marzec obfitują w deszcze, ale w tym roku były one wyjątkowo duże. Doprowadziły do powodzi, obsuwania się błota w górach, zniszczeń dróg, mostów oraz pól uprawnych i domów.
7.02 – 10 Peruwiańczyków ginie w wypadku samochodowym w Kanadzie. Jedenaście osób zginęło w wyniku zderzenia dwóch ciężarówek w Ontario. Dziewięciu pasażerów oraz kierowca byli Peruwiańczykami. Dopiero co przyjechali do Kanady, by rozpocząć tu pracę.
12.02 – Schwytanie lidera Świetlistego Szlaku. Przywódca terrorystycznego ugrupowania Świetlisty Szlak, Towarzysz Artemio (Florindo Eleuterio Flores) został schwytany w lesie w prowincji Tocache (Departament San Martin) przez policjantów i żołnierzy po wielu dniach intensywnych poszukiwań. Miał liczne rany na rękach, więc przewieziono go najpierw do szpitala policyjnego, następnie został przesłuchany i umieszczony w bazie wojskowej w porcie w Callao (port obok Limy). W tej samej bazie od dwudziestu lat karę więzienia odbywa Abimael Guzmán (“Presidente Gonzalo”), przywódca Świetlistego Szlaku w latach jego świetności, schwytany za rządów Fujimoriego w 1992 roku. Towarzysz Artemio oczekuje na proces, w wyniku którego prawdopodobnie zostanie skazany na karę dożywocia. Rząd Stanów Zjednoczonych poinformował, że przekaże nagrodę w wysokości 5 milionów dolarów osobom, które udzieliły informacji, dzięki którym doszło do schwytania terrorysty.
17.02 – Wzrost gospodarczy w 2011. Narodowy Instytut Statystyki i Informatyki (INEI) poinformował, że wzrost PKB w Peru w minionym roku wyniósł 6.9%. Oznacza to, że w Peru wzrost gospodarczy trwa nieprzerwanie od 13 lat. W Ameryce Łacińskiej jest to drugi najlepszy wynik w 2011 roku, po Argentynie która osiągnęła 8.8%.
19.02 Ucieczka z więzienia w Puno. W niedzielę 19 lutego o trzeciej nad ranem z więzienia w Challapalca (dep. Puno, niedaleko granicy z Boliwią) uciekło 17 więźniów, wśród nich zabójcy, złodzieje i porywacze. Po kilku dniach na skutek intensywnych poszukiwań policji udało się odnaleźć 16 żywych zbiegów i jednego martwego. Śmierć nastąpiła na skutek wyziębienia (noce w tym regionie bywają bardzo zimne).
20.02 – Miny na granicy peruwiańsko – chilijskiej. 20 lutego o świcie doszło do wybuchów na terytorium Chile, blisko granicy z Peru. Okazało się, że na skutek ulewnych deszczy odsłonięte zostały miny przeciwpiechotne i przeciwczołgowe. Miny te zostały rozlokowane na tym terenie w 1975 roku przez chilijskiego dyktatora Augusto Pinocheta, był to czas dużych napięć pomiędzy oboma krajami. Na miejsce przybyli saperzy i przystąpili do detonacji min zagrażających bezpieczeństwu osób podróżujących Panamericaną. Po dwóch dniach granica została ponownie otwarta, chociaż specjalna chilijska komisja poinformowała, że detonacji uległo zaledwie około 25% znajdujących się tam min.
23.02 Bill Gates: Nie udzielajcie pomocy Peru! W wywiadzie dla hiszpańskiej gazety „El País” Bill Gates, założyciel Microsofta oraz fundacji przeznaczającej duże sumy pieniędzy na potrzeby organizacji dobroczynnych i programów badań naukowych, powiedział że nie powinno się udzielać pomocy państwom takim jak Peru, które mają dochody na średnim poziomie, dużo bogactw naturalnych i są już w stanie w zupełności same sobie poradzić. Dodał, że Peru wykorzystując wszystkie swoje możliwości jest w stanie osiągnąć poziom życia zbliżony do poziomu państw europejskich. Pomocy należy udzielać państwom rzeczywiście potrzebującym, w których dzieci umierają na malarię, a chorzy na AIDS nie mają dostępu do lekarstw. Bill Gates potwierdził w ten sposób tendencję panującą od pewnego czasu w Peru. Wiele organizacji pozarządowych wycofało się w ostatnich latach z programów pomocy dla tego kraju, uznając że już jej tak nie potrzebuje.