Eksplozja w wieżowcu Pemexu w stolicy Meksyku

Wczoraj przed 16 czasu miejscowego doszło do silnego wybuchu na parterze budynku, należącego do koncernu naftowego Pemex. W jego wyniku śmierć poniosły 32 osoby, a 131 zostało rannych. To największa eksplozja w Meksyku od 30 lat.

Wieżowiec Pemexu/ fot. Wikipedia

Wieżowiec Pemexu/ fot. Wikipedia

W momencie eksplozji wielu pracowników budynku miało wrażenie, że zaczęło się trzęsienie ziemi. Szybko rozpoczęto ewakuację wieżowca oraz sąsiadujących z nim mniejszych biurowców. Pracuje tu około 7 tysięcy osób. Początkowo Pemex informował, że doszło do awarii zasilania. Wkrótce jednak okazało się, że w 14 – piętrowym budynku (B2) centrali administracyjnej nastąpił wybuch . Jego przyczyna jak dotąd nie jest znana.

Wieżowiec Pemexu to jedna z wizytówek miasta Meksyk. Uznawano go za niezniszczalny, gdyż przetrwał tragiczne dla miasta trzęsienie ziemi w 1985 roku o sile 8,1 stopni. Jego budowę rozpoczęto w 1976 roku, wtedy powstało 26 pięter, w 1984 osiągnął wysokość 214 metrów  (52 piętra). Przez wiele lat był najwyższym drapaczem chmur w stolicy. Dziesięć lat temu prześcignął go „Większy Wieżowiec” („Torre Mayor”), a obecnie najwyższy w mieście jest „Wieżowiec Reforma” (244 metry).

Dyrektor Pemexu zapewnił, że akcja ratownicza będzie kontynuowana do momentu osiągnięcia pewności, że nikt nie został uwięziony w środku. Eksplozja ta jest kolejnym dowodem na fatalną kondycję w jakiej znajduje się paliwowy gigant. Ta największa w Meksyku firma, z której wpływy z podatków stanowią 40% wartości budżetu państwa, ma olbrzymie długi, od wielu lat oszczędza na koniecznych inwestycjach w odnowienie starych rafinerii, rurociągów i budynków. Co jakiś czas pojawiają się informacje o wybuchach i śmiertelnych wypadkach w instalacjach Pemexu.

Prywatyzacja koncernu była jednym z głównych tematów ubiegłorocznej kampanii wyborczej. Prezydent Enrique Peña Nieto zapowiedział ostatnio konieczność zwiększenia prywatnych inwestycji w Pemexie, bo firma nie posiada odpowiedniej technologii do eksploatacji nowych złóż ropy. Nadal jednak pozostanie w rękach państwa.

 

Czytaj też: Wybory w Meksyku  oraz Wniosłość i kicz.

 

autor tekstu: Ola Plewka – Szmigiel

politolog, latynoamerykanistka, podróżniczka, pilot wycieczek i przewodnik po Warszawie

Komentarze facebookowe:

Komentarze (y)

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

25 − = 18

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.