Rząd Argentyny wezwał krajowe spółki, by przestały importować z Wielkiej Brytanii. Decyzja ma związek z argentyńsko – brytyjskim sporem o Falklandy-Malwiny, który na nowo zaostrzył się w przededniu 30. rocznicy wojny o te wyspy. Władze w Buenos Aires zasugerowały krajowym spółkom, by zaprzestały importu z Wielkiej Brytanii, a kupowały potrzebne towary z krajów, popierających roszczenia Argentyny wobec Falklandów-Malwinów.
Spotkało się to z ostrą reakcją Londynu, który oskarżył Argentynę o to, że prowadzi „politykę konfrontacji”. Brytyjski MSZ wezwał do siebie ambasadora Argentyny w Londynie, by złożył wyjaśnienia, dotyczące zakazu importu. „Taka polityka jest zamachem na zgodną z prawem aktywność handlową i powinna na nią zareagować Unia Europejska” – oświadczył przedstawiciel Foreign Office. Także ministerstwo spraw zagranicznych Argentyny zwróciło się do Unii Europejskiej i Unii Narodów Południowamerykańskich o pośrednictwo w rozwiązaniu sporu.
W ubiegłym miesiącu Brytyjczycy wysłali na wyspy jeden z najnowocześniejszych okrętów wojennych, zbudowany nakładem 1 mld funtów niszczyciel HMS „Dauntless” klasy „45”. „Jest on uzbrojony w arsenał pocisków, które mogą unieszkodliwić wszystkie myśliwce na wyposażeniu państw Ameryki Łacińskiej, nie mówiąc o argentyńskich” – podał portal „Daily Telegraph”. Niszczyciel wyposażony jest m. in. w najnowocześniejsze pociski przeciwlotnicze i antyrakiety służące do zestrzeliwania pocisków balistycznych. W reakcji na to Argentyna oskarżyła Wielką Brytanię o próbę „militaryzacji” Falklandów – Malwinów. Do zaostrzenia sporu przyczyniło się także wysłanie na służbę wojskową na wyspy wnuka Elżbiety II, księcia Williama.
Falklandy-Malwiny od 1833 roku pozostają pod kontrolą brytyjską. Rząd w Londynie twierdzi, że nie może być mowy o sporze, dotyczącym własności wysp, gdyż ich mieszkańcy chcą pozostawać w granicach Zjednoczonego Królestwa. 2 kwietnia Argentyna i Wielka Brytania będą obchodzić 30.rocznicę wybuchu wojny o Falklandy-Malwiny. Rozpoczęła się ona atakiem argentyńskiej junty na wyspy, który został jednak odparty przez siły brytyjskie.