Skip to content
  wtorek 21 marca 2023
  • O nas
  • Latino Forum
  • Latino Chat
  • Latino klimaty
  • Kontakt
LatinoAmerica.pl
  • Home
  • Newsy
    • Polityka i gospodarka
    • Turystyka i ciekawostki
    • Kultura i Nauka
    • Historia
    • Sport

    Próba zamachu stanu w Peru

    29 stycznia 2023 43600

    Koronawirus w Peru

    5 stycznia 2021 108370

    Ostatni marsz FARC ?

    6 lutego 2017 138770

    Kłamstwa o groźbach Trumpa wobec...

    5 lutego 2017 123280
    Prev Next Showing 1 Of 38
  • Blogi z podróży
    • Latin American Adventure
    • Tierra del Fuego
    • Chiliada
    • Dominikana
    • Oriente Boliviano

    Wio koniku, zawieź mnie do ruin...

    8 lutego 2006 50550

    Konsumpcja i kontemplacja

    8 lutego 2006 63360

    Paranoje małe i duże

    8 lutego 2006 61860

    Cuzco – odsłona pierwsza

    8 lutego 2006 22310
    Prev Next Showing 1 Of 26
  • Media
    • Film
    • Wideo
    • Galeria zdjęć
    • Nasze publikacje
  • Sklep
0
LatinoAmerica.pl
0
LatinoAmerica.pl
  • Home
  • Newsy
  • Blogi z podróży
  • Media
    • Film
    • Wideo
    • Galeria zdjęć
    • Nasze publikacje
  • Sklep
  • O nas
  • Latino Forum
  • Latino Chat
  • Latino klimaty
  • Kontakt
LatinoAmerica.pl
0
Cart
  Kraj  Raport z Peru (sierpień 2012)
KrajPeruPolityka i Gospodarka

Raport z Peru (sierpień 2012)

Daniel OyolaDaniel Oyola—12 września 20120
FacebookTwitterPinterestLinkedInTumblrRedditVKWhatsAppEmail

W sierpniowym raporcie: o andyjskiej wersji rodziny Addamsów, sytuacji peruwiańskiej gospodarki, narkoterrorystach i projekcie Conga. Najważniejsze informacje  z Peru dostarcza jak zwykle nasz przyjaciel Daniel Oyola García.

6 sierpnia – The New York Times: „rodzina prezydenta Humali to andyjska wersja szalonych Addamsów”.

W amerykańskim dzienniku ukazał się artykuł o rodzinie Ollanty Humali. Punktem wyjścia do jego napisania była wypowiedź peruwiańskiego socjologa Nelsona Manrique: “Dla mnie rodzina Humala jest andyjską wersją rodziny Addamsów (…). Rodzina się spotyka i nigdy nie wiesz, co z tego wyniknie.” Dziennikarz NYT rozpoczyna od stwierdzenia, że wszystkie głowy państwa na świecie są krytykowane przez swoich wyborców, ale przypadek prezydenta Peru jest wyjątkowy. Największych wrogów ma bowiem wśród członków własnej rodziny.

Ollanta Humala ze swoją żoną Nadine Heredia/ fot. Wikipedia

Rzeczywiście familię Humala składającą się z rodziców i siedmiorga rodzeństwa trudno nazwać zgodną. Choć do poważnego nasilenia animozji doszło tak naprawdę po objęciu najwyższego urzędu przez Ollantę. W latach 90-tych oraz w pierwszych latach kolejnej dekady obecny prezydent działał wspólnie z bratem Antauro. Zaangażowali się w inicjatywy polityczne, którym patronował ich ojciec Isaac: „Movimiento Nacionalista Peruano” oraz „Movimento Etnocacerista”. Etnocacerismo powstało z połączenia „ideałów” Andrésa Avelino Cáceresa (dowódcy oddziału chłopskiego w czasie Wojny o Pacyfik), komunizmu Juana Carlosa Mariategui, socjalizmu i nacjonalizmu Juana Velasco Alvarado oraz indygenizmu.

W 2000 roku bracia, obydwaj wojskowi, zorganizowali nieudany pucz przeciwko Alberto Fujimoriemu. Nie ponieśli poważniejszych konsekwencji, bo Japończyk i tak wkrótce potem ustąpił ze stanowiska. Pięć lat później Antauro stanął na czele kolejnej rebelii. Wraz z innymi żołnierzami zajął posterunek policji w miejscowości Andahualyas, wziął dziesięciu zakładników i zażądał dymisji prezydenta Alejandro Toledo. W wyniku tej akcji śmierć poniosło czterech policjantów, a Antauro został skazany na 25 lat więzienia.

Ollanta po raz pierwszy zaprezentował się jako kandydat na najwyższe stanowisko w państwie w 2006 roku. Był wtedy dużo bardziej radykalny, wymachując maczetą obiecywał, że przegoni skorumpowanych polityków. Przyrównywano go do Hugo Chaveza i Evo Moralesa. Co ciekawe w tych samych wyborach wystartował również jego brat Ulises z jeszcze bardziej lewicowymi postulatami. Zachęcając do głosowania na siebie, straszył jednocześnie, że zwycięstwo Ollanty będzie równoznaczne z wprowadzeniem dyktatury. Ostatecznie, jak wiadomo, wygrał Alan García.

More stories

Raport z Peru (październik 2013)

18 listopada 2013

Raport z Peru (wrzesień 2013)

7 października 2013

Raport z Peru (sierpnień 2013)

12 września 2013

Wakacyjny Raport z Peru (czerwiec/lipiec 2013)

28 sierpnia 2013

Ollanta kandydował ponownie w 2011 roku i tym razem zwyciężył. Zyskał poparcie przede wszystkim niższych warstw społecznych. „Ludzie myśleli, że Ollanta będzie inny” – podsumowuje dotychczasową prezydenturę brata Ulises, a następnie przypomina, że jego głównym hasłem wyborczym była „wielka transformacja”. – „Ta wielka transformacja jest taka, że Ollanta stał się tradycyjnym politykiem”.

Ojciec urzędującej głowy państwa Isaac mówi z kolei tak: „Ollanta powinien utworzyć pierwszy prawowity rząd po Atahualpie (ostatnim władcy Inków – A.Sz.), po prawie 500 latach, ale tego nie zrobił. (…) Został zamknięty w pałacu przez potomków Pizarra”.  To i tak jedna z najbardziej łagodnych jego wypowiedzi pod adresem syna. Duża część rodziny twierdzi, że Ollanta zdradził lewicowe ideały, powołując do rządu prawicowych polityków oraz stając po stronie międzynarodowych koncernów zajmujących się wydobyciem kruszców w Peru, przede wszystkim chodzi tu o głośną sprawę projektu Conga. Przeciwko temu przedsięwzięciu wypowiadała się zdecydowanie min. mieszkająca w Paryżu siostra prezydenta Imasumac.

Najostrzejszej krytyce poddali syna rodzice w momencie kiedy Antauro został przeniesiony do bazy wojskowej w Callao, więzienia o zaostrzonym rygorze, w którym karę odbywają min. przywódcy Świetlistego Szlaku. Isaac stwierdził, że Ollanta dopuszczając do tego „zerwał więzy łączące go z rodziną”. Trudno jednak zarzucać prezydentowi, że nie próbował wpłynąć na poprawę sytuacji brata. Doprowadził on najpierw do przeniesienia go ze zwykłego więzienia do zakładu karnego dla wojskowych, który krytycy tej decyzji przyrównywali do „hotelu na wsi”. Na skutek protestów ostatecznie minister sprawiedliwości zadecydował o transferze Antaura do bazy w Callao.  Matka Elena Humala nazwała to więzienie „naszym Guantánamo ”.

Port Callao sąsiaduje z Limą/ fot. Ola Plewka – Szmigiel

Na koniec wspomnijmy jeszcze przypadek kolejnego z braci Humala – Alexis. Ostatnio wyszło na jaw, że firma Krasny del Peru, której wspólnikiem jest Alexis otrzymała zamówienia od różnych instytucji państwowych na kwotę prawie miliona soli (1 sol = 1,2 zł – A.Sz.). Cóż, może Ollanta nie jest więc aż tak wyrodnym bratem, jak mu to zarzucają rodzice… Premier Juan Jiménez Mayor obiecał dogłębne zbadanie sprawy i pociągnięcie zamieszanych w ten proceder osób do odpowiedzialności. Kolejne odcinki serialu „Humala Family” możemy śledzić oglądając codziennie wieczorne wiadomości.

15 sierpnia – PKB Peru wzrósł w czerwcu o ponad 7%. To więcej niż się spodziewano.

Peruwiańska gospodarka zanotowała w czerwcu największy wzrost od dziesięciu miesięcy. Narodowy Instytut Statystyki i Informatyki (INEI) poinformował, że tak dobry wynik możemy zawdzięczać  przede wszystkim ożywieniu w budownictwie, handlu i usługach. Dzięki temu pierwsze półrocze 2012 zamknęło się ze średnim wzrostem PKB na poziomie 6,11%. Peruwiańska gospodarka jest jedną z najszybciej rozwijających się w regionie.

Autobus w Limie/ fot. Ola Plewka – Szmigiel

16 sierpnia – Ginie pięciu żołnierzy z rąk narkoterrorystów w lesie tropikalnym

W selwie położonej w środkowym Peru, w dolinie rzek Apurimac, Ene i Mantaro (VRAEM) śmierć poniosło pięciu żołnierzy, a siedmiu zostało rannych. Zostali oni zaatakowani o 20.30 w czasie pełnienia  nocnego patrolu w bazie antyterrorystycznej w Mazángaro, w prowincji Satipo (departament Junín). VRAEM jest najbardziej niebezpieczną częścią Peru. Tutaj mieści się większość upraw liści koki, które później przetwarza się w okolicznych laboratoriach. Jest to centrum działalności grup terrorystycznych, utrzymujących się z handlu narkotykami.

Map Placeholder

24 sierpnia – Realizacja projektu Conga zawieszona

Premier rządu Juan Jiménez Mayor potwierdził, że projekt Conga, zakładający dalszą eksploatację złota w Cajamarce przez amerykańską firmę Yanacocha – Newmont został tymczasowo wstrzymany. Zarząd koncernu podjął tę decyzję po ostatnich gwałtownych protestach, w wyniku których zginęły trzy osoby. Newmont chce się teraz skupić na budowie zbiorników wodnych oraz kontynuacji dotychczas rozpoczętych projektów.

 

Addams FamilyAntauro HumalaApurimacbezpieczeństwo w Perugospodarka Perunarkotyki PeruOllanta Humalaprojekt Congaraport z Limyraport z Peruuprawy koki PeruVRAEM
FacebookTwitterPinterestLinkedInTumblrRedditVKWhatsAppEmail

Daniel Oyola

Rodowity Limeńczyk, zakochany w swojej ojczyźnie. Posiada wykształcenie medyczne i pracuje dla agend rządowych zwalczających epidemie. Nasz korespondent w Peru.

Zagrożenie erupcją wulkanu w Nikaragui
Gdański Festiwal Kultury Brazylijskiej sambaFEST vol. V
Related posts
  • Related posts
  • More from author
video
Peru

Próba zamachu stanu w Peru

29 stycznia 2023 43600
Turystyka i Ciekawostki

Latynosi marzą o wakacjach w Europie

6 lutego 2021 42410
Film

Brazylijski film Kalifornia

10 stycznia 2021 46700
Load more
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA
Refresh

*

Read also
video
Peru

Próba zamachu stanu w Peru

29 stycznia 2023 43600
Latino Wyprawy

Latino Wyprawy

25 stycznia 2023 100640
Turystyka i Ciekawostki

Latynosi marzą o wakacjach w Europie

6 lutego 2021 42410
Film

Brazylijski film Kalifornia

10 stycznia 2021 46700
Polityka i Gospodarka

Koronawirus w Peru

5 stycznia 2021 108370
Ameryka Południowa

Chilijska matrioszka, czyli „Chrząszcze na wyginięciu” Diego Vargasa Gaete

15 kwietnia 2019 5630
Load more
LatinoAmerica.pl w sieci
Facebook
Ostatnie posty

Próba zamachu stanu w Peru

29 stycznia 2023

Latino Wyprawy

25 stycznia 2023

Latynosi marzą o wakacjach w Europie

6 lutego 2021

Brazylijski film Kalifornia

10 stycznia 2021

Koronawirus w Peru

5 stycznia 2021

Zakazany film „Cristiada” trafi na wiosnę do polskich kin !

27 Comments

Polska kolonia Wanda (Argentyna) – fotoreportaż

18 Comments

Jak się dostać na Machu Picchu

13 Comments

„Mam dosyć tych polskich głupków”

9 Comments

VI Szczyt Ameryk w Cartagenie

9 Comments
Marcin
Marcin testowy komentarz
Marcin
Marcin Teraz mogę komentować
Pawel
Pawel Potwierdzam ceny Aktualne, super.
Janusz Lawrenc
Janusz Lawrenc Pracowałem przez rok w Urugwaju,Colonia del Sacramento. Od roku jestem...
Bohater roku
Bohater roku mój email forester1@tlen.pl
Kalendarz wydarzeń
marzec 2023
PWŚCPSN
   1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   
« lut   kwi »

# TRENDING

MeksykperuAmeryka ŁacińskaGaleria zdjęćKubaHugo ChavezWenezuelaGwatemalaChileArgentynaEkwadorHondurasKolumbiaBrazyliaEvo MoralesAmeryka Środkowaraport z PeruBoliwianarkotykiFARC
© 2023, LatinoAmerica.pl
  • O nas
  • Kontakt