Skip to content
  wtorek 21 marca 2023
  • O nas
  • Latino Forum
  • Latino Chat
  • Latino klimaty
  • Kontakt
LatinoAmerica.pl
  • Home
  • Newsy
    • Polityka i gospodarka
    • Turystyka i ciekawostki
    • Kultura i Nauka
    • Historia
    • Sport

    Próba zamachu stanu w Peru

    29 stycznia 2023 43600

    Koronawirus w Peru

    5 stycznia 2021 108370

    Ostatni marsz FARC ?

    6 lutego 2017 138770

    Kłamstwa o groźbach Trumpa wobec...

    5 lutego 2017 123280
    Prev Next Showing 1 Of 38
  • Blogi z podróży
    • Latin American Adventure
    • Tierra del Fuego
    • Chiliada
    • Dominikana
    • Oriente Boliviano

    Wio koniku, zawieź mnie do ruin...

    8 lutego 2006 50550

    Konsumpcja i kontemplacja

    8 lutego 2006 63360

    Paranoje małe i duże

    8 lutego 2006 61860

    Cuzco – odsłona pierwsza

    8 lutego 2006 22310
    Prev Next Showing 1 Of 26
  • Media
    • Film
    • Wideo
    • Galeria zdjęć
    • Nasze publikacje
  • Sklep
0
LatinoAmerica.pl
0
LatinoAmerica.pl
  • Home
  • Newsy
  • Blogi z podróży
  • Media
    • Film
    • Wideo
    • Galeria zdjęć
    • Nasze publikacje
  • Sklep
  • O nas
  • Latino Forum
  • Latino Chat
  • Latino klimaty
  • Kontakt
LatinoAmerica.pl
0
Cart
  Boliwia  Pod znakiem nacjonalizacji i brutalnych starć z policją – Święto Pracy w Ameryce Łacińskiej
BoliwiaChileKraj

Pod znakiem nacjonalizacji i brutalnych starć z policją – Święto Pracy w Ameryce Łacińskiej

Ola PlewkaOla Plewka—3 maja 20120
FacebookTwitterPinterestLinkedInTumblrRedditVKWhatsAppEmail

Zakapturzeni uczestnicy manifestacji pierwszomajowej zaatakowali policję w Santiago de Chile. W Boliwii tradycyjnie już w ten dzień Evo Morales ogłosił kolejną nacjonalizację.  Na Kubie Raul Castro poprowadził marsz pod hasłem „utrzymania i doskonalenia socjalizmu”. W Nikaragui odwołano manifestacje, by spokojnie oddać hołd zmarłemu dzień wcześniej Tomasowi Borge – jednemu z twórców Sandinistowskiego Frontu Wyzwolenia Narodowego.

Boliwia

Tak jak w Polsce ludowej wszystkie ważne nowo wybudowane obiekty oddawano uroczyście do użytku dnia 22 lipca, tak w Boliwii tradycją już się stało, że 1 maja Evo Morales ogłasza jakąś nacjonalizację. Wszystko zaczęło się w pierwszym roku prezydentury, kiedy to w Święto Pracy, pierwszy obywatel  przystrojony w kask, przekazał państwowej firmie Yacimientos Petrolíferos Fiscales Bolivianos kontrolę nad sektorem naftowo – gazowym. Spełnił w ten sposób swoją główną obietnicę wyborczą.

W kolejnych latach pod młotek poszły następne firmy, wymieńmy jedynie kilka przykładów: w 2008 telekomunikacyjna (Entel), w 2009 dostarczająca paliwa do boliwijskich lotnisk (filia brytyjskiego British Petroleum – Air BP),  w 2010 firmy wytwarzające i dostarczające energię elektryczną (Corani, Guaracachu, Valle Hermoso, Empresa de Luz y Fuerza Electrica Cochabamba SA.). W tym roku padło na hiszpańską Red Electrica de Espana – firmę dostarczającą energię elektryczną (Transportadora de Energía – TDE) 85 procentom Boliwijczyków, korzystającym z tej usługi. W jej posiadaniu znajdowało się ponad 70% linii przesyłowych na terenie kraju. Cała akcja odbyła się w dość dramatycznej atmosferze, bo TDE przejęło wojsko, budynek spółki przybrał wkrótce wygląd oblężonej twierdzy. Morales tłumaczy to posunięcie koniecznością kontroli nad kluczowym sektorem gospodarki oraz brakiem wystarczających inwestycji w infrastrukturę ze strony firmy w ostatnich latach. Cóż, Hiszpanie nie mają ostatnio szczęścia w Ameryce Południowej.

Chile

More stories

Indianie nie są pamiętliwi

4 września 2013

Ajmara witają Nowy Rok 5521

22 czerwca 2013

Dmitrij Miedwiediew w Ameryce Łacińskiej

23 lutego 2013

Fidel Castro oddał głos w wyborach

5 lutego 2013

Około 8 tysięcy osób wzięło udział w pierwszomajowym marszu w Santiago de Chile. Z centrum wyruszył roztańczony tłum robotników i studentów z flagami i transparentami pełnymi haseł o konieczności wprowadzenia wyższych płac i lepszych warunków pracy. Marsz zorganizował największy chilijski związek zawodowy Central Unitaria de Trabajadores. Domagano się między innymi ustanowienia płacy minimalnej na poziomie 515 dolarów, obecnie jest to 375 dolarów. Minister pracy Evelyn Matthei odpowiedziała od razu, że spełnienie tego postulatu, spowodowałby z pewnością wzrost bezrobocia.

Kiedy manifestacja dobiegała już końca kilkadziesiąt zakapturzonych osób zaatakowało policję. Rzucano kamieniami, wznoszono barykady, rozpalano ogniska, niszczono sklepy. Policja użyła armatek wodnych i gazów łzawiących. Zatrzymano 20 osób. Protesty miały miejsce również w innych miastach min. Valparaíso i Concepción.

Kuba

Na Kubie praktycznie w każdej większej miejscowości tradycyjnie przeszły liczne pochody pierwszomajowe. Ludzie „dobrowolnie” i „spontanicznie” chcieli wyrazić swoje poparcie dla rozkwitającego na wyspie od ponad pół wieku socjalizmu. W Hawanie na czele marszu stanął Raul Castro. Hasłem przewodnim było „Utrzymanie i doskonalenie socjalizmu”.

Przemawiał min. przewodniczący jedynego związku zawodowego  la Central de Trabajadores de Cuba Salvador Valdés. Wyraził swoje poparcie, dla zachodzących na Kubie przemian gospodarczych, zaznaczając jednocześnie że na drodze do pełnego sukcesu będzie jeszcze wiele „przeszkód i trudności”, ale wystarczy zwiększać poziom produkcji, pracować wydajniej, oszczędzać, walczyć z korupcją i brakiem dyscypliny, a „gospodarcza bitwa” z pewnością zakończy się sukcesem.  Zażądał zniesienia przez Stany Zjednoczone blokady ekonomicznej oraz uwolnienia pięciu  bohaterów – „więźniów imperium” (zatrzymanych w 1998 roku w USA kubańskich agentów). Nie wspomniał nic o masowych zwolnieniach w sektorze publicznym.  Raul Castro planuje do 2015 roku pozbawić pracy pół miliona osób.

Nowością był udział w tegorocznym pochodzie po raz pierwszy pracowników sektora prywatnego. W kubańskim żargonie nazywa się ich „cuentapropistas” – „pracujący na własne konto”.

Nikaragua

W poniedziałek o 9-ej wieczorem łamiącym się głosem Rosario Murillo – żona prezydenta Daniela Ortegi i jednocześnie rzeczniczka jego rządu ogłosiła: „Bracia Nikaraguańczycy, z głębokim żalem musimy zakomunikować, że zakończył swoje życie na ziemskim padole, życie rewolucyjne, comandante Tomás Borge”. Prezydent ogłosił trzydniową żałobę, marsze pierwszomajowe zostały naturalnie odwołane.

Borge był ostatnim żyjącym założycielem Sandinistowskiego Frontu Wyzwolenia Narodowego. Jego ojciec walczył w oddziale Augusto Césara Sandino, który powstał w odpowiedzi na interwencję Stanów Zjednoczonych w Nikaragui między 1926 a 1932 rokiem. Borge bardzo szybko zaangażował się w walkę przeciwko dyktaturze klanu Somozów, parokrotnie był aresztowany i spędził kilka lat w więzieniu. Między innymi z jego inicjatywy w 1961 roku powołano do życia lewicową partyzantkę FSLN, która przyczyniła się do zwycięstwa rewolucji sandinistów w 1979 roku. Borge został Ministrem Spraw Wewnętrznych. Zasłynął z prześladowań przeciwników politycznych oraz przedstawicieli kościoła katolickiego, był jednym z najbardziej „twardogłowych” reprezentantów nowej władzy. Urząd ten sprawował aż do 1990 roku, kiedy sandiniści przegrali wybory.

Pomiędzy 1997 i 2002 rokiem Borge był członkiem Parlamentu Ameryki Środkowej. W 2007 roku po zwycięstwie FSLN w wyborach i objęciu prezydentury przez Daniela Ortegę, został mianowany ambasadorem w Peru. Funkcję tę pełnił aż do śmierci. Zmarł w wieku 81 lat. Dla sandinistów pozostanie bohaterskim rewolucjonistą, dla pozostałych symbolem państwowej przemocy lat 80-tych i członkiem „oligarquía orteguista”. Terminem tym określa się byłych partyzantów, którzy bardzo wzbogacili w czasie rządów Ortegi. Nazwisko Borge padało bardzo często w kontekście wielkich skandali korupcyjnych ostatnich lat.

Evo MoralesFSLNnacjonalizacjaprotesty w chileRaul CastroRosario MurilloSandiniściświęto pracyŚwięto Pracy w Ameryce ŁacińskiejTomas Borge
FacebookTwitterPinterestLinkedInTumblrRedditVKWhatsAppEmail

Ola Plewka

Politolożka, latynoamerykanistka, przewodniczka po Warszawie. Pilotuje grupy hiszpańsko i anglojęzyczne po Polsce oraz polskie po Ameryce Łacińskiej.

Wybuch bomby w stolicy Argentyny
Latynoski najwcześniej ze wszystkich rozpoczynają inicjację seksualną
Related posts
  • Related posts
  • More from author
video
Peru

Próba zamachu stanu w Peru

29 stycznia 2023 43600
Turystyka i Ciekawostki

Latynosi marzą o wakacjach w Europie

6 lutego 2021 42410
Film

Brazylijski film Kalifornia

10 stycznia 2021 46700
Load more
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA
Refresh

*

Read also
video
Peru

Próba zamachu stanu w Peru

29 stycznia 2023 43600
Latino Wyprawy

Latino Wyprawy

25 stycznia 2023 100640
Turystyka i Ciekawostki

Latynosi marzą o wakacjach w Europie

6 lutego 2021 42410
Film

Brazylijski film Kalifornia

10 stycznia 2021 46700
Polityka i Gospodarka

Koronawirus w Peru

5 stycznia 2021 108370
Ameryka Południowa

Chilijska matrioszka, czyli „Chrząszcze na wyginięciu” Diego Vargasa Gaete

15 kwietnia 2019 5630
Load more
LatinoAmerica.pl w sieci
Facebook
Ostatnie posty

Próba zamachu stanu w Peru

29 stycznia 2023

Latino Wyprawy

25 stycznia 2023

Latynosi marzą o wakacjach w Europie

6 lutego 2021

Brazylijski film Kalifornia

10 stycznia 2021

Koronawirus w Peru

5 stycznia 2021

Zakazany film „Cristiada” trafi na wiosnę do polskich kin !

27 Comments

Polska kolonia Wanda (Argentyna) – fotoreportaż

18 Comments

Jak się dostać na Machu Picchu

13 Comments

„Mam dosyć tych polskich głupków”

9 Comments

VI Szczyt Ameryk w Cartagenie

9 Comments
Marcin
Marcin testowy komentarz
Marcin
Marcin Teraz mogę komentować
Pawel
Pawel Potwierdzam ceny Aktualne, super.
Janusz Lawrenc
Janusz Lawrenc Pracowałem przez rok w Urugwaju,Colonia del Sacramento. Od roku jestem...
Bohater roku
Bohater roku mój email forester1@tlen.pl
Kalendarz wydarzeń
marzec 2023
PWŚCPSN
   1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   
« lut   kwi »

# TRENDING

MeksykperuAmeryka ŁacińskaGaleria zdjęćKubaHugo ChavezWenezuelaGwatemalaChileArgentynaEkwadorHondurasKolumbiaBrazyliaEvo MoralesAmeryka Środkowaraport z PeruBoliwianarkotykiFARC
© 2023, LatinoAmerica.pl
  • O nas
  • Kontakt