Kilka dni temu peruwiańskie oraz światowe media obiegła informacja: w Peru dokonano przełomowego odkrycia archeologicznego. Polsko – peruwiańska grupa archeologów odkryła grobowiec preinkaskiej kultury Wari.
Grupa archeologów z Uniwersytetu Warszawskiego pod kierownictwem dr. Miłosza Giersza we współpracy z archeologami z Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego w Peru od wielu lat prowadziła badania na stanowisku „El Castillo”, położonym w prowincji Huarmey, na wybrzeżu 300 km na północ od Limy. W końcu udało im się dokonać odkrycia przełomowego. Znaleźli nienaruszony grobowiec pochodzący z czasów preinkaskiej cywilizacji Wari (600 – 1200 r). W jego wnętrzu było 1200 przedmiotów ze srebra i złota oraz 63 mumie. Jak mówi dr. Giersz są to mumie w większości kobiet – księżniczek i królowych imperium Wari.
Reportaż z „El Castillo”
Do „El Castillo” przybył peruwiański minister kultury Luis Peirano Falconí, który przyrównał to wydarzenie do odkrycia grobowca Pana z Sipan w 1987 roku. Na miejscu pojawiła się również polska ambasador w Peru Isabela Matusz, dumna z osiągnięcia polskich archeologów.
Stanowisko archeologiczne „El Castillo” na mapie:
Map Placeholder