Żołnierze Belize zabili gwatemalskiego rolnika

Jak podał dzisiaj rząd Gwatemali, w ostatnią środę rolnik Luis Martínez,  został zabity przez żołnierzy belizeńskich, w tej części strefy granicznej , gdzie przebieg granicy nie został ostatecznie wytyczony.

Sporny obszar graniczny w okolicach miasta Flores i magicznego Tikalu / fot. Marcin Plewka / LatinoAmerica.pl

Wicekanclerz Gwatemali, Carlos Morales, powiedział do dziennikarzy, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych  wysłało notę protestacyjną do rządu Belize, z żądaniem odpowiednich wyjaśnień. I dodał przy tym: ” Doszło do przypadku złamania podstawowych praw rolników gwatemalskich przez żołnierzy Belize”. Morales poinformował, że doszło także do zatrzymania dwóch innych rolników, którzy wraz Martinezem, znajdowali się w tej samej strefie, jednak mieli od niego więcej szczęścia, bowiem zamiast śmierci, czekało na nich więzienie. Rząd gwatemalski żąda ich natychmiastowego uwolnienia i także w tej sprawie wysłał odpowiednią notę do rządu swoich wschodnich sąsiadów.

[map address=”Flores, Guatemala” z=”7″ h=”350″ w=”600″ marker=”yes” infowindow=”Miasteczko Flores przy granicy z Belize”]

Gwatemala zwróciła się także do Organizacji Państw Amerykańskich, której jest członkiem, o „szczegółową informację w sprawie tego zdarzenia” i wyznaczenie mediatorów, do pomocy w wyznaczeniu spornej granicy, która jest zarzewiem konfliktu między tymi krajami już od 100 lat. To już drugi w przeciągu roku przypadek zabicia rolnika gwatemalskiego przez żołnierzy belizeńskich. Teren sporny nazwano „zona de adyacencia” i patrolują go żołnierze z obu państw. Interwencja OPA  sprawiła, że raz na 3 miesiące obie strony spotykają się, w celu uzgodnienia terminów i trasy poszczególnych patroli wojskowych.

źródło: http://noticias.univision.com

 

autor tekstu: Marcin Plewka

podróżnik, dziennikarz, ekonomista, pilot wycieczek i przewodnik miejski po Warszawie i Krakowie

Flickr 

Komentarze facebookowe:

Komentarze (y)

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

32 + = 35

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.