Polska kolonia Wanda (Argentyna) – fotoreportaż

Autostopem z Iguazu do Wandy. Argentyńczycy chętnie pomagają na dźwięk słowa Polska

Rodzina Pastuszak, która na co dzień używa języka polskiego, z Polski przybyli tu w 1938 r.

Tutaj dowiadujemy się, że istnieje podawana na zimno odmiana mate, czyli terere.

Ulice w Wandzie toną w kwiatach, ciepłego klimatu, możemy im pozazdrościć:)

Czerwona ziemia Misiones dodaje uroku tej prowincji, na zdjęciu ulica w Wandzie

Bardzo miła rodzina, która pozwoliła nam rozbić swój namiot w swoim ogrodzie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze facebookowe:

Komentarze (y)

Reklama

18 Responses to Polska kolonia Wanda (Argentyna) – fotoreportaż

 1. Bylem tam w 1998 r przed kryzysem w Argentynie. Pozdrawiam wszystkich Polakow.

 2. Mirek z lubelskiego - Polska trasa Terespol Włodawa

  Witam serdecznie.
  Piszę do Was bo ostatnio obejrzałem ciekawy dokument o Polakach mieszkających w Argentynie a dokładnie w Wandzie. Interesuję się historią a dokładnie genealogią. Obejrzałem ten dokument tylko szkoda, że nie mogłem nagrać. Zobaczyłem przez ułamek nazwisko podobne do mojego. Z kim mogę na ten się skontaktować. Chodzi mi o kogoś kto zna dobrze historię emigrantów i ich nazwiska. Na razie tylko tyle. Więcej potem jak ktoś mi odpisze. To trochę skomplikowane. Nie napisałem tego tutaj bez powodu. Dodam tylko, że wybór Papieża z Argentyny też nie był przypadkowy. Chciałbym kiedyś mieszkać w takim miejscu jakim jest Argentyna. Jeszcze w szkole podstawowej wiedziałem duż na temat krajów z Ameryki Południowej. Czekam na informację. Tutaj już się po prostu nie da żyć. Możeznajdzi się również ktoś kto nam pomoże wyjechać z Polski i przenieśc się do Argentyny. Pozdrawiam serdecznie wszystkich

  • Witam, moja rodzina ze strony ojca wyjechała na rok przed II wojną do Argentyny i osiedliła się w większosci na Wandzie w Misiones. Ja sama odwiedziłam Wandę w 1985 i 2003 roku, poznałam mnostwo Polaków i ich rodzin. Jest tam cudownie, ale…..czasami jest gorzej niż w Polsce. Jechać odwiedzić tak, ale nie wiem czy chciałabym tam mieszkać i pracować. Na emeryturze na pewno byłoby tam fajnie, z pracą jeszcze trudniej niż u nas, nie wszystko usankcjonowane prawem. Ale i tak bardzo kocham Argentynę i chetnie znów tam jadę.
   Powiedz o jakie nazwisko Ci chodzi, może będę je znała???
   Pozdrawiam,ania

 3. pozdrawiam Polaków z Wandy ,ciekawi mnie życie ludzi na wózka i ich problemy na pewno też tacy tam są chciałbym wiedzie coś więcej bo tu same piękne wido

 4. SZUKAM INFORMACJI O MOIM DZIADKU ANDRZEJ KRUPIANIK, WYJECHAŁ DO ARGENTYNY W LATACH DWUDZIESTYCH – 1925r. NIE MAM SZCZEGÓŁOWYCH INFORMACJI GDZIE TRAFIŁ, CZY DO KOLONII WANDA CZY GDZIEŚ W INNE MIEJSCE.WRÓCIŁ DO POLSKI PO II-iej WOJNIE w 1952r.RZĄD KOMUNISTYCZNY NIE ZBYT CIEKAWIE GO POTRAKTOWAŁ PO POWROCIE, JAK WIELU INNYCH KTÓRZY WRACALI DO OJCZYZNY.JEŻELI COŚ WIEŻ NA TEMAT MOJEGO DZIADKA ZADZWOŃ TEL.KOMORKOWY +48 787192851. MARIUSZ ZAKRZEWSKI ul. Świętochowskiego 9m10 11-100 LIDZBARK WARMIŃSKI POLONIA.

 5. Szukam informacji o moim pradziadku Jan Kaczmarczyk, vyjechal do Argentyny
  w latach 1895-1914. Nie mam informacji gdzie

 6. Maria z Olszewskich

  Dzień dobry,
  Ostatnio oglądałam program w telewizji poświęcony Polakom żyjącym w Argentynie, a dokładnie w miejscowości Wanda. Bracia mojego dziadka o nazwisku Olszewski wyjechali do tej miejscowości, nie wiem czy przed wojną czy po wojnie. W tym programie padło nazwisko Olszewski, który prowadził sklep z konserwami mięsnymi. Kobieta która o tym mówiła, nie wie co się z nim stało, miał on jeszcze brata Michała, być może to jest moja rodzina. Jeżeli ktoś z Państwa mieszkający w miejscowości Wanda, wie coś więcej na ten temat, byłabym bardzo wdzięczna za informacje.
  Dziękuję i pozdrawiam.

  • witam Marię z Olszewskich, pod koniec czerwca odwiedzi mnie w Polsce rodzina z Argentyny z Wandy,zapytam o braci twojego dziadka, a jak on miał na imię?
   pozdrawiam ania

 7. Maria z Olszewskich

  Witam Annę.
  Mój dziadek mieszkał w wiosce Brandwica, miał na imię Tomasz rodzeństwo jego to: Maria, Józef, Marcin oraz Ci którzy wyjechali do Argentyny był to Michał i nie pamiętam drugie imienia tego brata, który wyjechał z Michałem i prowadził sklep o którym wspominałam (było więcej rodzeństwa, ale ich imion nie pamiętam).
  Serdecznie dziękuję czekam na odpowiedz i pozdrawiam.

 8. Maria z Olszewskich

  Dlaczego mój komentarz został usunięty. Proszę o wyjaśnienie.

  • nikt nie usuwał Pani komentarza, może po prostu nie został zatwierdzony i wcale się nie umieścił, nie usuwamy komentarzy, jeśli nie są one wulgarne lub agresywne.

 9. Szukam krewnych z Lublina. Nazwisko Kotarski
  pozdrawiam Dariusz Kotarski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 + 4 =

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.