Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

MEKSYK – O DUCHACH JASKIŃ I CZARNYM ZŁOCIE

7 grudnia 2013, 18:30 - 20:00

PLN17

W ramach Terra 13 czyli Festiwalu Slajdów Podróżniczych, w sobotę 7 grudnia 2013, godz. 18.30 – 20.00 odbędzie się pokaz slajdów z Meksyku pod tytułem:

MEKSYK – O DUCHACH JASKIŃ I CZARNYM ZŁOCIE

Dlaczego Mazatekowie chodzą z koszami na głowach? Jak wypędzić złe z duszy nastolatka? Czemu żmije trzyma się w słoikach? Jak zrobić własną kawę i najlepsze na świecie tortille? Jak głębokie są meksykańskie jaskinie? Co w nich można znaleźć i dlaczego wracamy do nich od kilkunastu lat? W 1994 roku pojechałam pierwszy raz do Meksyku i moja dusza zamieszkała tam na zawsze. Od tej pory staram się jeździć w ten rejon świata jak najczęściej. W 2001 roku wybraliśmy się z moim partnerem Marcinem w góry w stanie Oaxaca, gdzie przez przypadek spotkaliśmy amerykańskich grotołazów. Od dwunastu lat jeździmy z nimi w to miejsce na eksploracyjne wyprawy jaskiniowe. Ich celem jest badanie systemu jaskiń Cheve, drugiego co do głębokości na półkuli zachodniej. Naszą 7-letnią teraz córkę Zuzię zabieramy zawsze ze sobą. Jako dwulatka spędziła ze mną 3 tygodnie w indiańskiej rodzinie, we wsi Mazateków. Tam uczyła się biegać, mówić po hiszpańsku i mielić kukurydzę na tortille. Na tegorocznej wyprawie uczyła się technik linowych, by zostać grotołazem, tak jak mama i tata.

autorką zdjęć jest: Kasia Biernacka
Romanistka, grotołaz, fotograf, filmowiec. W Meksyku spędziła 3 lata życia, z czego większość w lesie deszczowym, położonym wysoko w górach, oraz pod ziemią. Woli tortille od kajzerek i mango od jabłek. W tym rejonie świata czuje się jak w domu i wraca tam tak często, jak tylko się da. 7-letnia córka Zuzia towarzyszy jej w tych wyprawach prawie od urodzenia.

Wszystkich serdecznie zapraszamy 🙂

 

autor tekstu: Marcin Plewka

podróżnik, dziennikarz, ekonomista, pilot wycieczek i przewodnik miejski po Warszawie i Krakowie

Flickr 

Komentarze facebookowe:

Komentarze (y)

Szczegóły

Data:
7 grudnia 2013
Czas:
18:30 - 20:00
Koszt:
PLN17
Wydarzenie kategoria:
Strona internetowa:
www.festiwalterra.pl/

Miejsce

Kino Wisła
pl. Wilsona 2
Warszawa, 01-615 Polska
+ Google Map

Komentarze facebookowe:

Komentarze (y)