Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Koncert Yasmin Levy w Poznaniu

21 stycznia 2013, 20:00 - 23:00

PLN120- PLN170

Zjawisko łączenia kultur w world music jest już niejako standardem. Twórcy sięgają po coraz bardziej odległe od siebie muzycznie rejony i mieszają je, tworząc zgrabne całości. Można by powiedzieć, że Yasmin Levy należy do tego typu artystów… ale niekoniecznie. Bo jeśli wgłębimy się w historię flamenco i Hiszpanii, zauważymy, że muzyka żydowska i hiszpańska wcale nie leżą tak daleko od siebie.

yasmin-levy-bilety

Urodzona w Jerozolinie Yasmin śpiewa muzykę sefardyjską w duchu flamenco. Wykorzystuje do tego język ladino, język hiszpańskich Żydów, dawno już nieużywany. Charakterystyczną innowacją jest włączenie elementów flamenco i użycie takich instrumentów jak oud, skrzypce, wiolonczela i fortepian. Dlatego właśnie, że opiera się na muzyce swoich przodków z Andaluzji, pozornie odległe od siebie kultury stapia w spójną i jak najbardziej poprawną historycznie całość.

Yasmin Levy urodziła się w Bakaa, starej, urokliwej dzielnicy Jerozolimy. Muzyką interesowała się od dzieciństwa. W wieku 6 lat zaczęła uczyć się gry na pianinie. Kiedy skończyła 20 lat postanowiła, że swoje życie chce związać ze śpiewaniem. Zaczęła od małych, lokalnych koncertów. Dopiero w 2002 roku udało jej się wystąpić na Muzycznych targach EXPO – WOMEX i to rozpoczęło jej międzynarodową karierę. Pierwsza płyta Yasmin „Romance & Yasmin” inspirowana była twórczością jej ojca – Ytzhaka Levy. W swojej twórczości skupiał się on na uwiecznianiu przekazywanej z pokolenia na pokolenie historii i kultury sefardyjskich Żydów. Kolejny album, „La Juderia”, to również tradycyjne Ladino, ale po pobycie w Hiszpanii Yasmin zaczęła eksperymentować z Flamenco. Na tym albumie bardzo wyraźnie słychać jego wpływy. Kolejna płyta to powrót do korzeni, ale tym razem w międzynarodowym wydaniu. Płyta nagrywana była w Londynie, w Livingsto Studios. Produkowali ją wspólnie Lucy Duran i Jerry Boys. W nagraniach brali udział muzycy z różnych stron świata: Armenii, Grecji, Paragwaju, Izrael, Turcji i Hiszpanii. Tytułowy utwór, „Mano Suave”, to tradycyjna pieść Beduinów, Którą Yasmin zaśpiewała w duecie z Natachą Atlas (jedną z najbardziej znanych artystek na Bliskim Wschodzie).

Yasmin Levy do tej pory wydała 4 płyty: „Romance & Yasmin” (w 2004 roku), „La Juderia” (w 2005 roku), „Mano Suave” (w 2007 roku) i „Sentir”. Ta ostatnia w ubiegłym roku została wydana w większości krajów europejskich, a ostatnio również w USA. Jeden z hitów z tej płyty, La Alegria, pokazuje, ile pasji jest w jej muzyce: http://www.youtube.com/watch?v=gYLVyjRX-AI Obecnie artystka skończyla prace nad kolejnym albumem, który ukaże się w październiku 2012.

Yasmin była trzykrotnie nominowana do nagród BBC Radio 3 World Music Awards:

w 2000 roku – w kategorii Najlepszy Debiut
w 2005 roku – w kategorii Culture Crossing (za album „La Juderia”)
w 2007 roku – w kategorii Mid East & North Africa

Już wkrótce będzie można zobaczyć Yasmin Levy na koncertach w Polsce. W styczniu 2013 roku artystka zaplanowała krótką trasę w naszym kraju. Koncerty odbędą się w:

21 stycznia – Poznań, Aula UAM
22 stycznia – Wrocław, Synagoga pod Białym Bocianem ( w ramach Festivalu Etno)
23 stycznia – Gdańska Filharmonia Bałtycka na Ołowiance
24 stycznia – Warszawa, klub Palladium

Bilety dostępne będą od 14 września ( z wyjatkiem bieltów na Etno Festival ) na www.eventim.pl. A w oczekiwaniu na koncerty – fragment występu na ubiegłorocznym festiwalu w Izraelu: http://www.youtube.com/watch?v=Bx45LmxHCco

autor tekstu: LatinoAmerica.pl

admin portalu LatinoAmerica.pl

Komentarze facebookowe:

Komentarze (y)

Miejsce

Aula Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu
Wieniawskiego 1
Poznań, 61-712 Polska
+ Google Map

Komentarze facebookowe:

Komentarze (y)