Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Guatemala Hobby Shop

10 stycznia 2021, 19:00 - 20:30

PREMIERA SŁUCHOWISKA „GUATEMALA HOBBY SHOP” W DWÓJCE.
W OBSADZIE GORODECKAJA, MASTALERZ I ORZECHOWSKI

Program 2 Polskiego Radia zaprasza w najbliższą niedzielę 10 stycznia na premierę słuchowiska „Guatemala Hobby Shop” Jarosława Jakubowskiego o emigracyjnym pisarzu Andrzeju Bobkowskim. W obsadzie m.in. Andrzej Mastalerz, Wiktoria Gorodeckaja i Sławomir Orzechowski. Emisja o godz. 19.00.

„Guatemala Hobby Shop” to słuchowisko Jarosława Jakubowskiego o Andrzeju Bobkowskim – pisarzu, który jeszcze przed wybuchem II wojny światowej wraz z żoną wyjechał do Francji, by tam oczekiwać na wizę argentyńską, która umożliwiłaby mu pracę w przedstawicielstwie Polskiego Exportu Żelaza w Buenos Aires. Wybuch wojny zatrzymał Bobkowskich we Francji blisko na dekadę. Tuż po wojnie Bobkowski nawiązuje kontakty z „Kulturą” Jerzego Giedroycia, londyńskimi „Wiadomościami” Mieczysława Grydzewskiego, publikuje także w „Tygodniku Powszechnym” wydawanym w kraju. A w 1948 roku Bobkowscy przenoszą się do Gwatemali, gdzie pisarz, obok twórczości literackiej, zajmuje się modelarstwem, które od dawna jest jego wielką pasją. W stołecznej Gwatemali otwiera tytułowy warsztat modelarski „Guatemala Hobby Shop”.

Akcja słuchowiska dzieje się w ostatnich latach życia pisarza, już po zdiagnozowaniu u niego guza mózgu. Choć realia życia Bobkowskich w tamtym czasie są prawdziwe, to historia opowiedziana w słuchowisku jest fikcją literacką. Do chorego Bobkowskiego przybywa „z kraju” specjalny emisariusz, który namawia go do powrotu do Polski, mamiąc lepszymi warunkami życia, znakomitą opieką medyczną, czyli tym, na co Bobkowscy w Gwatemali nie mogli liczyć. W zamian chce „tylko” akceptacji status quo w komunistycznym kraju.

Słuchowisko Jarosława Jakubowskiego podejmuje temat niezależności twórcy, stawia pytania o granice wolności artystycznej i ceny jaką się płaci za jej ograniczenie. Znakomite role stworzyli w nim: Andrzej Mastalerz (także reżyser słuchowiska; na zdjęciu) jako Bobkowski i Sławomir Orzechowski jako Gość – ten który przychodzi, by kusić i obiecywać. Niezwykle kameralną i ciepłą postać Barbary Bobkowskiej stworzyła Wiktoria Gorodeckaja.

  • Jarosław Jakubowski – „Guatemala Hobby Shop”, reżyseria –  Andrzej Mastalerz; realizacja akustyczna i opracowanie muzyczne Agnieszka Szczepańczyk. Obsada: Andrzej Mastalerz, Wiktoria Gorodeckaja, Sławomir Orzechowski, Antoni Domin, Jakub Strach.
  • Premiera słuchowiska w radiowej Dwójce w niedzielę 10 stycznia o godz. 19.00.
  • Zdjęcie Andrzeja Mastalerza do pobrania tutaj.
  • Więcej o pisarzu w specjalnym serwisie Polskiego Radia: bobkowski.polskieradio.pl/

autor tekstu: Marcin Plewka

podróżnik, dziennikarz, ekonomista, pilot wycieczek i przewodnik miejski po Warszawie i Krakowie

Flickr 

« poprzedni post
 

Komentarze facebookowe:

Komentarze (y)

Szczegóły

Data:
10 stycznia 2021
Czas:
19:00 - 20:30
Wydarzenie kategoria:
Wydarzenie Tagi:
, , ,
Strona internetowa:
bobkowski.polskieradio.pl

Komentarze facebookowe:

Komentarze (y)