Wakacyjny Raport z Peru (czerwiec/lipiec 2013)

Kiedy u nas był środek lata, na peruwiańskim wybrzeżu – zima. W Limie 18 – 19 stopni i przygnębiająca mgła garua. Mimo tych trudnych warunków klimatycznych, jak zwykle najważniejsze wydarzenia zrelacjonował dla nas Daniel Oyola García.

3 czerwca – Spotkanie najważniejszych polityków w Pałacu Prezydenckim

Pałac Prezydencki w Limie/ fot. Ola Szmigiel

Pałac Prezydencki w Limie/ fot. Ola Szmigiel

Ollanta Humala zaprosił do Pałacu Prezydenckiego byłych prezydentów Peru min. Alana Garcíę i Alejandro Toledo, ministrów, liderów partii politycznych oraz niektórych kongresmenów. Przedstawił im linię, jaką przyjąć powinien rząd w zależności od brzmienia orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości w Hadze w sprawie wyznaczenia granicy morskiej między Peru i Chile. Data ogłoszenia werdyktu nadal nie jest znana.

4 czerwca – Wyciek ropy naftowej dotarł do Peru

31 maja osunięcie się ziemi i kamieni ze zbocza wulkanu Reventador spowodowało uszkodzenie 100 metrów instalacji przebiegającego przez terytorium Ekwadoru rurociągu. Tysiące litrów ropy dostało się do rzeki Coca, dopływu Napo.

Rzeka Napo na mapie:

[map address=”Rio Napo, Peru ” z=”6″ h=”350″ w=”600″ marker=”yes” infowindow=”Rio Napo, Peru”]

Kapitanat portu w Iquitos poinformował, że ropa dotarła do przepływającej przez Peru rzeki Napo. Pracownicy Petroperú przybyli do miejscowości Roca Fuerte, by zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się ropy, które powoduje zanieczyszczenie wody i masową śmierć ryb.

7 czerwca – Towarzysz „Artemio” skazany na dożywocie.

Były lider Świetlistego Szlaku Florindo Eleuterio Flores Hala, alias „Artemio” został skazany na dożywocie i zapłatę 500 milionów soli odszkodowania. Uznano go winnym organizowania aktów terroryzmu, prania brudnych pieniędzy i handlu narkotykami.

Zasięg działania Świetlistego Szlaku w Peru (na czerwono – obecnie):

Mapa Peru/ źródło: Wikipedia

Mapa Peru/ źródło: Wikipedia

Artemio działał w maoistowskiej partyzantce od 1981 roku w regionie Huallaga. Tam też został schwytany w lutym 2012 roku i przewieziony do bazy wojskowej w porcie w Callao, obok Limy. Spędzi resztę swoich dni w tym samym miejscu, w którym karę odbywa Abimael Guzmán, aresztowany w 1992 lider Świetlistego Szlaku.

8 czerwca – Humala nie ułaskawi Fujimoriego

Po wielu miesiącach od złożenia przez dzieci Alberto Fujimoriego wniosku o jego ułaskawienie w końcu zapadła decyzja. Prezydent Ollanta Humala oświadczył, że była głowa państwa, skazana na 25 lat pozbawienia wolności za łamanie praw człowieka i korupcję, pozostanie w więzieniu. Stwierdził tak po zapoznaniu się z opinią specjalnie powołanej do zbadania sprawy komisji. Dzieci prosiły o ułaskawienie ze względu na podeszły wiek i zły stan zdrowia ojca – ma on raka jamy ustnej oraz inne poważne dolegliwości. Według czerwcowego sondażu Datum, 58% obywateli Peru popierało zwolnienie z więzienia byłego prezydenta.

fujimori

Zdjęcie z procesu Fujimoriego w 2008 roku/ fot. Wikipedia

Humala stwierdził, że stan zdrowia Fujimoriego nie jest na tyle zły, by stał się usprawiedliwieniem dla zaniechania wykonania prawomocnego wyroku. Dodał również, że o ewentualnej zamianie kary na areszt domowy powinien zdecydować sąd, a nie on – przedstawiciel władzy wykonawczej. „Mogę jednakże zapewnić, że pan Alberto Fujimori przebywa w najlepszych warunkach ze wszystkich peruwiańskich więźniów.” – powiedział na zakończenie prezydent.

13 czerwca – Kolumbijska szajka oszustów schwytana

W miejscowości Huancayo, położonej w Andach, około 300 km na wschód od Limy zatrzymano jedenastu członków organizacji przestępczej, dokonującej wymuszeń. Dla niepoznaki, pracowali jako sprzedawcy owoców i przekąsek „empanadas”. Swoim klientom proponowali szybkie pożyczki, nie wymagali żadnych gwarancji. Prali w ten sposób pieniądze pochodzące prawdopodobnie z handlu narkotykami w Kolumbii.

Po udzieleniu „pożyczki” członkowie szajki dokonywali wymuszeń, zastraszali swoich klientów – grozili im śmiercią, napadali na ich domy i firmy.

26 czerwca – Machu Picchu najbardziej atrakcyjną destynacją turystyczną na świecie

Machu Picchu - ulubione miejsce użytkowników Tripadvisor/ fot. Machu Picchu

Machu Picchu – ulubione miejsce użytkowników Tripadvisor/ fot. Machu Picchu

Portal turystyczny TripAdvisor organizuje co roku konkurs Traveler´s Choice Awards na najbardziej atrakcyjne według turystów miejsce na świecie. W tym roku najwięcej głosów uzyskało Machu Picchu. Kolejne miejsca zajęły: świątynia Angkor Wat (Kambodża), mauzoleum Tadż Mahal (Indie), kamienne miasto Petra (Jordania), świątynia Bajon (Kambodża). Na dziesiątym miejscu uplasował się Rynek Główny w Krakowie.

1 lipca – cenna piramida sprzed 5 tys. lat zniszczona

W sobotę wieczorem piramida położona w dystrykcie San Martín de Porres, kilka kilometrów na północ od Limy została zniszczona przez koparkę. Piramida, należąca do stanowiska archeologicznego „El Paraiso”, zbudowana około 3000-2000 r. p.n.e., miała 6 metrów wysokości i była jednym z najstarszych obiektów w całej Ameryce Południowej. Sprawcy starali się zniszczyć również trzy inne piramidy znajdujące się w tym kompleksie. Na szczęście w porę została zawiadomiona policja.

Jedna z budowli preinkaskiego kompleksu "El Paraiso"/ fot. Wikipedia

Jedna z budowli preinkaskiego kompleksu „El Paraiso”/ fot. Wikipedia

Zniszczenia są nieodwracalne. Stoją za nimi dwie firmy deweloperskie, do których należą okoliczne tereny. Stanowisko archeologiczne jest własnością państwa, deweloper od dawna starał się wywalczyć poszerzenie obszaru na którym może prowadzić swoje inwestycje.

14 lipca – Była deputowana oskarżona o związki z handlem narkotykami i terroryzmem

W Limie oraz w regionie Huallaga policja dokonała aresztowań. Zatrzymano byłą deputowaną Nancy Obregón oraz 20 innych osób podejrzanych o związki z handlem narkotykami i działalnością terrorystyczną. Obregón była jedną z liderek ruchu obrony producentów koki (cocaleros), zeznawała również w procesie towarzysza „Artemio”.

20 lipca – Peru wyróżnione przez World Travel Awards

Marriott w Limie - najlepszy hotel w Ameryce Południowej/ źródło: oficjalna strona hotelu

Marriott w Limie – najlepszy hotel w Ameryce Południowej/ źródło: oficjalna strona hotelu

Pierwsza edycja latynoamerykańskich nagród World Travel Awards 2013 została zakończona. Gala rozdania nagród odbyła się w Limie. Peru uznano za najlepszą destynację kulinarną w Ameryce Południowej. Wyróżniono również min.:

• Hotel Sheraton w Limie – najlepsze centrum konferencyjne i biznesowe w Ameryce Południowej
• Hotel Hilton w Limie – najlepszy nowy hotel w Ameryce Południowej
• Sonesta Posada del Inca w Świętej Dolinie – najlepszy hotel typu „butik” w Peru
• Tambo del Inca Resort – najlepszy resort hotelowy w Peru
• Explorandes Perú – najlepszy tour operator oferujący wycieczki przyrodnicze
• Andean Explorer – najlepszy luksusowy pociąg w Ameryce Południowej
• Milaflores Park Hotel – najlepszy miejski hotel w Ameryce Połudiowej
• Lima Marriott – najlepszy hotel w Ameryce Południowej
• Linie lotnicze LAN Airlines – najlepsze linie w Ameryce Południowej

World Travel Awards to prestiżowe nagrody przyznawane najlepszym podmiotom w branży turystycznej od 1993 roku.

28 lipca – Dziwna szafa grająca dla uczczenia Dnia Niepodległości

W tym roku z okazji Dnia Niepodległości Prom Peru – rządowa agencja zajmująca się promocją kraju – wpadła na oryginalny pomysł. Na głównych placach kilku miast min. Limy, Iquitos i Cusco ustawiono szafy grające. Grały one tradycyjne peruwiańskie melodie: marinerę, huayno, festejo i cumbię. Na placach pojawili się również tancerze, którzy zapraszali przechodniów do wspólnej zabawy.

28 lipca obchodzony jest Dzień Niepodległości. Upamiętnia on ogłoszenie deklaracji niepodległości od Hiszpanii przez José de San Martína.

autor tekstu: Daniel Oyola

dziennikarz, korespondent LatinoAmerica.pl z Peru

« poprzedni post
 
następny post »

Komentarze facebookowe:

Komentarze (y)

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 + 3 =

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.