W Ekwadorze wdrożono system rozpoznawania twarzy i głosów

W republice Ekwadoru uruchomiono innowacyjną technologię, łączącą w sobie funkcje identyfikacji twarzy i głosów. Zaimplementowany na poziomie ogólnokrajowym system czyni z 15-milionowego Ekwadoru światowego lidera w dziedzinie biometrii i społecznego nadzoru.

Informację podała strona internetowa rosyjskiej firmy Speech Technology Center, ogłaszając pomyślne wdrożenie systemu, będącego narzędziem identyfikacji śledczej w kraju, w którym „odbywa się bezustanna walka z przestępczością”. „Widzimy rosnące zapotrzebowanie na tego typu usługi, nie tylko w Ameryce Łacińskiej, ale również na globalnym rynku. System gwarantuje zupełnie nowatorskie funkcje” – powiedział Alexey Khitrov, prezydent amerykańskiego oddziału firmy o nazwie SpeechPro.

Wideo, w którym Khitrov przedstawia firmę (jęz. anglielski) :

Na podstawie brzmienia głosu podłączona do linii telefonicznej platforma biometryczna dokonuje identyfikacji osób, których głosy zarejestrowano wcześniej w bazie danych. Twórcy technologii zapewniają o 97-procentowej dokładności systemu. W połączeniu z funkcją rozpoznawania wizerunku twarzy, technologia ma być niemalże niezawodna. Sprawdzana ma być przede wszystkim tożsamość osób powiązanych z przestępczością.

Biometryczny system rosyjskiej firmy używany jest w ponad 70 krajach Ameryki, Europy i Azji. Jednak dopiero w  Ekwadorze – którego roczny dochód narodowy porównywalny jest z PKB Nowej Zelandii, czy Iraku – będzie stosowana ogólnokrajowa identyfikacja głosu oraz wizerunku twarzy.
Wyrafinowane narzędzia identyfikacji głosu i rozpoznawania twarzy mogą posłużyć do śledzenia dysydentów politycznych, inwigilowania dziennikarzy śledczych i budowania wielkich baz danych biometrycznych. „Co jeśli technologia znajdzie się w rękach autorytarnego rządu?” – zapytał na portalu „Slate” Ryan Gallagher.

Prezydent SpeechPro Alexey Khitrov, czerpiąc z powieści „Zbrodnia i kara”, zareagował na pytanie Gallaghera analogią, powołując się na motyw skradzionego topora, którym Raskolnikow uśmiercił staruszkę: „Ludzie od setek lat używają siekiery, ale tylko nieliczni przemieniają ją w narzędzie zbrodni” – odparł. „Technologia SpeechPro używana jest do szlachetnych celów. Na przykład w Meksyku pomogła ująć sprawców porwania”- zauważył Khitrov.

Przedstawiciele Speech Technology Center złożyli deklarację, iż podejmują się współpracy z rządami tych państw, które mają „zaufane organy ścigania”. Jednak pomimo zapewnień, firmę oskarża się o sprzedaż usług Kazachstanowi, Białorusi, Tajlandii i Uzbekistanowi, zatem rządom, których służby bezpieczeństwa działają nierzadko brutalnie, łamiąc podstawowe prawa człowieka. Uczynienie z Ekwadoru kolejnego usługobiorcy wywołuje liczne kontrowersje, gdyż hiszpańskojęzycznej republice również nieobce są machinacje i nadużycia.
Biometria jest techniką pomiarów, ukierunkowaną na automatyczną identyfikację ludzi na podstawie ich cech fizycznych. Techniki wykorzystywane są na granicach, lotniskach lub jako autoryzacja użytkowników (dostęp do pomieszczeń, systemów komputerowych). Wadami tych metod są nie jednostajne cechy człowieka, które ulegają przemianom w trakcie życia, i z czasem mogą funkcjonować w stanie niemożliwym do zweryfikowania. Istnieje założenie, że ta dynamicznie rozwijająca się technologia, w przyszłości będzie globalnie wykorzystywana w celu wymiany danych administracyjnych i policyjnych pomiędzy poszczególnymi państwami.

autor tekstu: Arkadiusz Rataj

dziennikarz, korespondent LatinoAmerica.pl z Hondurasu

Facebook 

Komentarze facebookowe:

Komentarze (y)

Reklama

One Response to W Ekwadorze wdrożono system rozpoznawania twarzy i głosów

  1. rozpoczyna się powszechna inwigilacja, Polska to kraj z największą ilością podsłuchów telefonicznych w Unii Europejskiej. Ponad 2 miliony podsłuchów założył rząd Tuska w Polsce. A w Ekwadorze rządzi niestety lewicowy populista, nigdy nie kończy się to dobrze dla kraju…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

99 − 90 =

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.