Szczyt ALBA w Caracas

W sobotę w stolicy Wenezueli – Caracas rozpoczął się IX Szczyt szefów państw należących do Boliwariańskiego Sojuszu dla Ameryki (ALBA). Biorą w nim udział prezydenci: Ekwadoru (Rafael Correa), Kuby (Raul Castro), Boliwii (Evo Morales), Nikaragui (Daniel Ortega) oraz premierzy Saint Vincent i Grenadyny (Ralph Gonsalves), Dominiki (Roosevelt Skerrit) oraz Antigua i Barbuda (Baldwin Spencer). Zaproszeni zostali również prezydenci Haiti (Michel Martelly) i Surinamu (Desi Bouterse).

Szczyt odbywa się w 20 rocznicę nieudanego zamachu stanu przeprowadzonego przez Hugo Chaveza przeciwko władzy ówczesnego prezydenta Carlosa Andrésa Péreza. Chavez trafił wtedy do więzienia. Po przejęciu władzy w 1999 roku w Wenezueli świętuje się ten dzień jako początek rewolucji boliwariańskiej.

Na tegorocznym szczycie ALBA mają być dyskutowane jak zwykle kwestie współpracy gospodarczej pomiędzy państwami należącymi do sojuszu, jak również kwestia sporu o Malwiny Falklandy między Argentyną, a Wielką Brytanią. Boliwariański Sojusz dla Ameryki został powołany do życia w 2004 roku w Hawanie. Pierwszymi jej sygnatariuszami była Wenezuela i Kuba. Sojusz o wyraźnie lewicowym charakterze miał być przeciwwagą dla promowanego przez Stany Zjednoczone porozumieniu o strefie  wolnego handlu w obu Amerykach – ALCA.

autor tekstu: Ola Plewka – Szmigiel

politolog, latynoamerykanistka, podróżniczka, pilot wycieczek i przewodnik po Warszawie

« poprzedni post
 
następny post »

Komentarze facebookowe:

Komentarze (y)

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 + 3 =

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.