Śmierć kubańskiego opozycjonisty

W więzieniu na Kubie, po 50 – dniowej głodówce zmarł opozycjonista, protestujący przeciwko komunistycznemu reżimowi. 31 – letni Wilmar Villar, ojciec dwojga dzieci, aresztowany za udział w demonstracji, został w listopadzie skazany na cztery lata pozbawienia wolności za „obrazę, sprzeciw i atak”, wymierzone przeciwko władzy.

Wilmar Villar był członkiem opozycyjnej organizacji Patriotyczna Unia Kuby, działającej na wschodzie wyspy. Jeden z działaczy opozycyjnych Elizardo Sanchez powiedział zachodnim mediom, że Villar spędził wiele dni w stanie krytycznym w szpitalu w Santiago de Cuba. Elizardo Sanchez podkreślił, że rząd kubański ponosi całkowitą, moralną, prawną i polityczną odpowiedzialność za jego śmierć. Władze w Hawanie nie komentują sprawy, jednak proreżimowy bloger napisał w internecie, że Villar, który „stwarzał zagrożenie dla społeczeństwa zmarł z powodu niewydolności wielu narządów, wywołanej zakażeniem krwi”.

Wilmar Villar był jednym z co najmniej 60 więźniów politycznych, przetrzymywanych w zakładach karnych na Kubie. Jest kolejnym kubańskim opozycjonistą, który zmarł z wycieńczenia protestem głodowym. W lutym 2010 roku, po 85 dniach głodówki życie stracił w ten sposób znany dysydent Orlando Zapata, którego Amnesty International uznała za „więźnia sumienia”. Władze kubańskie określiły Zapato jako „zwykłego kryminalistę” i , jak przypuszczają opozycjoniści, taką samą retorykę zastosują wobec Villara. Rząd w Hawanie, na którego czele stoi brat Fidela Castro, Raul, zaprzecza, by na Kubie byli więźniowie polityczni. Więzionych opozycjonistów określa jako „najemników Stanów Zjednoczonych”.

źródło: BBC news/IAR/dw

autor tekstu: Ola Plewka – Szmigiel

politolog, latynoamerykanistka, podróżniczka, pilot wycieczek i przewodnik po Warszawie

« poprzedni post
 
następny post »

Komentarze facebookowe:

Komentarze (y)

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 47 = 52

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.