Skąd wziął się amerykański dolar i jego symbol $?

Dolar to waluta Stanów Zjednoczonych, najsilniejszego państwa świata. Mało jednak kto zdaje sobie sprawę z tego, że tak wysoko rozwinięta kultura anglosaska, przejęła nazwę i symbol swojego pieniądza od już wcześniej istniejącego w Hispanoameryce środka płatniczego.

W XVI wieku okryto w Czechach, koło Jachymowa, duże pokłady srebra, które stały się podstawą nowej światowej monety zwanej u nas talarem a w Hiszpanii dollaro. Po odkrycia złóż złota i srebra za oceanem, dollaro stało się głównym środkiem płatniczym w całej Hispanoameryce. Wszelkie operacje w dollaro oznaczono symbolem 8. Aby jednak nie dochodziło do pomyłek że chodzi o 8 dollaro, zaczęto ten symbol stylizować, aż w końcu przyjął on formę znaną nam obecnie: $.

W momencie, kiedy wyzwolone z dominacji brytyjskiej Stany Ameryki, podjęły decyzję porzucenia symbolu epoki kolonialnej, jaką był funt brytyjski, nową walutą stał się  właśnie dollar, którego pierwsza wersja z XVIII wieku jest dokładną kopią hiszpańskiego dollaro, miał nawet tę samą zawartość srebra. Dziś, kiedy cała Ameryka Łacińska przyjmuje północnoamerykańskie wzorce gospodarcze, polityczne i kulturalne, warto przypomnieć sobie, że symbol potęgi USA, jej waluta dolar, ma swój latynoski rodowód.

Źródło: Mikołajczyk, Monety stare i nowe, Arkady, Warszawa 1988

autor tekstu: Marcin Plewka

podróżnik, dziennikarz, ekonomista, pilot wycieczek i przewodnik miejski po Warszawie i Krakowie

Flickr 

Komentarze facebookowe:

Komentarze (y)

Reklama

One Response to Skąd wziął się amerykański dolar i jego symbol $?

  1. wielkie dzięki za ten tekst, teraz wiem, że dollar wywodzi się z Czech:)

    pozdrawiam serdecznie całą redakcję

    Jurek G.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 4 = 3

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.