Raport z Peru (wrzesień 2013)

Peruwiańczycy są jak zwykle królami latynoamerykańskiej gastronomii, do tego mają znakomitych śpiewaków. A jednak ONZ uznaje ich za najmniej szczęsliwą nację na kontynencie – wrześniowy raport z Peru przedstawia Daniel Oyola García.

4 września – Peruwiańska restauracja uznana za najlepszą w Ameryce Łacińskiej

Wnętrze restauracji/ źródło: http://astridygaston.com/

Wnętrze restauracji/ źródło: http://astridygaston.com/

Restauracja w Limie „Astrid y Gastón”, prowadzona przez szefa kuchni Gastóna Acurio została uznana przez brytyjskie czasopismo „Restaurant” za najlepszą w Ameryce Łacińskiej. Na drugim miejscu w rankingu 50 najlepszych restauracji latynoamerykańskich, znalazła się brazylijska „Dom” Alexa Atala, a na trzecim miejscu meksykańska „Pujol”. Decyzję podejmowało 252 ekspertów podzielonych na cztery grupy.

10 września – Peruwiański tenor jednym z najlepszych w historii

Angielski portal poświęcony muzyce klasycznej SinfiniMusic.com opublikował listę 10 największych tenorów w historii. Na niej obok Luciano Pavarottiego i Placido Domingo, znalazło się nazwisko Peruwiańczyka Juana Diego Flórez’a. Ten czterdziestoletni śpiewak operowy został w 2007 roku uhonorowany przez prezydenta Alana Garcię najwyższym odznaczeniem państwowym – Krzyżem Wielkiego Orderu Słońca Peru. Luciano Pavarotti powiedział o Flórez’ie , że mógłby być jego następcą.

Juan Diego Flórez śpiewa „Jurame”:

 

11 września – Peruwiańczycy najmniej szczęśliwi ze wszystkich nacji południowoamerykańskich

W rankingu ONZ Peru zajęło ostatnie miejsce pod względem poziomu szczęścia mieszkańców krajów Ameryki Południowej i uplasowało się na 55 miejscu spośród 156 państw świata. Ranking jest rezultatem badań, prowadzonych przez komórkę ONZ w latach 2010 – 2012. Brano w nich pod uwagę takie czynniki, jak: oczekiwana długość życia, odczuwalny poziom korupcji, PKB na osobę, wolność podejmowania decyzji, wsparcie społeczne etc.

Peruwiańczycy to najmniej szczęśliwy naród w Ameryce Południowej - twierdzi ONZ/ fot. Marcin Plewka

Peruwiańczycy to najmniej szczęśliwy naród w Ameryce Południowej – twierdzi ONZ/ fot. Marcin Plewka

Za najszczęśliwszą nację południowoamerykańską uznano Wenezuelczyków, na kolejnych miejscach uplasowali się: Brazylijczycy, Chilijczycy, Argentyńczycy, Kolumbijczycy, Urugwajczycy, Surinamczycy, Ekwadorczycy, Boliwijczycy, Paragwajczycy i w końcu Peruwiańczycy. Według autorów badań, poziom zadowolenia każdego człowieka, wpływa na długość jego życia, wysokość zarobków czy wydajność pracy.

15 września – zakończyły się targi gastronomiczne MISTURA

Po dziesięciu dniach zakończyła się szósta edycja największych i najważniejszych targów gastronomicznych w Ameryce Łacińskiej MISTURA. Odbyły się one przy plaży Costa Verde, w dystrykcie Limy – Magdalena del Mar. Na targach zaprezentowały się liczne restauracje krajowe i zagraniczne, producenci jedzenia i napojów, szkoły gastronomiczne. 300 tysięcy osób odwiedziło imprezę, z czego jedna trzecia to obcokrajowcy. Mieli oni okazję nie tylko skosztować wybornego jedzenia z różnych stron świata, ale również obejrzeć pokazy gotowania, czy wziąć udział w konkursach.

Relacja z targów MISTURA:

 

22 września – w zamachu terrorystycznym w Kenii zginął peruwiański lekarz

W ataku zorganizowanym prawdopodobnie przez skrajny islamistyczny ruch Al-Shabaab w centrum handlowym Westgate w Nairobi zginął 64 – letni peruwiański lekarz Juan Jesús Ortiz, jego 13 – letnia córa została ranna. Lekarz pochodził z Puno, położonego nad Jeziorem Titicaca. Od 25 lat pracował w Afryce w ramach pomocy organizowanej przez ONZ. Ostatnie sześć lat spędził na misji w Kenii.

25 września – Trzęsienie ziemi o sile 7 stopni w skali Richtera nawiedziło południowe Peru

Pacyficzny Pierścień Ognia/ źródło: Wikipedia

Pacyficzny Pierścień Ognia/ źródło: Wikipedia

Dwadzieścia minut przed południem 25 września odnotowano silne wstrząsy w prowincjach Camaná i Castilla. W Arequipie setki ludzi wyszło na ulicę. Także w innych regionach ruchy sejsmiczne były odczuwalne – w Limie, Huancavelica, Ayacucho, Ica a nawet w Chile.
Konieczne było zamknięcie odcinka południowej Panamericany, bo na drogę osypywała się ziemia z okolicznych wzgórz. Kilkaset budynków zostało uszkodzonych, około 30 osób zostało rannych, na szczęście obyło się bez ofiar śmiertelnych.

Peru znajduje się w tzw. Pacyficznym Pierścieniu Ognia, czyli w strefie częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych, która otacza Ocean Spokojny. To na ten region przypada 85% trzęsień ziemi na świecie.

 

autor tekstu: Daniel Oyola

dziennikarz, korespondent LatinoAmerica.pl z Peru

Komentarze facebookowe:

Komentarze (y)

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.