Raport z Peru (sierpnień 2013)

Czy wiecie, że styl glamour narodził się w Cusco? Peruwiańscy biegacze najszybski w Meksyku! Czy Alejandro Toledo skończy jak jego porzednik Fujimori? Sierpniowy raport z Peru przedstawia Daniel Oyola García.

8 sierpnia – Peruwiański fotograf odznaczony przez Elżbietę II

Mario Testino został odznaczony przez angielską królową Najwspanialszym Orderem Imperium Brytyjskiego za swoją pracę jako fotograf oraz za działalność charytatywną. Testino 30 lat temu wyjechał z Limy i osiedlił się w Anglii. Fotografował znane modelki i gwiazdy. Zrobione przez niego zdjęcie Madonny ukazało się na okładce płyty artystki „Ray of Light”. Zasłynął również sesją zdjęciową księżnej Diany (ostatnią przed tragicznym wypadkiem).

Mario Testino i Kate Moss - jego ulubiona modelka/ fot. Wikipedia

Mario Testino i Kate Moss – jego ulubiona modelka/ fot. Wikipedia

Fotograf rok temu założył w Limie stowarzyszenie kulturalne MATE, w którego siedzibie znajduje się galeria zdjęć artysty. Podkreślał wtedy, że chce by odwiedzenie MATE było impulsem do przyjazdu do Peru. Testino pochodzi z Cusco i tam właśnie zaczęła się jego fascynacja modą. Mieszkańcy tego miasteczka przywiązują dużą wagę do stroju. Jak stwierdził Testino w jednym z wywiadów, tam właśnie należy szukać korzeni stylu glamour, z którym jest utożsamiany.

Korzeni stylu glamour nalezy szukac w Cusco/ fot. Marcin Plewka

Korzeni stylu glamour nalezy szukac w Cusco/ fot. Marcin Plewka

Więcej na stronie Mario Testino
12 sierpnia – Wojsko zabija dwóch ważnych liderów Świetlistego Szlaku

Prezydent Peru Ollanta Humala poinformował, że w nocy z 11 na 12 sierpnia w Llochegua, w prowincji Ayacucho doszło do konfrontacji pomiędzy wojskiem i terrorystami. W jej wyniku śmierć poniosło dwóch ważnych liderów Świetlistego Szlaku – Alejandro Borda Casafranca alias „Alipio” i Marco Antonio Quispe Palomino alias „Gabriel”. Jest to kolejny dotkliwy cios zadany w ostatnim czasie tej organizacji przestępczej.

25 sierpnia – Peruwiańczycy najszybsi w Meksyku

Peruwiańczyk Raúl Pacheco Mendoza zajął pierwsze miejsce w XXXI maratonie mężczyzn w mieście Meksyk, z kobiet najszybsza okazała się Peruwianka Gladys Tejeda. Zwycięstwo Pacheco było najbardziej spektakularne, bo przekroczył linię mety, pozostawiając daleko w tyle swoich rywali. Przebiegnięcie maratonu zajęło mu 2 godziny i 16 minut. Peruwiańczyk zakończył tym samym serię zwycięstw zawodników z Kenii, którzy wygrywali od 2002 roku, z jednym wyjątkiem (w 2009 pierwszy na mecie zjawił się Meksykanin Edilberto Méndez ). Gladys Tejeda przebiegła maraton w 2 godziny 37 minut.

Relacja z maratonu:

 

29 sierpnia – Toledo, Ecoteva i miliony dolarów

Czy Alejandro Toledo skończy tam, gdzie jego poprzednik Fujimori?/ fot. Wikipedia

Czy Alejandro Toledo skończy tam, gdzie jego poprzednik Fujimori?/ fot. Wikipedia

Ciąg dalszy afery finansowej związanej z byłym prezydentem Peru Alejandro Toledo . W maju wybuchł skandal, kiedy wyszło na jaw, że jego teściowa Eva Fernenbug za pośrednictwem kostarykańskiej spółki offshore Ecoteva (założonej przez sprzątaczkę i ochroniarza) zakupiła nieruchomości w Peru na kwotę 5 milionów dolarów.

Według raportu komisji zajmującej się kontrolą finansów, bankowości i ubezpieczeń Toledo miał związek z działalnością Ecoteva. Spółka brała udział w zakupie należących do niego obecnie nieruchomości w Punta Sal (Tumbes – na północy Peru) i w Limie i w Camacho (dystrykt La Molina, część prowincji Lima).

Okazało się również, że przedsiębiorcza teściowa prezydenta miała dwa konta bankowe w Kostaryce, a na nich 17 milionów dolarów.

 

 

 

 

 

 

 

 

autor tekstu: Daniel Oyola

dziennikarz, korespondent LatinoAmerica.pl z Peru

Komentarze facebookowe:

Komentarze (y)

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.