Raport z Peru (maj 2013)

Morderca sprzedawał koraliki w Cusco. Spotkanie najbogatszych ludzi świata w Limie. Gospodarka Peru ma się dobrze. Peruwiańczyk – matematycznym geniuszem! Raport z Peru przedstawia Daniel Oyola García.

1 maja – znaleziono ciało lidera chilijskiej sekty satanistycznej

Peruwiańska policja znalazła w domu oddalonym o cztery przecznice od głównego placu w Cusco martwego Ramóna Castillo Gaete. Ten lider chilijskiej sekty satanistycznej powiesił się, nie odnaleziono śladów ingerencji osób trzecich. Był on od dłuższego czasu poszukiwany przez Interpol. W grudniu 2012 bowiem zabił w czasie satanistycznego rytuału swoje dopiero co narodzone dziecko. Przed wymiarem sprawiedliwości uciekł do Peru. W Cusco i Ollantaytambo razem ze swoją rodaczką Franciscą Ángelą Ceroni Espinoza zarabiał grając na ulicy i sprzedając rękodzieło turystom.

Poszukiwany listem gończym.

Poszukiwany listem gończym.

2 maja – Najbogatsi ludzie świata spotkali się w Limie

W eleganckim hotelu Westin w dzielnicy San Isidro odbyło się IX Spotkanie Przedsiębiorców Ameryki Łacińskiej. Wśród zaproszonych gości znaleźli się min.: Carlos Slim – meksykański magnat telekomunikacyjny, uznany przez Forbesa za najbogatszego człowieka na świecie, Tony Blair – były premier Wielkiej Brytanii oraz Luis Alberto Moreno – prezydent Międzyamerykańskiego Banku Rozwoju. Ze strony peruwiańskiej udział wzięli min. Carlos Rodriguez Pastor – właściciel firmy Intercorp, zajmującej się min. bankowością i ubezpieczeniami, Eduardo Hochschild – właściciel przedsiębiorstwa górniczego Hochschild oraz Dionisio Romero – właściciel Banco de Crédito del Perú.

6 maja – Gospodarka Peru będzie rosła najszybciej w regionie

Nowoczesne wieżowce w dzielnicy Limy San Isidro/ fot. Wikipedia

Nowoczesne wieżowce w dzielnicy Limy San Isidro/ fot. Wikipedia

Według szacunków Międzynarodowego Funduszu Walutowego w 2014 roku wzrost PKB Peru wyniesie 6,1%. Gospodarki innych krajów Ameryki Łacińskiej będą się rozwijać nieco wolniej: Gujana 6%, Boliwia 5%, Chile i Paragwaj 4.6%, Kolumbia i Surinam 4.5%, Brazylia i Urugwaj 4%. Najniższy wzrost zanotują Wenezuela 2.3%, Argentyna 3.5% i Ekwador 3.9%.

To nie koniec dobrych wiadomości. W przyszłym roku Peru będzie miało najniższą inflację w regionie – 2%. Nieco wyższą odnotuje Ekwador 2,1%, Chile 3%, Kolumbia 3%, Surinam 4%, Boliwia 4.2% i Brazylia 4.5%.

18 czerwca – Teściowa byłego prezydenta Toledo kupiła nieruchomości za 5 milionów dolarów

Eva Fernenbug wydała 5 milionów dolarów na zakup nieruchomości w luksusowych lokalizacjach w Limie. Rozpoczęło się dochodzenie, skąd miała tak dużą kwotę pieniędzy. Były prezydent Toledo bronił teściowej, mówiąc że zgromadzone środki pochodziły z odszkodowania jakie otrzymała jako ocalała z Holokaustu od niemieckiego rządu oraz ze spadku po swoich mężach. Wkrótce jednak okazało się, że te wyjaśnienia nie są spójne.

toledo alejandro

Alejandro Toledo (po lewej) – Czy na jego prezydenturze zarobiła również teściowa?/ fot. Wikipedia

W jednym z programów telewizyjnych dziennikarze ujawnili jednak, że zakup został dokonany za pośrednictwem kostarykańskiej spółki offshore Ecoteva Consulting Group, której zarządem kieruje Fernenburg. Co ciekawe firmę założyli Claudia Centeno – sprzątaczka oraz José Zamora Alfaro – ochroniarz. Prokuratura wszczęła dochodzenie w sprawie nielegalnego wzbogacenia się przez Fernenburg w czasie prezydentury Toledo (2001 – 2006).

20 maja – Matematyczna hipoteza potwierdzona przez Peruwiańczyka po 270 latach

Peruwiański geniusz matematyczny Harald Helfgott podał pełny dowód słabej hipotezy Goldbacha. Mówi ona, że każda liczba nieparzysta większa od 5 jest sumą trzech nieparzystych liczb pierwszych.
Na przykład: 11=3+3+5; 159 = 139+13+7.
Peruwiańczyk przeprowadził dowód na 133 stronach. Ten 35 letni matematyk, zdobywca wielu prestiżowych nagród w dziedzinie matematyki mieszka w Paryżu i pracuje w Narodowym Centrum Badań Naukowych.

31 maja – Prawie 1000 Peruwiańczyków wróciło z Hiszpanii do Peru

Może już wkrótce Hiszpanie ruszą do Peru w poszukiwaniu pracy? Lotnisko Barajas w Madrycie/ fot. Wikipedia

Może już wkrótce Hiszpanie ruszą do Peru w poszukiwaniu pracy? Lotnisko Barajas w Madrycie/ fot. Wikipedia

Parlament Andyjski poinformował, że pomiędzy 2009 i 2012 rokiem z Hiszpanii powróciło do ojczyzny 993 Peruwiańczyków. Skorzystali oni z programów pomocy osobom, pragnącym dobrowolnie wrócić do swojego kraju, zainicjowanych przez hiszpański rząd. W przeciągu trzech lat z Hiszpanii wyjechało również 5,556 Ekwadorczyków, 2,282 Kolumbijczyków, 2,273 Boliwijczyków.

 

autor tekstu: Daniel Oyola

dziennikarz, korespondent LatinoAmerica.pl z Peru

Komentarze facebookowe:

Komentarze (y)

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

9 + 1 =

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.