Raport z Peru (kwiecień 2013)

 Moto – taxi oświetlają pas startowy lotniska położonego w sercu selwy. W Limie po raz kolejny rozbrzmiewają dźwięki tysięcy cajonów. Jedne z najlepszych restauracji i lotnisk na świecie znajdziesz w Peru! – kwietniowy raport przedstawia Daniel Oyola García.

3 kwietnia – moto-taxi oświetlają pas startowy by uratować życie trójki chorych
 

Ryksze rowerowe i moto-taxi to popularny środek transportu w Peru/ fot. Szymon Szmigiel

Ryksze rowerowe i moto-taxi to popularny środek transportu w Peru/ fot. Szymon Szmigiel


 
W położonej w sercu peruwiańskiej selwy miejscowości Contamaná (departament Loreto) trzy osoby pilnie potrzebowały specjalistycznej pomocy medycznej – niemowlę i jego mama z komplikacjami poporodowymi oraz siedemnastoletni chłopiec chory na leptospirozę. Konieczne było przetransportowanie ich awionetką do szpitala w Pucallpa. Niestety lotnisko w Contamaná jest czynne tylko w dzień, ze względu na brak odpowiedniego oświetlenia. Spiker lokalnego radia (La Feroz) zaapelował więc do wszystkich kierowców moto – taxi, by jak najszybciej pojawili się na lądowisku. W przeciągu trzydziestu minut na miejsce przyjechało ponad trzysta pojazdów. Ustawiły się one wzdłuż pasa startowego i oświetliły go. Dzięki temu samolot mógł bezpiecznie wystartować i zawieść pacjentów do Pucallpa.

Reportaż z wydarzenia po hiszpańsku:
 

 
Krótka relacja po angielsku:
 

 
7 kwietnia – w wypadku helikoptera ginie 13 osób
 
W Curaray, w departamencie Iquitos doszło do eksplozji helikoptera MI-8. Leciał on do miejsca wydobycia ropy naftowej, żeby zabrać stamtąd pracowników firmy Perenco. W wypadku zginęło dziewięciu pasażerów i czterech członków załogi. Nieznane są jeszcze przyczyny zdarzenia. Wiadomo jednak, że doszło do wybuchu, a po nim helikopter spadł do rzeki Napo. Trudne warunki geograficzne nie ułatwiały podjęcia akcji ratunkowej.
 
13 kwietnia – kolejny rekord Guinnessa w grze na cajónie pobity
 
Już po raz szósty w centrum Limy spotkały się tysiące miłośników gry na cajónie, by pobić kolejny rekord Guinnessa w grze na tym instrumencie. Tym razem na Plaza de Armas zgromadziły się 1,524 osoby. Organizatorzy wydarzenia chcą by cajón był na świecie kojarzony w pierwszej kolejności właśnie z Peru.

„Cajón” znaczy po hiszpańsku „skrzynia”. Instrument ten wymyślili afrykańscy niewolnicy w Peru. Nie mieli bębnów, zaczęli więc grać na drewnianych skrzyniach. Do dziś używają go muzycy grający afroperuano. Cajónes rozpowszechniły się jednak także w Europie. Gitarzysta z Andaluzji Paco de Lucía wprowadził ten instrument do flamenco.

VI Festiwal gry na cajónie w centrum Limy:
 

 
15 kwietnia – lotnisko w Limie po raz kolejny uznane za najlepsze w Ameryce Południowej
 

Lotnisko w Limie/ fot. Wikipedia

Lotnisko w Limie/ fot. Wikipedia


 
Już po raz piąty z kolei Międzynarodowe Lotnisko im. Jorge Cháveza w Limie zostało uznane za najlepsze lotnisko w Ameryce Południowej przez „Skytrax Research”, pozostawiając w tyle zdobywców drugiego i trzeciego miejsca – Guayaquil w Ekwadorze i Santiago w Chile. Peruwiańskie lotnisko znajduje się na 25 miejscu na liście stu najlepszych lotnisk świata. Jest wyżej notowane niż londyński Gatwick czy porty lotnicze w Sydney, Wiedniu i Brukseli.

17 kwietnia – ośmiu prezydentów UNASUR spotyka się w Limie

W Pałacu Prezydenckim w Limie miało miejsce nadzwyczajne spotkanie szefów rządów Unii Narodów Południowoamerykańskich w sprawie napiętej sytuacji w Wenezueli po wygranych przez Maduro wyborach prezydenckich.

W rozpoczętym o godzinie 22.00 spotkaniu wzięli udział prezydenci: Ollanta Humala (Peru), Evo Morales (Boliwia), Sebastián Piñera (Chile), Cristina Fernández (Argentyna); José Mujica (Urugwaj), Nicolás Maduro (Wenezuela), Juan Manuel Santos (Kolumbia); Dilma Rousseff (Brazylia), jak również wiceprezydent Ekwadoru Lenin Moreno.

Po czterech godzinach rozmów przedstawiciele państw UNASUR doszli do wniosku, że należy poprzeć wybór Maduro na prezydenta Wenezueli i zaapelować do społeczeństwa i polityków opozycji o jego uznanie. W tym samym czasie, w różnych miejscach Limy wiece organizowali zwolennicy i przeciwnicy Maduro.

24 kwietnia – w Limie rozpoczyna obrady Światowe Forum Ekonomiczne Ameryki Łacińskiej

Już po raz ósmy odbyło się Światowe Forum Ekonomiczne Ameryki Łacińskiej. Tym razem ponad 600 osób – przedstawicieli organizacji międzynarodowych, rządów i przedsiębiorców spotkało się w stolicy Peru, kraju którego gospodarka przez ostatnie lata rosła w średnim tempie 7%. Hasło przewodnie brzmiało: „Generując wzrost, wzmacniając społeczeństwa”.

Uczestnicy podkreślali dobre wskaźniki ekonomiczne w regionie w ostatnich latach. Szybki wzrost PKB, niskie bezrobocie, deficyty budżetowe pod kontrolą. W czasie minionej dekady klasa średnia w Ameryce Łacińskiej powiększyła się o 70 milionów osób. Znacznie zmniejszyło się również ubóstwo. Problemem nadal jednak pozostają: duża szara strefa, nierówności społeczne, brak powszechnej dostępności do edukacji, niestabilność polityczna w niektórych krajach, narkohandel i przestępczość zorganizowana – mające również wpływ na gospodarkę.

29 kwietnia – restauracja Gastóna Acurio uznana za jedną z piętnastu najlepszych na świecie

Peruwiańska gastronomia po raz kolejny święci tryumfy. Restauracja najsłynniejszego w kraju szefa kuchni „Astrid & Gaston”, położona w limeńskiej dzielnicy Miraflores znalazła się na czternastym miejscu w prestiżowym rankingu najlepszych restauracji na świecie „San Pellegrino”. Zajęła drugie miejsce spośród lokali gastronomicznych w Ameryce Południowej.
 

 
Dużym zaskoczeniem było uplasowanie się na 50-tym miejscu istniejącej zaledwie od czterech lat restauracji „Central”, prowadzonej przez szefa kuchni Virgilio Martineza. Jest ona również położona w eleganckiej dzielnicy Miraflores.

autor tekstu: Daniel Oyola

dziennikarz, korespondent LatinoAmerica.pl z Peru

« poprzedni post
 
następny post »

Komentarze facebookowe:

Komentarze (y)

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.