Prawo do zmiany płci i eutanazji zliberalizowane w Argentynie

      Senat Argentyny uchwalił dwie kontrowersyjne ustawy – „prawo do godnej śmierci” i liberalizację procedur zmiany płci. Zgodnie z nowymi przepisami, każdy dorosły Argentyńczyk na własne życzenie będzie mógł zmienić płeć w swoich oficjalnych dokumentach, będzie też mógł poddać się leczeniu hormonalnemu lub operacji zmiany płci. Do tej pory takie działania musiały być poprzedzone długotrwałymi konsultacjami lekarskimi i psychologicznymi, a także decyzją sądu.

     Podczas głosowania przed budynkiem parlamentu w Buenos Aires demonstrowali aktywiści, walczący o – jak to określają – prawa mniejszości seksualnych. Tego samego dnia izba wyższa argentyńskiego parlamentu przyjęła ustawę „prawo do godnej śmierci”, które pozwala umierającym lub nieuleczalnie chorym pacjentom zdecydować o przerwaniu „uporczywego leczenia”. Autorzy ustawy podkreślają, że nie zezwala ona na eutanazję, nowe przepisy są jednak krytykowane przez kościół katolicki w Argentynie.

     Zgodnie z nowymi przepisami, zdecydować o przerwaniu leczenia może nieuleczalnie lub śmiertelnie chory albo – gdy nie jest on w stanie wyrazić swojej woli- jego krewni. Pacjent lub członek rodziny musi jedynie podpisać stosowny dokument w obecności notariusza i dwóch świadków. Do tej pory zgodę na przerwanie terapii musiał w Argentynie wydawać sąd. Obie ustawy będą mogły wejść w życie, gdy podpisze je prezydent Christina Fernandez.

autor tekstu: LatinoAmerica.pl

admin portalu LatinoAmerica.pl

Komentarze facebookowe:

Komentarze (y)

Reklama

6 Responses to Prawo do zmiany płci i eutanazji zliberalizowane w Argentynie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

66 − = 63

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.