Ponad 60% Portorykańczyków chce by ich wyspa stała się częścią USA

W miniony wtorek Portorykańczycy po raz czwarty w historii wyspy głosowali nad jej statusem. Po raz pierwszy zwyciężyła opcja przekształcenia się w 51 stan USA. Od wyników referendum do stania się częścią Stanów Zjednoczonych jest jednak długa droga.

Stolica Portoryko San Juan z lotu ptaka wygląda jak jedna z amerykańskich metropolii/fot. Wikipedia

61.15% poparło przekształcenie się w jeden ze stanów USA. 33.31% zagłosowało za pozostaniem autonomicznym terytorium stowarzyszonym, a 5.53% wybrało niepodległość. Przyłączenie wyspy do swojego terytorium muszą zaakceptować obie izby amerykańskiego Kongresu oraz prezydent Barack Obama. Żeby procedura jednak w ogóle się rozpoczęła, najpierw Portoryko powinno zwrócić się z oficjalną prośbą. Problem w tym, że dotychczasowy  gubernator, zwolennik inkorporacji Luis Fortuño, przegrał w odbywających się równocześnie z plebiscytem wyborach z Alejandro García Padilla, który nie chce zmiany statusu. Petycja dotycząca przyjęcia Portoryko w poczet stanów USA może więc w ogóle nie zostać wysłana z San Juan.

Nawet jednak gdyby prośba taka dotarła do Kongresu, nie ma pewności, że ten rozpatrzyłby ją pozytywnie, choć odrzucenie petycji o przyłączenie do terytorium USA nigdy w przeszłości nie miało miejsca. Barack Obama również deklarował swoje poparcie dla woli większości mieszkańców wyspy. Portoryko przekształcając się w 51 stan zyskałoby pełne prawa, ale jednocześnie musiałoby płacić podatki federalne, z których teraz jest zwolnione. Stałoby się również najbiedniejszym stanem w państwie, z PKB per capita na poziomie 16 300 dolarów, podczas gdy średnia dla USA wynosi 48,000 dolarów (źródło: CIA world factbook). Nie powinno być jednak większych problemów z pełną integracją terytorium zamieszkałego przez niespełna 4 miliony osób z pozostałymi częściami kraju. Dla wielu Amerykanów może jednak wydawać się trudna do zaakceptowania inkorporacja nowego stanu – hiszpańskojęzycznego z kulturą dużo bliższą innym karaibskim wyspom czy państwom Ameryki Łacińskiej niż Ohio, Colorado czy Arizonie.

 

autor tekstu: Ola Plewka – Szmigiel

politolog, latynoamerykanistka, podróżniczka, pilot wycieczek i przewodnik po Warszawie

Komentarze facebookowe:

Komentarze (y)

Reklama

3 Responses to Ponad 60% Portorykańczyków chce by ich wyspa stała się częścią USA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 45 = 47

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.