Początek rozmów pokojowych w Oslo

Do Oslo dotarli przedstawiciele kolumbijskiego rządu oraz FARC. Jutro zacznie się pierwsza runda negocjacji pokojowych, które mają na celu zakończenie trwającego od pół wieku konfliktu.

Oslo. Czy spotkania w mieście Pokojowej Nagrody Nobla doprowadzą do przełomu?/ fot. Wikipedia

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Norwegii nie udziela zbyt wielu informacji na temat mających się odbyć spotkań – czasu przybycia negocjatorów, miejsca rozmów, prawdopodobnego terminu ich zakończenia. Rzecznik kolumbijskiego rządu potwierdził jednak, że grupa kierowana przez adwokata, byłego wiceprezydenta Humberto de la Calle wylądowała już w Oslo. Oprócz niego w rozmowach wezmą udział: szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego Sergio Jaramillo, były minister środowiska Frank Pearl oraz przedstawiciele: przedsiębiorców – Luis Carlos Villegas, wojska – emerytowany generał Jorge Mora, policji – Oskar Naranjo. De la Calle zanim wsiadł do samolotu w Bogocie, powiedział że rusza w tę ważną misję z „umiarkowanym optymizmem”.

Humberto de la Calle/ fot. Wikipedia

Podróż przedstawicieli Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii owiana była tajemnicą. Kolumbijskie Radio Caracol, którego reporterzy znajdują się w Oslo potwierdzili, że negocjatorzy z FARC również dotarli na miejsce. Przylecieli z Hawany. W skład zespołu weszli: Iván Márquez – numer dwa w kolumbijskiej guerilli oraz komendanci Rodrigo Granda, Andrés París y Marco Calarcá.

Największe zainteresowanie mediów wzbudziła kwestia czy do Norwegii przybędzie również Tanja Nijmeijer – piękna Holenderka, która dziesięć lat temu porzuciła swoją ojczyznę i rozpoczęła życie rewolucjonistki w szeregach FARC. Zrobiło się o niej głośno w 2007 roku, kiedy na jaw wyszły fragmenty jej pamiętników, w których poddawała krytyce stosunki panujące w guerilli pomiędzy dowódcami a podwładnymi (głównie chodziło o kobiety). Groziło jej za to podobno rozstrzelanie. Jak widać przeżyła i zaszła wysoko w hierarchii Rewolucyjnych Sił Zbrojnych. Do Oslo co prawda nie pojechała, ale ma wziąć udział w negocjacjach w Hawanie.

Jutrzejsze spotkanie odbędzie się przy zamkniętych drzwiach w hotelu na przedmieściach Oslo. Po południu na konferencji prasowej zostaną przedstawione główne postanowienia. Pierwsza runda rozmów odbywa się w Norwegii, druga będzie miała miejsce na Kubie. Na czas negocjacji władze Kolumbii nie zawiesiły działań zbrojnych, ani nie wyznaczyły żadnej zdemilitaryzowanej strefy w kraju, jak to bywało poprzednio. Negocjatorom z ramienia FARC zapewniono nietykalność, nie dotyczy ich obowiązujący w stosunku do członków FARC międzynarodowy nakaz aresztowania. 

autor tekstu: Ola Plewka – Szmigiel

politolog, latynoamerykanistka, podróżniczka, pilot wycieczek i przewodnik po Warszawie

Komentarze facebookowe:

Komentarze (y)

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

16 + = 26

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.