PELADÃO – piłka nożna i królowe piękności

W Brazylii słowo „uma pelada” oznacza w slangu mecz piłki nożnej. A piłka nożna, jak każdy wie to w Brazylii narodowa religia. W każdą niedzielę Brazylijczycy udają się w kierunku piaszczystej plaży, zdejmują buty, z namaszczeniem umieszczają piłkę w środku pola i rozpoczynają grę. Grę, którą wszyscy tutaj darzą bezgraniczną miłością i w której się jednoczą. W mieście Manaus stolicy stanu Amazonas, leżącym w centrum Amazonii „pelada” ewaluowała w coś znacznie więcej: Peladão.

W sercu brazylijskiej selwy nad Amazonką, w mieście Manaus otoczonym ze wszystkich stron lasem ma miejsce niezwykły turniej piłki nożnej. W Peladão, które odbywa się co roku od 1973 r. bierze udział około 1100 drużyn. Jest to jeden z największych na świecie turniejów amatorskich lig podzielony na kilka kategorii: mistrzowską, juniorską, rodowitą (gdzie udział biorą tylko lokalni mieszkańcy) i główną „Peladão Verde”.

Na pierwszy rzut oka Peladão wygląda jak normalny turniej piłki nożnej, gdzie drużyny grają na plażach czy boiskach powstałych w miejscach po wykarczowaniu lasów, jakich wiele w Amazonii. Różnica polega na tym, że na równi z „Peladão Verde” odbywa się także konkurs piękności. Każda drużyna występująca na turnieju jest reprezentowana przez swoją królową piękności, która także bierze udział w konkursie piękności. Jeżeli drużyna zostanie wyeliminowana z turnieju, ale jego królowa piękności dostanie się do następnej rundy, zespół może zostać przywrócony do rozgrywek. W konkursie nie mogą brać udziału profesjonalne modelki, a każda królowa piękności prócz tego, że powinna być ładna, musi także być dobrym duchem zespołu. Pomysłodawcą wydarzenia jest dziennikarz Arnaldo Santos pracujący w lokalnej gazecie „A Crítica”, a celem przekazywanie wartości poprzez futbol. Specjalna reguł turniej mówi, że jeżeli drużyna dostanie czerwoną kartkę, członkowie zespołu muszą podarować piłki biednym dzieciom z lokalnej społeczności.

W turnieju bierze udział ponad 12.000 graczy, a także wielu pracowników pomocy technicznej. Setki królowych piękności zatrudniają armię makijażystek, projektantów kostiumów i stylistów włosów. Okolicznie bary sprzedają grillowane steki, smażony ser i piwo.

Peladão odbywa się w okresie od sierpnia do grudnia każdego roku.

W 2006 roku został stworzony koszyk z drużynami kobiecymi, które po raz pierwszy wystąpiły w turnieju jako zawodniczki. W tym samym roku powstał również dokumentalny film o tym wydarzeniu – „PELADÃO – Soccer Teams and Beauty Queens”.

Manaus będzie jednym z miast gospodarzy Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 2014 r.

Autor: Szymon Szmigiel
Zdjęcia: www.peladao.com

autor tekstu: Szymon Szmigiel

Komentarze facebookowe:

Komentarze (y)

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

62 − 56 =

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.