Peru chce ponownego wyznaczenia granicy morskiej z Chile

3 grudnia Peru zwróciło się do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze, o wyznaczenie granicy morskiej z Chile, uznając podpisane w 1952 roku i 1954 roku umowy graniczne z Chile i Ekwadorem, jako  nieostateczne.

Konflikt rozpoczął się w 2008 roku, kiedy Chile zainicjowało wyznaczanie obszarów  połowów morskich, które Peru dotąd uznawało za swoje. Peru żąda przyznania przez Trybunał terytorium o wielkości 28 000 km2 określanych przez ten kraj jako „Triángulo Exterior” czyli Trójkąt Zewnętrzny. Sporny obszar jest dobrze widoczny na poniższej mapie:

Peruwiańsko – chilijski konflikt graniczny / źródło: Wikipedia

Allan Wagner, ambasador Peru w Holandii, były minister spraw zagranicznych stwierdził, że ” Trybunał musi potwierdzić prawa jego kraju do tego terenu, mając na uwadze zapewnienie w przyszłości pokoju i dobrosąsiedzkich relacji z  południowym sąsiadem Peru”. Spoglądając na mapę można rzeczywiście obiektywnie stwierdzić, że obecny przebieg granicy nie jest prostopadły do linii wybrzeża w tym rejonie i ogranicza znacząco obszar połowów rybaków z peruwiańskiego wybrzeża.

źródła: La Razón, AFP

autor tekstu: Marcin Plewka

podróżnik, dziennikarz, ekonomista, pilot wycieczek i przewodnik miejski po Warszawie i Krakowie

Flickr 

Komentarze facebookowe:

Komentarze (y)

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 2 = 2

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.