Niezwykłe odkrycie polskich archeologów

Kilka dni temu peruwiańskie oraz światowe media obiegła informacja: w Peru dokonano przełomowego odkrycia archeologicznego. Polsko – peruwiańska grupa archeologów odkryła grobowiec preinkaskiej kultury Wari.

Grupa archeologów z Uniwersytetu Warszawskiego pod kierownictwem dr. Miłosza Giersza we współpracy z archeologami z Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego w Peru od wielu lat prowadziła badania na stanowisku „El Castillo”, położonym w prowincji Huarmey, na wybrzeżu 300 km na północ od Limy. W końcu udało im się dokonać odkrycia przełomowego. Znaleźli nienaruszony grobowiec pochodzący z czasów preinkaskiej cywilizacji Wari (600 – 1200 r). W jego wnętrzu było 1200 przedmiotów ze srebra i złota oraz 63 mumie. Jak mówi dr. Giersz są to mumie w większości kobiet – księżniczek i królowych imperium Wari.

Reportaż z „El Castillo”

Do „El Castillo” przybył peruwiański minister kultury Luis Peirano Falconí, który przyrównał to wydarzenie do odkrycia grobowca Pana z Sipan w 1987 roku. Na miejscu pojawiła się również polska ambasador w Peru Isabela Matusz, dumna z osiągnięcia polskich archeologów.

Stanowisko archeologiczne „El Castillo” na mapie:

[map address=”El Castillo, Huarmey, Ancash, Peru ” z=”6″ h=”350″ w=”600″ marker=”yes” infowindow=”El Castillo, Peru”]

 

autor tekstu: Ola Plewka – Szmigiel

politolog, latynoamerykanistka, podróżniczka, pilot wycieczek i przewodnik po Warszawie

Komentarze facebookowe:

Komentarze (y)

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

61 + = 69

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.