Namaluj mi czarne anioły

W 1948 roku wszedł na ekrany kin meksykański film „Angelitos Negros” wyreżyserowany przez  Joselito Rodrigueza. Zarówno tytuł jak i fabuła nawiązują do pięknego poematu napisanego przez wenezuelskiego poetę i polityka Andrés Eloy Blanco (1896 – 1955).Jego utwór „Czarne anioły” można potraktować jako manifest przeciwko rasowej dyskryminacji.

Autor poematu zwraca się do malarza z wyrzutem: (…) zawsze gdy malujesz kościoły, malujesz piękne anioły, ale nigdy nie pamiętasz żeby namalować też czarnego anioła. Następnie prosi go: Chociaż Matka Boska pozostanie biała, namaluj mi czarne anioły (…)

Wiersz został rozpowszechniony w Hiszpanii i całej Ameryce Łacińskiej jako tekst bolera skomponowanego przez Meksykanina  Manuela Álvareza Maciste. W filmie „Angelitos Negros” możemy usłyszeć tę piosenkę w wykonaniu Pedro Infante. Aktor gra piosenkarza  José Carlosa Ruiz, który ożenił się z piękną blondynką Aną Luisą, która ma rasistowskie uprzedzenia. Tragedia rozpoczyna się w momencie, kiedy rodzi się ich pierwsza córka i okazuje się, że to Mulatka. Ana Luisa wini o to pochodzenie męża, ale prawda jest taka, że to ona jest córką Murzynki, którą przez całe życie uważała za swoją nianię. Ana Luisa nienawidzi córki za jej kolor skóry, a dziewczynka nie rozumie dlaczego matka nie chce jej zaakceptować. José Carlos Ruiz śpiewa dla córeczki piosenkę „Angelitos Negros”.

Piosenka ta była później interpretowana przez wielu innych artystów, min przez Chavelę Vargas.

Autor: Ola Plewka – Szmigiel

autor tekstu: Ola Plewka – Szmigiel

politolog, latynoamerykanistka, podróżniczka, pilot wycieczek i przewodnik po Warszawie

Komentarze facebookowe:

Komentarze (y)

Reklama

One Response to Namaluj mi czarne anioły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

45 − 39 =

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.