Latynoski najwcześniej ze wszystkich rozpoczynają inicjację seksualną

Ameryka Łacińska i Karaiby to region świata, gdzie najwięcej dziewczynek przed 15 rokiem życia rozpoczyna inicjacje seksualną. Według ostatnich badań aż 22% z nich decyduje się na ten krok, na długo przed osiągnieciem pełnoletności. Każdego roku  wzrasta też liczba młodych kobiet, w wieku między 10 a 14 rokiem życia, które zachodzą w ciąże. Rozpoczynają w ten sposób swoje dorosłe życie, tracąc własne dzieciństwo.

Pierwsza miesiączka oznacza wkraczenie dziewczynki w dorosłe życie. Wyspy San Blas. Panama. fot. Marcin Plewka

Podróżując po dżungli nie raz widziałem młode dziewczynki z 2 letnimi dziećmi na rękach. Myślałem, że to rodzeństwo wspiera rodziców w wychowaniu. Jakie było moje zdziwienie, jak okazywało się, że ta mloda 12 letnia dziewczynka jest już mężatką i ma własne maleństwo. Posiadanie dzieci w młodym wieku to na pewno patologia w dużych metropoliach, gdzie mieszkają Metysi, Mulaci, Czarni czy Biali. Jednak wśród pierwotnych plemion Amazonii, to naturalna troska o byt i przetrwanie, gdzie życie toczy się swoim własnym zupełnie odmiennym od znanego nam, rytmem.

Mama i córka czy po prostu 2 siostry? Wioska indiańska nad rzeką Beni. Boliwia. fot. Marcin Plewka

W dżungli 15 – latka może być już starą panną, a tej 20 letniej zaczynają wypadać pierwsze zęby. Ludzie starzeją się tam szybciej i szybciej umierają. Było to jednak też czymś zupełnie normalnym w czasach średniowiecza w Europie, gdzie nasza królowa Jadwiga poślubiła Jagiełłę w wieku 12 lub 13 lat (data jej urodzenia nie jest pewna) a do dziś w żydowskich domach świętuje się Bat Micwę dla dziewczynek w wieku 12,5 lat, tak jak świętem Chicha,  młode Indianki Kuna wkraczają uroczyście po pierwszej miesiączce w swą dorosłość na wyspach San Blas w Panamie. Musimy więc być bardzo ostrożni, gdy zaczynamy potępiać to z wyłącznie naszego punktu widzenia, nie znając wszystkich związanych z tym uwarunkowań.

autor tekstu: Marcin Plewka

podróżnik, dziennikarz, ekonomista, pilot wycieczek i przewodnik miejski po Warszawie i Krakowie

Flickr 

Komentarze facebookowe:

Komentarze (y)

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.