Latynosi najpogodniejszymi mieszkańcami planety

Mieszkańcy Ameryki Łacińskiej uplasowali się na pierwszym miejscu w ogólnoświatowym badaniu pod względem odczuwania pozytywnych emocji. W pierwszej dziesiątce znalazło się aż siedem latynoamerykańskich krajów, zaś liderem została 3,5-milionowa republika Panamy.

Honduraska Latynoska i jej piękny uśmiech. fot. Arkadiusz Rataj

Honduraska Latynoska i jej piękny uśmiech. fot. Arkadiusz Rataj

Instytut Gallupa, najstarszy ośrodek badania opinii społecznej na świecie, dokonał pomiaru pozytywnych emocji w 148 krajach, zadając respondentom pięć pytań na temat wczorajszego dnia: Czy czułeś się odprężony?; Czy okazywano względem ciebie szacunek?; Czy wiele razy się uśmiechałeś?; Czy towarzyszyły Ci przez większość dnia pozytywne emocje?; Czy oddawałeś się przyjemnościom?

„Średni odsetek respondentów z całego świata, którzy odpowiedzieli „tak”, świadczy o tym, że żyjemy w stosunkowo optymistycznie nastawionym świecie. Pomimo wielu wyzwań globalnych, ludzie w każdym zakątku naszego globu doświadczają wielu pozytywnych emocji” – napisano w podsumowaniu wyników badań.

Według badaczy zjawiska 85 proc. dorosłych miało poczucie, że odnoszono się względem nich z szacunkiem, 72 proc. dużo się uśmiechało, 73 proc. było zdania, że zaznało sporo przyjemności poprzedniego dnia.

Wyniki badania są o tyle zaskakujące, iż zaprzeczają twierdzeniom, jakoby najpogodniejszymi mieli by być tylko i wyłącznie mieszkańcy wysoko rozwiniętych krajów. PKB Panamy plasuje się na dziewięćdziesiątej pozycji na świecie, jednakże to właśnie jej obywatele udzieli najpozytywniejszych odpowiedzi. Panamska radość przy relatywnie niskiej stopie życia stoi w kontraście do Singapuru, którego PKB zajmuje w świecie piąte miejsce, a którego mieszkańcy według Instytutu Gallupa okazali się być jednymi z najmniej pogodnych, zajmując jedną z niższych lokat.

Panama. Szczęśliwe Indianki Kuna w czasie Sylwestra. fot. Marcin Plewka

Panama. Szczęśliwe Indianki Kuna w czasie Sylwestra. fot. Marcin Plewka

Tak wygląda pierwsza dziesiątka najpogodniejszych krajów: Panama, Paragwaj, Salwador, Wenezuela, Trynidad i Tobago, Tajlandia, Gwatemala, Filipiny, Ekwador, Kostaryka.

autor tekstu: Arkadiusz Rataj

dziennikarz, korespondent LatinoAmerica.pl z Hondurasu

Facebook 

Komentarze facebookowe:

Komentarze (y)

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.