Kolumbia – ruchome schody do slumsów

W kolumbijskim mieście Medellin uruchomiono sześciopoziomowe schody ruchome, które mają ułatwić dostęp do domów mieszkańcom ubogiego przedmieścia, położonego na wzgórzach.
Schody mają prawie 400 metrów długości, a ich wysokość odpowiada 28 piętrom budynku. Tyle do tej pory mieszkańcy slumsu musieli pokonać, by dostać się do swej dzielnicy o nazwie Comuna 13. Władze Medellin – drugiego co do wielkości miasta Kolumbii postanowiły temu zaradzić. Teraz, dzięki ruchomym schodom, osoby zamieszkujące 12-tysięczne osiedle mogą dostać się do niego w sześć minut. Wcześciej wspinaczka zajmowała im ponad pół godziny.
Zdaniem burmistrza Medellin, to pierwsza tego typu inwestycja na świecie. Alonso Salazar mówi, że pomoże ona w rozwoju ubogiej, cieszącej się nie najlepszą sławą dzielnicy.
Schody ruchome kosztowały ponad 5 milionów euro. Część kolumbijskich mediów zastanawia się, czy nie lepiej było wydać te pieniędze na inny cel – na przykład przeznaczyć je na lepszą opiekę medyczną lub edukację mieszkańców dzielnicy biedoty.
Według burmistrza Salazara, o podobym przedsięwzięciu myślą władze Rio de Janeiro. Przedstawiciele tego położonego na wzgórzach brazylijskiego miasta mają przyjechać do Medelin, by obejrzeć schody ruchome i sprawdzić, czy zdają one egzamin.

autor tekstu: Ola Plewka – Szmigiel

politolog, latynoamerykanistka, podróżniczka, pilot wycieczek i przewodnik po Warszawie

« poprzedni post
 
następny post »

Komentarze facebookowe:

Komentarze (y)

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 4 = 3

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.