Kolejny marsz Indian w obronie Tipnis

W czwartek i w piątek do Trynidadu, miejscowości położonej 600 km na północny wschód od La Paz, łodziami dotarli Indianie, którzy zamierzają po raz kolejny udać się w trwającą ponad miesiąc wędrówkę do Palacio Quemado, siedziby prezydenta w proteście przeciwko budowie drogi przechodzącej przez Park Narodowy Isiboro Sécure (Tipnis).

Indianie odbyli już jeden marsz pomiędzy sierpniem, a październikiem ubiegłego roku. Został on brutalnie rozbity przez policję, co doprowadziło do protestów w całym kraju i poważnego kryzysu rządów Evo Moralesa. Prezydent, podkreślający swoje indiańskie korzenie, podniósł rękę na swoich braci. Cała sprawa zakończyła się dymisją dwóch ministrów oraz przyjęciem przedstawicieli marszu w pałacu prezydenckim. Morales zawiesił wprowadzenie w życie decyzji o budowie kontrowersyjnej drogi.

Zmienił jednak zdanie po marszu popierającym inwestycję, zorganizowanym przez „cocaleros” – plantatorów liści koki oraz inne grupy sprzyjające rządowi. Również nie wszyscy Indianie z okolic Parku Narodowego sprzeciwiają się budowie. W San Ignacio Moxos zablokowano drogę, by nie mogli tamtędy przejść zmierzający do La Paz Indianie z Tipnis. Był to jeden z powodów, dla którego opóźnione zostało rozpoczęcie wędrówki. W końcu doszło do porozumienia i blokada została odwołana. Kolejny problem pojawił się, gdy okazało się, że lider Indian z Tipnis Fernando Vargas ma denge. Mimo zaleceń lekarzy postanowił on jednak wyruszyć. Ostatecznie marsz rozpoczął się w piątek. Do La Paz powinien dotrzeć za 35 dni.

Piosenka Luisa Rico „Coraje” (odwaga) napisana z dedykacją dla maszerujących Indian z Tipnis:

autor tekstu: Ola Plewka – Szmigiel

politolog, latynoamerykanistka, podróżniczka, pilot wycieczek i przewodnik po Warszawie

« poprzedni post
 
następny post »

Komentarze facebookowe:

Komentarze (y)

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 29 = 31

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.