Kłamstwa o groźbach Trumpa wobec Meksyku dementuje prezydent tego kraju

Oto krzykliwe tytuły niektórych polskich portali chętnie atakujących USA: „Brutalny i bezwzględny. Trump grozi wysłaniem wojska do Meksyku” – wolnosc24.pl, „Trump zagroził wysłaniem wojska do Meksyku!”- reporters.pl „Media: Trump grozi wysłaniem wojsk do Meksyku” – kresy.pl. Ciągłym straszeniem Trumpem zajmuje się też portal tierralatina.pl, który w ostatnim czasie, co 2 swój news poświęca tematowi nowego prezydenta USA.

A wszystko to w oparciu o jedną informację agencji AP:

„Jak podaje Associated Press, Donald Trump przeprowadził agresywną rozmowę telefoniczną z prezydentem Meksyku Enrique Pena Nieto i poniżył go, grożąc wysłaniem do tego kraju amerykańskich wojsk, aby schwytać tam bad hombre, czyli złych chłopców.”

Tymczasem, jak podaje BBC w swojej informacji z 2 lutego sam prezydent Meksyku Peña Nieto zaprzeczył, jakoby miałoby dojść do tego typu gróźb ze strony prezydenta Stanów Zjednoczonych (http://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-38837373 )

W sprawie tej wypowiedział się także rzecznik rządu meksykańskiego Eduardo Sánchez, także negując, że fakt ten miał miejsce. Biały Dom, jak do tej pory nie skomentował sprawy.

W odpowiedzi AP tłumaczy się dość nieporadnie, ze swojej prawdopodobnej wpadki: „Mieliśmy dostęp tylko do części zapisu dialogu. Z nagrania nie wynika jasno w jakim kontekście zostało użyte wyrażenie bad hombres, a także brak w nim odpowiedzi prezydenta Nieto”

Każdy portal ma prawo do cytowania wymienionej agencji i podawanej przez nią informacji. Nie zawsze wiadomości takie są jednak prawdziwe. Nie widać jednak, aby ktokolwiek zamieścił teraz, odpowiednie dementi. I na tym zawsze polega manipulacja. To samo robią media w Polsce na swych pierwszych stronach umieszczające fałszywe informacje. Czasem po paru dniach lub miesiącach znajdziemy na 6 stronie, jakieś przeprosiny lub sprostowanie. Ale kto z odbiorów zwróci na nie uwagę?

Nie chcemy stawać po żadnej ze stron konfliktu. Wypowiedzi nowego lokatora Białego Domu w sprawie Rosji budzą pewien niepokój. Donald Trump, jako prezydent na pewno jeszcze nie raz wzbudzi zainteresowanie całego świata. Niestety większość mediów zawsze atakuje wściekle tego, kto broni tradycyjnych wartości. Interesuje nas rzetelna informacja. Jeśli news BBC okaże się z czasem nieprawdziwy chętnie zamieścimy sprostowanie. Zachęcamy do takiej postawy także inne portale.

źródło: BBC Mundo

autor tekstu: Marcin Plewka

podróżnik, dziennikarz, ekonomista, pilot wycieczek i przewodnik miejski po Warszawie i Krakowie

Flickr 

« poprzedni post
 
następny post »

Komentarze facebookowe:

Komentarze (y)

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

42 + = 46

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.