Jak się dostać na Machu Picchu

Jak najłatwiej dostać się na Machu Picchu? W jaki sposób kupić bilet na pociąg i bilet wstępu do sanktuarium? Jakie są ceny w roku 2017? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi.   

Kiedyś można było kupić bilet wstępu na Machu Picchu bezpośrednio w Cusco lub Aguas Calientes dzień przed wizytą lub nawet tego samego dnia. Żeby wejść na szczyt Huaynapicchu trzeba było dostać się do sanktuarium jednym z pierwszych autobusów i spieszyć się do rejestracji, aby załapać się na jeden z 400 biletów uprawniających do wejścia na tę górę w danym dniu. Obecnie, zgodnie z rekomendacją UNESCO władze Cusco wprowadziły ograniczenia, Machu Picchu może dziennie odwiedzić maksymalnie 2,500 osób. Dlatego konieczne jest wcześniejsze wykupienie biletu, najlepiej przez Internet. Limit dziennych wejść na Huayna Picchu nie uległ zmianie (400 osób), ale dużym ułatwieniem jest, że rezerwacji możemy dokonać już przy zakupie biletu na Machu Picchu.

 

 

Do inkaskiego sanktuarium Machu Picchu można dostać się:

 • Pociągiem   

Najłatwiej i najwygodniej można dostać się do Machu Picchu pociągiem. Kilka razy dziennie odjeżdżają pociągi ze znajdującej się obok Cusco stacji Poroy (czas przejazdu 3 – 3 .5 godziny) oraz z Ollantaytambo (czas przejazdu około 2 godziny) do położonej u stóp inkaskiej twierdzy miejscowości Aguas Calientes. Można więc albo wybrać podróż bezpośrednio z Cusco do Aguas Calientes albo dojechać autobusem do Ollantaytambo (czas podróży około 1,5 godziny) i stamtąd kontynuować podróż pociągiem. Duża część turystów decyduje się na zwiedzanie jednego dnia Świetej Doliny, kończy tour w Ollantaytambo i wieczornym pociągiem udaje się do Aguas Calientes. Spędza tam noc w hotelu i z samego rana wchodzi na Machu Picchu. Wydaje się to dobrym rozwiązaniem, bo rano można oglądać inkaską twierdzę nie zalaną jeszcze przez tysiące turystów którzy przybędą tu wkrótce kolejnymi pociągami.

Aguas Calientes jest przyjemną małą miejscowością, oferującą wiele miejsc na nocleg. Znajdują się tu również gorące źródła, w których przyjemnie jest się zrelaksować po wizycie w Machu Picchu.

Ceny pociągów są zróżnicowane w zależności od typu. Na tej trasie kursują tanie pociągi oraz pociągi ekskluzywne oferujące posiłek i program artystyczny w cenie przejazdu. Podróż w jedną stronę z Cusco do Aguas Calientes kosztuje od 60 do około 330 dolarów, z Ollantaytambo do Aguas Calientes od ponad 30 do prawie 200 dolarów.

Bilet na pociąg może nam zarezerwować i wykupić agencja turystyczna w Peru, ale możemy również zrobić to sami przez Internet. Na stronie perurail znajdują się również wszystkie ceny i rozkłady jazdy pociągów: http://www.perurail.com/en/

Najlepiej dokonać zakupu biletu na pociąg z dużym wyprzedzeniem. Jeśli wybierasz się w podróż między czerwcem, a wrześniem, najlepiej dokonać zakupu przynajmniej trzy miesiące wcześniej.

Z Aguas Calientes można dojść na piechotę do wejścia do Machu Picchu (około godziny wędrówki pod stromą górę) lub wjechać autobusem (24 USD w obie strony – uiwaga cena rośnie prawie z roku na rok). Przystanek autobusowy znajduje się niedaleko dworca. Przy przystanku można kupić bilet.

 • Piechotą pokonując Inca Trail (Camino Inca)

Liczne agencje turystyczne w Cusco oferują Inca Trail. Klasyczny Inca Trail to wędrówka trwająca 4 dni i 3 noce, w trakcie której pokonuje się dystans około 45 kilometrów. Trasa pokonywana kiedyś przez Inków biegnie przez malowniczą dolinę rzeki Urubamba oraz otaczające ją góry. Większość szlaku znajduje się na wysokości 2 tysięcy metrów, ale dochodzi się również do punktu znajdującego się ponad 4 tys m.n.pm. Przed rozpoczęciem Inka Trail konieczna jest więc odpowiednia aklimatyzacja. Wędrówka rozpoczyna się 82 kilometry od Cuzco i kończy w inkaskim mieście Machu Picchu. Noclegi mają miejsce w namiotach. Agencje turystyczne zapewniają namioty, tragarzy oraz trzy posiłki dziennie. Miejsca na Inca Trail są ograniczone, dlatego najlepiej dokonać rezerwacji z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Już w lutym wiele terminów na czerwiec jest niedostępnych.

Na stronie jednej z agencji  http://www.quechuasexpeditions.com/ możesz sprawdzić dostępność miejsc na Inca Trail w danym dniu. Aktualizują listę każdego dnia. Inca Trail kosztuje 400 – 500 dolarów.

Inca trail w lutym zawsze jest zamknięty. Agencje proponują również alternatywne Inca Trail.

 • Piechotą torami pociągu

Jeśli nie odpowiadają ci powyższe sposoby dotarcia do Machu Picchu, nie masz pieniędzy lub interesują cię rozwiązania nietypowe, możesz przeczytać w jaki sposób my dotarliśmy po raz pierwszy do Machu Picchu: http://latinoamerica.pl/piechota-na-machu-picchu/

Wędrówka torami jest jednak nielegalna i wiąże się z pewnym ryzykiem.

Obejrzyj film z naszej wędrówki torami pociągu:

Gdzie kupić bilet wstępu do Machu Picchu:

W związku z wprowadzonymi limitami dziennych wejść, najlepiej kupić elektroniczny bilet wstępu z dużym wyprzedzeniem przez Internet:  http://www.machupicchu.gob.pe/

Kupując bilet zaznaczamy czy chcemy zwiedzić tylko inkaskie ruiny Machu Picchu, czy interesuje nas również wejście na szczyt Huayna Picchu (opcja wyboru jednej z dwóch godzin wejścia) lub Machu Picchu.

Ceny na rok 2012 są następujące:

Park Archeologiczny Machupicchu

 • Dorośli 70 USD
 • Studenci  (karta ISIC) 41 USD

Park Archeologiczny Machupicchu + góra Huaynapicchu + Świątynia Księżyca (Templo de la Luna)

 • Dorośli 86 USD
 • Studenci 57 USD

Dzieci do 7 lat mają wstęp wolny do Machu Picchu, dzieci od 8 do 18 lat płacą taryfę dla studentów.

Więcej informacji po hiszpańsku znajdziesz tu: http://qosqo.info/

Najbardziej popularną opcją jest zwiedzenie Parku Archeologicznego Machupicchu oraz wejście na górę Huaynapicchu (ok 45 minut stromego podejścia), z której rozpościera się przepiękny widok na sanktuarium.

 

 

Panoramiczny widok Machupicchu: http://panoramas.pe/machupicchu100.html

Odwiedziliśmy Machu Picchu wielokrotnie. Jeśli masz więcej pytań, napisz do nas, postaramy się pomóc.

PRZED ODJAZDEM SPRAWDŹ U NAS POGODĘ W PERU TUTAJ …

 

autor tekstu: Ola Plewka – Szmigiel

politolog, latynoamerykanistka, podróżniczka, pilot wycieczek i przewodnik po Warszawie

Komentarze facebookowe:

Komentarze (y)

Reklama

13 Responses to Jak się dostać na Machu Picchu

 1. Super artykuł, zarąbiste, mega pożyteczne informacje:) dzięki!:):):)

 2. pod koniec kwietnia wybieram się do Peru na 2 tyg.(wiem, że to strasznie mało, ale chcę zobaczyć w tym czasie jak najwięcej). Mam już bilety na przelot z Limy do Cuzco i chcę oczywiście zobaczyć Machu Picchu. Czytałam gdzieś, że można wykupić 2 dniową wycieczkę – z dojazdem noclegiem i wstępem za ok. 120 USD. Napiszcie, proszę, czy to możliwe i ewentualnie gdzie tego szukać, czy lepiej kupić bilet wstępu przez internet i na miejscu kombinować dojazd?
  Pozdrawiam i gratuluję super ciekawej i pomocnej strony
  Mosia – Gdańsk

 3. Potwierdzam ceny Aktualne, super.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

57 + = 67

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.