Indianie nie są pamiętliwi

W poniedziałek Evo Morales po raz kolejny wyruszył w podróż do Europy. W agendzie ma spotkania z królem i premierem Hiszpanii, z prezydentem Białorusi, prezydentem Włoch i papieżem.

Evo Morales/ fot. Wikipedia

Evo Morales/ fot. Wikipedia

Ostatnia podróż prezydenta Boliwii do Europy zakończyła się nieprzyjemnym incydentem. Wczoraj w Madrycie Evo Morales mówił, że zależy mu na umacnianiu relacji z państwami europejskimi i nie chce już wracać do tematu zatrzymania jego samolotu. „Indianie nie są pamiętliwi” – skwitował.

Przypomnijmy jednak, co wydarzyło się na początku lipca. „Były amerykański szpieg na pokładzie prezydenckiego samolotu?” – wszystko zaczęło się od plotki, skończyło na międzynarodowym skandalu dyplomatycznym. Pierwszego lipca Evo Morales udał się do Moskwy, by wziąć udział w szczycie państw – eksporterów gazu. W czasie jednego ze spotkań wspomniał, że należałoby rozpatrzyć możliwość przyznania azylu politycznego Edwardowi Snowdenowi. Dzień później prezydent Boliwii wyruszył w podróż powrotną do ojczyzny. Okazało się jednak, że zajmie mu to więcej czasu niż zakładał. Francja, Portugalia, Włochy i Hiszpania zamknęły bowiem swoją przestrzeń powietrzną, uniemożliwiając Moralesowi wylot z Europy. Powodem było właśnie podejrzenie, ze na pokładzie jego samolotu znajduje się poszukiwany były agent CIA.

Ostatecznie prezydencki samolot został zmuszony do lądowania w Wiedniu. Morales na kontynuowanie podróży musiał czekać 14 godzin. Wywołało to prawdziwy skandal. Swój sprzeciw wyraziły kraje Unii Narodów Południowoamerykańskich. Ostatecznie przedstawiciele władz Hiszpanii, Portugalii, Włoch i Francji przeprosiły za zaistniały incydent.
Obecna podróż Moralesa przebiega jak na razie bez żadnych zakłóceń.

autor tekstu: Ola Plewka – Szmigiel

politolog, latynoamerykanistka, podróżniczka, pilot wycieczek i przewodnik po Warszawie

Komentarze facebookowe:

Komentarze (y)

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 1

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.