Im więcej czytasz, tym krócej siedzisz w więzieniu

Brazylia jest krajem znanym z wysokiego poziomu przestępczości. Morderstwa i rabunki, nawet w biały dzień to norma w Rio czy Sao Paulo, na prowincji jest jednak o wiele bezpieczniej i spokojniej. Efektywne działania policji sprawiły, że więzienia są przepełnione. Znaleziono sposób na ich szybsze opróżnienie. Wprowadzono program „Odkupienie przez czytanie”.

fot. Marcin Plewka / LatinoAmerica.pl

Z liczbą 500 000 więźniów kraj ten zajmuje niechlubne czwarte miejsce na świecie. Liczba potencjalnych uczestników akcji jest więc spora. W ramach programu więźniowie mogą skrócić swoją odsiadkę przez czytanie książek. Jest to dość atrakcyjna oferta, ale jednak tylko dla tych, którzy potrafią czytać ze zrozumieniem, bowiem nie wystarczy jedynie ksiązki przeczytać, ale trzeba ją także potem zreferować.  Każda przeczytana lektura to 4 dni w więzieniu mniej. Przyjęto jednak ograniczenie, które zakłada, że maksymalnie kara może zostać skrócona o 48 dni. Łatwo wyliczyć, że więźniowie muszą przeczytać 12 książek, by osiągnąć maksymalny okres skrócenia kary.

Jednak o tym czy dana osoba, będzie mogła wziąć udział w programie zadecyduje odpowiednia komisja. Więźniowie będą mieli potem do czterech tygodni na zapoznanie się z wybraną pozycją i napisanie odpowiedniego eseju. Władze więzienne mają nadzieję, że program przyczyni się do tego, że niektórzy z odsiadujących karę staną się lepszymi i mądrzejszymi ludźmi.

 

autor tekstu: Marcin Plewka

podróżnik, dziennikarz, ekonomista, pilot wycieczek i przewodnik miejski po Warszawie i Krakowie

Flickr 

Komentarze facebookowe:

Komentarze (y)

Reklama

2 Responses to Im więcej czytasz, tym krócej siedzisz w więzieniu

  1. A wiesz może jakie lektury im tam serwują?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

90 − = 88

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.