Grzyby atakują plantacje kawy w Ameryce Środkowej i w Meksyku

Powrócił stary znajomy a zarazem jeden z największych wrogów plantatorów –  „la roya” – typ grzyba, który atakuje  liście owoców i warzyw, powodując duże straty w zbiorach. Owoce opadają z drzew lub krzewów zanim zdąża dojrzeć. Choroba ta atakuje głównie plantacje kawy, jednego z podstawowych produktów eksportowych państw Ameryki Środkowej. Na liściach pojawiają się brązowe plamki, może z tego też powodu, słowo „la roya” (łac.Hemileia vastatrix)  można przetłumaczyć na język polski, jako rdzę kawy.

Liść kawy pokryty grzybem. fot. Wikipedia.

Liść kawy pokryty grzybem. fot. Wikipedia.

W Kostaryce, już 30 % upraw kawy zaatakowała ta groźna odmiana grzyba. Dotkniętych tą plagą jest tam 10 000 plantatorów. Także w Hondurasie, Gwatemali, i południowym Meksyku skala zjawiska jeszcze nigdy nie była tak silna, a straty tak duże. W przeszłości choroba ta zniszczyła plantacje kawowca na Cejlonie, robiąc miejsce dla herbaty. Liście są odporniejsze na ten rodzaj grzyba w przypadku, gdy uprawy znajdują się na wysokości powyżej 900 m n.p.m, lecz wtedy jej koszty produkcji są odpowiednio droższe.

Po raz pierwszy „la roya” pojawiła się w Gwatemali w 1982 roku, ale nigdy nie mieliśmy do czynienia z tak zmasowanym atakiem tego grzyba. Jesteśmy mocno zaniepokojeni.” – powiedział Nils Leporowski, prezydent Związku Producentów Kawy w Gwatemali.

Wielu specjalistów, wskazuje na zmiany klimatyczne, jako przyczynę rozpowszechniania się choroby. Wzrastające temperatury i duża wilgotność powietrza – to idealne warunki dla rozwoju grzyba. Najlepiej czuje się on w temperaturach, oscylujących między 18 a 24 °C.

autor tekstu: Marcin Plewka

podróżnik, dziennikarz, ekonomista, pilot wycieczek i przewodnik miejski po Warszawie i Krakowie

Flickr 

Komentarze facebookowe:

Komentarze (y)

Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

86 − = 82

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.