Franciszek I jest człowiekiem skromnym a jednocześnie odważnym

Jorge Mario Bergoglio ma 76 lat i został wybrany 266 papieżem w historii. Jest pierwszą głową kościoła katolickiego spoza Europy. Jakim człowiekiem jest Franciszek I?

Kurtuazyjny uścisk dłoni z panią prezydent. fot. Wikipedia

Kurtuazyjny uścisk dłoni z panią prezydent. fot. Wikipedia

Przede wszystkim już sam wybór imienia świadczy o nawiązaniu do tradycji św. Franciszka. Nikt przed nim nie dokonał takiego wyboru. Imię to doskonale oddaje cechy charakteru nowej głowy kościoła.

Jest przede wszystkim skromny i stroni od luksusów. Wielu hierarchów na świecie, w tym w Polsce powinno brać z niego przykład. Po Buenos Aires preferował przemieszczać się zwykłymi autobusami, czy metrem. Sam sobie przygotowywał posiłki i wolał spać w zwykłym, prostym posłaniu, niż w biskupim łożu.

Cechuje go też odważne myślenie i sprzeciw, wobec ogarniających świat lewicowych przemian. Nie mógł znieść, że Argentyna była pierwszym krajem Ameryki Łacińskiej, który zaakceptował małżeństwa homoseksualne. Wyraził także obawy, że adopcje dzieci przez takie pary, mogą być szkodliwa i dyskryminujące dla najmłodszych.

Został wtedy zaatakowany przez prezydent kraju Cristina Fernández Kirchner, która oświadczyła, że jego stwierdzania „pochodzą z epoki średniowiecza i czasów inkwizycji„.

 

Źródło: Univision Communications

 

autor tekstu: Marcin Plewka

podróżnik, dziennikarz, ekonomista, pilot wycieczek i przewodnik miejski po Warszawie i Krakowie

Flickr 

Komentarze facebookowe:

Komentarze (y)

Reklama

2 Responses to Franciszek I jest człowiekiem skromnym a jednocześnie odważnym

  1. szkoda że autor nie wspomniał o jego sprzeciwu wobec „prawicowych” przemian, jak jego krytyka wolnego rynku

  2. Staram się zasięgnąć jak najwięcej informacji odnośnie nowego Papieża. Bardzo podoba mi się jego skromność, to w jaki sposób przybył i uczestniczył w konklawe, również jego wcześniejsze życie. Imię, które wybrał bardzo dobrze oddaje jego charakter. Dodatkowo, to bijące od niego ciepło. Myślę, że będzie dobrym Papieżem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

69 + = 74

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.