Czy Wenezuela jest bezpieczna?

Strona głównaForumsWenezuelaCzy Wenezuela jest bezpieczna?

Przeglądają 5 wpisy - 1 przez 5 (z 5 w sumie)
 • Autor
  Wpisy
 • #7367
  Michal.R
  Participant

  W drodze do Salto AngelWybieram się w czerwcu do Wenezueli, trasa, standardowa, ląduje w Caracas, potem Ciudad Bolivar, i wyprawa do Salto Angel, potem nad morze do Santa Fe. Czy ktoś może mi odpowiedzieć na pytanie? Da się przeżyć taką trasę? Czy to państwo jest bezpieczne. Znajomy mówił mi, że jest strasznie. Mam pytanie do Was jako podróżników i pilotów. Jak tam jest naprawdę?

  #7401
  LatinoAmerica.pl
  Moderator

  Witaj Michale,

  przepraszamy za zwłokę w odpowiedzi, ale byliśmy w podróży. Niestety Wenezuela jest bardzo niebezpiecznym krajem i trzeba tam bardzo uważać, ale na pewno jest też krajem jak najbardziej godnym odwiedzenia.

  Parę moich uwag:

  – Po Wenezueli trudniej się przemieszczać niż po Peru, gdzie każdy oferuje swoje usługi transportowe. W kraju Chaveza ma się wrażenie, że 70% ludzi nie ma ochoty zarobić uczciwie pieniędzy. Z Ciudad Bolivar staraliśmy się przemieścić do Santa Fe,  na wybrzeżu Karaibskim, prywatnym transportem. Człowiek, z którym mieliśmy dogadaną usługę nagle zaczął wymigiwać się, że bus mu się psuje, mimo, że normalnie jeździł a lokalne biuro podróży obiecało znaleźć inny transport, bez skutku. Było nas tylko 9 osób, pytaliśmy więc taksówkarzy na dworcu autobusowym, czy nie pojadą na 2 taksówki, czy nie znają kogoś, wszyscy opędzali się od nas jak muchy. Nawet komunistyczna Kuba oferuje więcej możliwości przemieszczania się, a chętnych do podwózki nie brakuje. Ostatecznie skazani byliśmy na nocny autobus.

  – przed wejściem do autobusu w Wenezueli firma kontroluje każdego czy nie masz broni i filmuje dla bezpieczeństwo osoby wchodzące do środka. Mimo tego 2 osoby z grupy zostały okradzione i nie było sposobu aby znaleźć sprawcę. Pierwsza zasada to nie trzymanie plecaczków podręcznych na górnych półkach, ale w tym przypadku i to nie pomogło, turyści ci trzymali je po nogami i sprytny złodziej siedzący za nimi wyciągnął ich bogatą zawartość, czyli aparaty fotograficzne i kamery. W tym przypadku polecam możliwą do zakupienia u nas w sklepach siatkę z zamkiem, która oplata cały plecaczek i można ją przypiąć do siedzenia czy własnej nogi:)

  W Santa Fe, na wyspach Mochima, czekąją na Ciebie takie widoki:)

  Plaża na wyspach Mochima

  – kolejnym minusem autobusów Wenezueli jest klimatyzacja. Mamy tam piękne ciepłe noce, ale przejazd luksusowym autokarem zamienia się w koszmar, kiedy wskutek włączonej klimatyzacji jest tak zimno, że trzeba ubrać się w kurtkę i założyć kupioną w Cusco czapkę. Kompletni idioci !!!

  – Uważaj na wymianę pieniędzy, przylatując na lotnisko w Caracas najlepiej skorzystać tu z usług bagażowych są godni polecenia, lub innych zaprzyjaźnionych osób, wymiana pieniędzy w innym punkcie grozi utratą gotówki. Stary numer, który stosują cinkciarze w Caracas, to wymiana pieniędzy po początkowo bardzo dobrym kursie. Po chwili do pomieszczenia wchodzi „szef” pytający się po jakim kursie doszło do transakcji. Oczywiście udaje oburzenie, że jego „pracownicy” płacą tak dużo i proponuje kurs o wiele niższy. Turysta rezygnuje. I wtedy oddaje miejscową walutę, a pracownik zwraca dolary. Tylko że turysta nie zauważa, że wracają do niego już fałszywe pieniądze.

  – W Caracas zdarzają się napady na ulicach w autobusach, mogą okraść twoje rzeczy zostawione w tanim hotelu i udawać, że nic się nie stało. Caracas to miasto olbrzymich korków ulicznych czasem droga z centrum na lotnisko może zając 2-3 godziny, trzeba to wkalkulować w planowaniu transferu do portu lotniczego.

  – w niektórych miejscach skutkuje się zwracanie do pomocy policji, która może ale nie musi odprowadzić zagubionego i wystraszonego turystę np z dworca autobusowego do hotelu, tak aby go nie okradli.

  Jest też masa dobrym, uśmiechniętych i życzliwych ludzi w Wenezueli, trzeba na nich trafić, a wtedy na pewno pomogą:) a krajobrazy naprawdę zachwycają. Polecamy targ rybny w Santa Fe. Życzymy przyjemniej podróży.

   

   

  Motto LatinoAmerica.pl: Ameryka Łacińska to moja miłość i pasja

  #7531
  Ola
  Keymaster

  Za pierwszym razem, kiedy byłam w Wenezueli wraz z Lilą, która zamieściła właśnie swoje zdjęcia oraz jeszcze jedną dziewczyną – jeździłyśmy stopem tirami, spałyśmy w bardzo podrzędnym hotelu w Caracas w szemranej dzielnicy, a nocą wybrałyśmy się do baru zagrać w bilard. Pamiętam, że byli tam sami faceci i patrzyli się na nas z ogromnym zaskoczeniem. Po rozegraniu partii, dwóch chłopaków zaproponowało że nas odprowadzi do hotelu. Nie byłyśmy pewne, co zrobić ale zgodziłyśmy się na tę eskortę. Odstawili nas do hotelu, a jeden z nich całą drogę opowiadał o swojej miłości do Jezusa. Któregoś dnia w Caracas, koleżanka zostawiła w taksówce torebkę z paszportem i portfelem. Po pięciu minutach taksówkarz był z powrotem w hotelu, by oddać jej zgubę. Nie wiem, jaki anioł wtedy nad nami czuwał. Nic nam się nie stało i byłyśy zachwycone Wenezuelą, choć dziś wiem że nasze zachowanie było lekkomyślne.

  Kolejne pobyty w tym kraju zweryfikowały mój pogląd o bezpieczeństwie w Wenezueli. Cinkciarze okradli mnie w Caracas. Miałam liczne problemy z transportem, rezerwacje w hotelach były nagle anulowane. Wpadałam w paranoję, wydawało mi się później że każdy w tym kraju chce mnie oszukać. Dziś wiem, że Wenezuela nie jest bezpiecznym krajem, szczególnie fatalnie przedstawia się sytuacja w miastach – z Caracas na czele. Można to również zobaczyć w statystykach.  Wenezuela jest piękna, ale trzeba bardzo uważać.

  #7558
  Michal.R
  Participant

  Bardzo dziękuję Wam za te cenne informacje, naprawdę jesteście świetni, inny problem to taki, że po tym co napisaliście trochę boję się tam jechać, ale bez ryzyka nie ma przygody:)

  #7559
  Marcin
  Keymaster

  Nie ma sprawy Michale, jakbyś miał jeszcze jakieś pytania, wal śmiało:)

  Motto Marcina: Ameryka Łacińska to moja miłość i pasja

Przeglądają 5 wpisy - 1 przez 5 (z 5 w sumie)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.