Ola

Odpowiedzi forum utworzone

Przeglądają 15 wpisy - 1 przez 15 (z 36 w sumie)
 • Autor
  Wpisy
 • w odpowiedzi na: Machu Picchu – dojazd i powrót #10136

  Ola
  Keymaster

  Wystarczy wydruk biletu ze strony.

  w odpowiedzi na: Telefony w Peru #10135

  Ola
  Keymaster

  Karty prepaidowe możesz kupić już na lotnisku. Oferty operatorów sa zbliżone. Co do technicznych szczegółów – nie wiem.
  Z zasięgiem różnie bywa, szczególnie na odludziu.

  w odpowiedzi na: Machu Picchu – dojazd i powrót #10134

  Ola
  Keymaster

  Magdo jeśli chodzi o nocleg w Aguas Calientes, niedrogi i fajny to mogę polecić Hostel El Mistico oraz Hostel Supertramp.
  Wydaje mi sie że na MP wystarczy sam wydruk biletu. Spytam jeszcze znajomego i dam Ci znać.

  w odpowiedzi na: Święta dolina- czy plan sensowny i realny? #10133

  Ola
  Keymaster

  Magdo,

  Cusco to najciekawsze miasto w Peru. Oczywiście że musisz tu spędzić przynajmniej jeden dzień 🙂
  Albo jesłi się bardzo spieszysz to możesz w pół dnia zwiedzić Cusco i w pół dnia ruiny w pobliżu – Sacsayhuaman, Queno, Pukapukara, Tambomachay. Te stanowiska znajdują się blisko Cusco, możesz pomiędzy nimi przejechać colectivo/taxi ale ciekawa opcja to w Cusco kupić wycieczkę konną po tych ruinach.

  Możesz więc zrobić tak:
  1 dzień – Cusco pół dnia, pół dnia pobliskie ruiny
  2 dzień – Święta Dolina (przejazdy autobusami colectivo). Np Cusco – Pisac (zwiedzanie miasteczka i ruin), przejazd colectivo do Ollantaytambo. Zwiedzanie (tylko do około 17 można wejść do ruin) i nocleg
  3 dzień – Moray, Salinas, popołudniowy pociąg do Aguas Calientes

  Na własną rękę jeśli zwiedzasz Świętą Dolinę to zajmuje Ci to sporo czasu – dojście do autobusu, poczekanie na autobus, dojście do ruin etc, więc nie zawsze uda się zobaczyć bardzo wiele atrakcji w ciagu jednego dnia. Ale oczywiście fajnie zwiedzać w swoim tempie.

  Ceny pociągów Perurail nie ulegną zmianie, ceny są takie jak na stronie na ten rok i takie będą.
  Pozdrawiam

  w odpowiedzi na: Z jaką agencją na Salar #10132

  Ola
  Keymaster

  Magdo,

  w La Paz możesz zanocować w Hotelu Milton i skorzystać z ich agencji, żeby zorganizowac tour po Salarze
  http://latinoamerica.pl/andes-discovery-biuro-podrozy-w-la-paz-boliwia/

  Nasz znajomy Oscar prowadzi tez agencję Andes Discovery z siedzibą w La Paz, organizuje wyjazdy na terenie całej Boliwii:

  http://latinoamerica.pl/andes-discovery-biuro-podrozy-w-la-paz-boliwia/

  w odpowiedzi na: Z jaką agencją na Salar #10131

  Ola
  Keymaster

  Magdo,

  w La Paz możesz zanocować w Hotelu Milton i skorzystać z ich agencji, żeby zorganizowac tour po Salarze
  http://latinoamerica.pl/andes-discovery-biuro-podrozy-w-la-paz-boliwia/

  Nasz znajomy Oscar prowadzi tez agencję Andes Discovery z siedzibą w La Paz, organizuje wyjazdy na terenie całej Boliwii:

  http://latinoamerica.pl/andes-discovery-biuro-podrozy-w-la-paz-boliwia/

  w odpowiedzi na: Nocleg Cuzco i Aguas Calientes #10130

  Ola
  Keymaster

  Magdo,

  w Cusco masz bardzo duży wybór hosteli. Ładny jest np hostel Amaru: latinoamerica.pl/hostel-amaru-cusco-peru
  Możesz wejść w naszą zakłądkę turystyka/gdzie spać i jest tam więcej propozycji.

  w odpowiedzi na: Peru na 2.5 tygodnia #9441

  Ola
  Keymaster

  Witaj Kasiu,

  jesteście teraz już zapewne w samolocie do Limy, przepraszam za późną odpowiedź. Może jeszcze Wam się przyda.

  Tak naprawdę do Paracas moglibyście pojechać już 9.10 po południu, ale wyjazd 10.10 tez będzie ok.

  10.10 – Nie ma sensu siedzieć cały dzień w  Paracas, nic ciekawego tam nie ma/ oprócz Islas Ballestas. Proponuję byście przejechali po południu np do Chincha – centrum kultury afroperuwiańskiej ( http://www.chinchatours.com/ ) albo do Oazy Haucachina. W Oazie Huacachina możecie pojeździć po wydmach buggies i na sandboardzie, są tam fajne hostele na nocleg.

  11.10 – Nasca – przelot awionetką (najlepiej rano), cmentarz Chauchilla, akwedukty, zwiedzanie Nazca. Do Arequipy możecie pojechać albo za dnia (wyjazd koło 15 – 16, przyjazd koło 22-23) albo możecie pojechać całą noc busem cama

  12.10 – Arequipa

  13-14.10 – Kanion Colca. 14- ego po południu przejazd do Puno

  15-16.10 – Dwudniowa wycieczka po Jeziorze Titicaca z noclegiem na wyspie Amantani u Indian (to jest gotowy tour, który naprawdę warto wykupić, można kupić w większości agencji i hoteli)

  Dalej ok, pewnie już macie przeloty wewnętrzne, choć lepiej by było pewnie zostać 2 dni w Cusco, bo musicie tam jeszcze dojechać z Puno (około 6 godzin autobusem).

  Ładne plaże są na południe od Limy np Playa Asia (bardziej sensownie byłoby zostać na plaży na początku podróży, bo to jest w stronę Ica i Paracas), ale ok. Powodzenia!

  W naszej zakładce biura podróży http://latinoamerica.pl/category/przewodnik/biura-podrozy/ znajdziecie godne polecenia agencje lokalne w Peru.

  w odpowiedzi na: Cusco, Święta Dolina, Machu Picchu #9145

  Ola
  Keymaster

  Przede wszystkim trzeba kupić wcześniej bilet na pociąg.

  w odpowiedzi na: Cusco, Święta Dolina, Machu Picchu #9144

  Ola
  Keymaster

  Witam,

  w pół dnia można zobaczyć najważniejsze rzeczy w Cusco. Świetą Dolinę mozna zobaczyć w 1 dzień, kończysz w Ollantaytambo, gdzie o 19 wsiadasz w pociąg do Aguas Calientes. Nastepnego dnia rano wchodzisz na Machu Picchu.

  Mogę polecić agencję Quechuas Expeditions w Cusco.

  Pozdrawiam!

  w odpowiedzi na: Machu Picchu – dojazd i powrót #8988

  Ola
  Keymaster

  Dziękujemy za miłe słowa,

  to prawda, limit jest 2,500 wejść dziennie i jak widać na stronie nie ma obecnie raczej problemu z zakupem biletu z dnia na dzień. Problem może być jedynie z wejściówką na Huaynapicchu. Tu limit na każdą turę wynosi 200, więc z dnia na dzień nie da się kupić biletu z opcją wejścia na tę górę.

  Pozdrawiamy

  w odpowiedzi na: Boliwia komunikacja #8859

  Ola
  Keymaster

  Widzę drugi wpis na forum „Boliwia”

  Ago podsumowując, plan powinien być taki Lima – (po drodze jest Nazca etc) Arequipa – Cuzco – Puno – La Paz – Salar de Uyuni – La Paz etc (nie wiem skąd macie wylot, ale możecie z La Paz przelecieć do Limy i z powrotem do Europy.)

  La Paz jest absolutnym hitem i trzeba koniecznie tam pojechać. 20 dni to lepiej niż 17 :). z La Paz do Salar de Uyuni możecie dojechać nocnym autobusem.


  Ola
  Keymaster

  Witaj Ago,

  bardzo dokładne propozycje standardowej trasy po Peru znajdziesz w moich poprzednich odpowiedziach (np rady udzielane Szymonowi). Polecam tradycyjną kolejność Lima – Arequipa (po drodze można zobaczyć Paracas z Islas Ballestas, Oazę Huacachina i oczywiście Nazca), Puno (Titicaca), Cusco. Albo jeżeli jedziecie później do Boliwii, to rzeczywiście lepiej byłoby z Arequipy pojechać do Cuzco, a dopiero później do Puno i dalej do La Paz i na Salar de Uyuni. Jeśli przylecicie od razu do Cuzco, możecie mieć kłopoty z chorobą wysokościową. Arequipa jest na wysokości 2 tys, Cuzco na 3,600, więc lepiej dać organizmowi czas na przyzwyczajenie się. Z Arequipy do Cusco najszybciej dostaniecie się oczywiście samolotem, inną opcją jest wygodny bus cama (łózko) – przejazd całonocny.

  Z Cusco można pojechać do Puno autobusem – około 6 godzin. Nie wiem, czy można w Peru wynająć samochód i wjechać nim do Boliwii. Polecam biuro w Puno, które organizuje wycieczki i na pewno może udzielić informacji na temat wynajęcia samochodu: Misterios del Titicaca.

  Jeśłi jesteście tak dużą grupą możecie przez poszczególne agencje turystyczne wynajmować busiki na prywatne przejazdy (listę agencji możecie znaleźć np u nas na stronie w zakładce – biura podróży) na niektórych odcinkach np z Cusco do granicy z Puno, z Puno do La Paz etc.

  W 17 dni można to zrobić, nie wiem jak z 4 letnią córeczką, to bardzo indywidualna kwestia. Ja z moją trzylatką raczej podróżuję wolno, pewnie przynajmniej dwa razy wolniej, niż bym jechała sama.

  Polecam zakup przewodnika Lonely Planet po Peru i Boliwii, tam są wszystkie godziny przejazdów między danymi miejscowościami i wiele praktycznych porad.


  Ola
  Keymaster

  Szymonie,
  napisz do hotelu w którym masz spać w Arequipie z zapytaniem o rafting i tour, może organizują. Możesz też napisac do niezawodnego Enrique z Puno i poprosić go o kontakt do agencji w Arequipie. Ostatecznie po przybyciu do Arequipy możesz poszukać agencji, myślę że z tourem do kanionu nie powinieneś mieć problemów.
  Co do wycieczki 2 dni Titicaca – ja wolę spędzić noc na wyspie w rodzinie Indian, wypić z nimi herbatę, zjeść przyrządzony prze nich posiłek i zobaczyć jak żyją, niż oglądać kolejne ruiny, kolejne atrakcje. Ale to oczywiście sprawa bardzo indywidualna.

  Gosiu, w 13 dni możesz zrobić Peru + Boliwia, jeśli wykupisz przelot z Cusco do Limy. Spójrz na program Szymona. On ma 12 dni na samo Peru (licząc z powrotem do Europy). Możesz więc przyjąć jego program jako bazę. Do Boliwii możesz wjechać na 1 dzień – Copacabana, Isla del Sol lub dwa dni – wizyta w La Paz (polecam) i z powrotem do Peru. Na Salar za mało czasu.


  Ola
  Keymaster

  Cześć Szymonie,

   

  przepraszam że odpisuję dopiero po 3 dniach, widzę że już zaraz lecisz. Masz rację, brakuje Ci jednego dnia. Na Limę w sumie nie potrzebujesz aż półtora dnia (pierwszy dzień i ostatni). W opcji nr 3 proponuję alternatywne zagospodarowanie drugiego dnia. Jest oczywiście wiele opcji. Możesz np zrobić, co następuje:

  Opcja 1 (tylko jeden dzień po Jez Titicaca):

  24.04 – przylot do Limy

  25.04 – Lima, wieczorem wyjazd do Arequipy

  26.04 – Arequipa i rafting

  27.04 – kanion Colca

  28.04 – kanion Colca. Popołudniowy przejazd do Puno.

  29.04 – Jezioro Titicaca – wyspy Uros + Taquile. Późnym południem przejazd do Cusco. Żeby zobaczyć dodatkowe miejsca po drodze musisz pojechać turystycznym busikiem, musisz dołączyć się do jakiejś grupy – pytanie czy akurat tego dnia o tej porze ktoś będzie jechał. Wątpię, bo to już jest trochę późno na taką wycieczkę. Jeśli nie, będziesz musiał pojechać zwykłym autobusem, bezpośrednio do Cusco. Podróż trwa ok 6 -7 godzin. Przy rezerwacji hotelu w Puno możesz spytać o godziny odjazdów autobusów do Cusco.

  30.04 – zwiedzanie Cusco

  1.05 – Święta Dolina, wieczorem przejazd pociągiem z Ollantaytambo do Aguas Calientes (najlepiej kup już bilet przez internet). Nocleg

  2.05 – Machu Picchu. Wchodzisz skoro świt, unikasz tłumów, a na HuaynaPicchu wchodzisz w drugiej turze.

  3.05 – Cusco – Lima

  4.05 – Lima – Europa

  Minusem tej opcji jest rezygnacja z bardzo fajnej dwudniowej wycieczki po Titcaca.

  Opcja 2 (od razu wyjazd z Limy do Arequipy):

  24.04 – przylot do Limy. Nocny przejazd busem do Arequipy, np wyjazd o 21

  25.04 – Arequipa i rafting

  26.04 – kanion Colca

  27.04 – kanion Colca. Popołudniowy przejazd do Puno.

  28.04 – Jezioro Titicaca – wyspy Uros + Amantani

  29.04 – Jezioro Titicaca – Taquile. Późnym popołudniem wyjazd do Cusco

  30.04 – zwiedzanie Cusco

  1.05 – Święta Dolina, wieczorem przejazd pociągiem z Ollantaytambo do Aguas Calientes. Nocleg

  2.05 – Machu Picchu. Cusco

  3.05 – Cusco – Lima

  4.05 – Lima – Europa

  Minusem tej opcji jest oczywiście to, że będziesz padnięty: podróż samolotem + całonocny przejazd busem. Chociaż w busie „cama” można się moim zdaniem w miarę wyspać.

  Opcja 3 (kanion Colca – tylko 1 dzień + alternatywne rozwiązanie drugiego dnia podróży):

  24.04 – przylot do Limy.

  25.04 – rano wyjazd do Ica (ok 4,5 godziny od Limy w stronę Arequipy), stamtąd taxi do Oazy Huacachina. Tutaj można pojeździć łazikiem po wydmach, pozjeżdżać na sandboardzie (to spora frajda :), a później zrelaksować się w miłej restauracji czy nawet przekąpać się w jakimś hotelowym basenie. Nocny przejazd z Ica do Arequipy (12 godzin)

  26.04 – Arequipa i rafting. W Arequipie możesz wykupić jednodniową wycieczkę do Canionu Colca. Tylko wtedy wyjazd jest w nocy – około 3 – 4 nad ranem, żeby o świcie dojechać do Cruz del Condor

  27.04 – kanion Colca. Popołudniu przejazd do Puno

  28.04 – Jezioro Titicaca – wyspy Uros + Amantani

  29.04 – Jezioro Titicaca – Taquile. Późnym popołudniem wyjazd do Cusco

  30.04 – zwiedzanie Cusco

  1.05 – Święta Dolina, wieczorem przejazd pociągiem z Ollantaytambo do Aguas Calientes (najlepiej kup już bilet przez internet). Nocleg

  2.05 – Machu Picchu. Wchodzisz skoro świt, unikasz tłumów, a na HuaynaPicchu wchodzisz w drugiej turze.

  3.05 – Cusco – Lima

  4.05 – Lima – Europa

  Minusem tej opcji jest to że też będziesz trochę zmęczony – noc w autobusie, a kolejna noc też zarwana, wyjazd o 3, 4 nad ranem. Tracisz też część touru po Kanionie Colca (nocleg w Chivay i kąpiel w gorących źródłach, ale ja osobiście wolę dwudniową wycieczkę po Jez Titicaca z noclegiem u Indian). Mógłbyś też 25 kwietnia pojechać rano do Arequipy, wtedy jesteś tam wieczorem i możesz normalnie się wyspać w hotelu. Łatwiej wtedy będzie zarwać kolejną noc, myślę że to nie jest głupi pomysł.

  Sam musisz zdecydować, co Ci najbardziej odpowiada. Kup jak najszybciej bilet na pociąg przez internet i może zarezerwuj na wszelki wypadek wejście na MP, może przez jakąś agencję jeśli jest nadal problem z zakupem przez internet.

  Jak wrócisz i będziesz miał ochotę zdać relację z podróży, to możemy opublikować Twój artykuł z najświeższymi informacjami 🙂

  Powodzenia i pozdrów ode mnie Peru!

Przeglądają 15 wpisy - 1 przez 15 (z 36 w sumie)