Odpowiedz na: Boliwia komunikacja

Strona głównaForumsBoliwiaBoliwia komunikacjaOdpowiedz na: Boliwia komunikacja

#7499
LatinoAmerica.pl
Moderator

Hola Niidea, que tal? Todo bien:))?

W Boliwii nie mogę polecić jednej firmy autokarowej, często jest tak, że na dworcach autobusowych mimo, że wiele okienek oferuje przejazd w danym kierunku po obejściu wszystkich okazuje się, że np z Potosi do La Paz, tego wieczoru pojedzie tylko jeden bus, konkretnej firmy, więc zdana jesteś na nich.

Aby jeździć komfortowo, pytaj się o CAMA BUS, czyli bus z wygodnymi siedzeniami, szerokimi, rozkładającymi się prawie jak łóżko, pamiętaj jednak, że Boliwia jest krajem biedniejszym od Peru, i nawet cama bus, który w Peru będzie wyglądał czysto i schludnie, w Boliwii może oznaczać Bus o dziesięć lat starszy z mocno zniszczonymi siedzeniami.

Na niektórych kierunkach nie ma zbytniej alternatywy, i jesteś zdana naprawdę na jedną firmę, a poza tym trzeba pytać się przed zakupem biletu, czy nie ma na trasie jakiejś blokady drogi, bo Indianie lubią w ten sposób protestować, zarówno w Peru, Ekwadorze ale także w Boliwii, wtedy ważne jest czy firma gwarantuje ci ominięcie blokady lub podstawienie autobusu po jej drugiej stronie. Spotykałem się z sytuacjami kiedy musieliśmy przechodzić blokadę na piechotę i łapać coś na własną rękę. Kierowca może też nagle poprosić podróżnych o dopłatę na ominięcie blokady inną trasą, która często wiedzie po bezdrożach, na których buś może ugrząźć w piachu i wszyscy proszenie są wtedy o pchanie takiego pojazdu w środku nocy:) Fajna przygoda. Też coś takiego przeżyłem. Jednak nie ma co się martwić, większość podróży kończy się szczęśliwie.

Copacabany do La Paz dojedziesz z Plaza Sucre, skąd zawsze odjeżdżają busy różnych firm. Ja zawsze korzystałem z Milton Tours, które ma swój hotel w La Paz, dość tani. Istnieje ich biuro w Copacabanie na placu Sucre. Podwiezienie do hotelu jest bardzo ważne, bowiem w innym wypadku wysiądziesz z busa na zwykłej ulicy i przez przypadek zabierze Cię fałszywa taksówka, której kierowca obrabuje Cię z pieniędzy. Jeśli pojedziesz zwykłym busem i zamierzasz w La Paz brać taxi lepiej rób to w większej grupie dogadując się już z turystami w autokarze. Link do Hotelu w La Paz i telefon do agencji Milton znajdziesz tu:

http://latinoamerica.pl/hotel-milton-la-paz-boliwia/

Podaje przykładowe ceny przejazdów:

Uyuni – Potosi 30 boliviano ok 4 USD

Potosi – La Paz 110 boliviano ok 15 USD

Mam nadzieję, że mogłem Ci pomóc, w przypadku dalszych pytań wal śmiało:)

pozdrawiam

Marcin

 

 

 

 

Motto LatinoAmerica.pl: Ameryka Łacińska to moja miłość i pasja