Odpowiedź

#8856
Ola
Keymaster

Witaj Ago,

bardzo dokładne propozycje standardowej trasy po Peru znajdziesz w moich poprzednich odpowiedziach (np rady udzielane Szymonowi). Polecam tradycyjną kolejność Lima – Arequipa (po drodze można zobaczyć Paracas z Islas Ballestas, Oazę Huacachina i oczywiście Nazca), Puno (Titicaca), Cusco. Albo jeżeli jedziecie później do Boliwii, to rzeczywiście lepiej byłoby z Arequipy pojechać do Cuzco, a dopiero później do Puno i dalej do La Paz i na Salar de Uyuni. Jeśli przylecicie od razu do Cuzco, możecie mieć kłopoty z chorobą wysokościową. Arequipa jest na wysokości 2 tys, Cuzco na 3,600, więc lepiej dać organizmowi czas na przyzwyczajenie się. Z Arequipy do Cusco najszybciej dostaniecie się oczywiście samolotem, inną opcją jest wygodny bus cama (łózko) – przejazd całonocny.

Z Cusco można pojechać do Puno autobusem – około 6 godzin. Nie wiem, czy można w Peru wynająć samochód i wjechać nim do Boliwii. Polecam biuro w Puno, które organizuje wycieczki i na pewno może udzielić informacji na temat wynajęcia samochodu: Misterios del Titicaca.

Jeśłi jesteście tak dużą grupą możecie przez poszczególne agencje turystyczne wynajmować busiki na prywatne przejazdy (listę agencji możecie znaleźć np u nas na stronie w zakładce – biura podróży) na niektórych odcinkach np z Cusco do granicy z Puno, z Puno do La Paz etc.

W 17 dni można to zrobić, nie wiem jak z 4 letnią córeczką, to bardzo indywidualna kwestia. Ja z moją trzylatką raczej podróżuję wolno, pewnie przynajmniej dwa razy wolniej, niż bym jechała sama.

Polecam zakup przewodnika Lonely Planet po Peru i Boliwii, tam są wszystkie godziny przejazdów między danymi miejscowościami i wiele praktycznych porad.